Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-04, 10:50 Autor: PAP

78 lat temu powstańcza radiostacja "Błyskawica" nadała ostatnią audycję

4 października 1944 r. radiostacja "Błyskawica" wyemitowała ostatnią audycję, podczas której odczytano "Apel Rady Jedności Narodowej do Ludów Świata" - nadajnik zniszczono. Oddziały bojowe AK opuściły Warszawę i trafiły do niemieckich obozów jenieckich.

4 października 1944 r. 21. i 72. Pułki Piechoty AK złożyły broń i amunicję w wyznaczonym punkcie przy Wspólnej i Marszałkowskiej, zaś 36 Pułk i 16 pułk w przy placu Napoleona i placu Grzybowskim.


Oddziały Armii Krajowej pod niemiecką eskortą trafiły do obozów jenieckich na terenie Rzeszy."Krwi swej nie chcieliśmy oszczędzać, ale brak pomocy uczynił tę walkę całkowicie beznadziejną. Staje się więc rzecz, za którą odpowiedzialność spada na te czynniki, które tę pomoc uniemożliwiły (…). Ta kapitulacja stanie się niewątpliwie piekącym wyrzutem dla świat" - Edmund Rokicki odczytał słowa "Apelu Rady Jedności Narodowej do Ludów Świata" podczas ostatniej audycji powstańczej rozgłośni "Błyskawica".


Po nim do słuchaczy "Błyskawicy" zwrócił się szef techniczny radiostacji Jan Georgica "Grzegorzewicz". Chwilę później odtworzono jeszcze nagranie z Mazurkiem Dąbrowskiego i "Warszawiankę" a następnie zniszczono nadajnik "Błyskawicy", by nie wpadł w ręce wroga. Uszkodzony sprzęt ukryto w gruzach przy ul. Koszykowej.


Dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski "Bór" podpisał ostatnią depeszę do rządu RP w Londynie, wysłano ją następnego dnia.


4 października opublikowano ostatnie "Wiadomości Powstańcze" oraz 102 numer "Biuletynu Informacyjnego". (PAP)


autor: Maciej Replewicz


mr/ pat/


Kraj i świat

2022-12-05, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: w nocy w północnej połowie kraju możliwe marznące opady, we wtorek podobnie W nocy z poniedziałku na wtorek w północnej połowie kraju mogą wystąpić marznące opady. We wtorek, jak powiedziała PAP synoptyk IMGW Ewa Łapińska, niemal… » więcej 2022-12-05, godz. 19:40 Ostrów Wlkp./Minister zdrowia na otwarciu bloku operacyjnego za 23 mln zł, dotacja z budżetu państwa - 14 mln zł Minister zdrowia Adam Niedzielski uczestniczył w poniedziałek w otwarciu nowoczesnego bloku operacyjnego w szpitalu w Ostrowie Wlkp. Inwestycję - która pochłonęła… » więcej 2022-12-05, godz. 19:40 UE/ Przewodniczącym Eurogrupy został na drugą kadencję Paschal Donohoe Przewodniczącym Eurogrupy został na drugą kadencję minister finansów Irlandii Paschal Donohoe, który był jedynym kandydatem na to stanowisko - poinformowała… » więcej 2022-12-05, godz. 19:40 Dyrygent Łukasz Borowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Muzyka” (krótka 2) Dyrygent Łukasz Borowicz został w poniedziałek laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Muzyka”. „Jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze przywracają… » więcej 2022-12-05, godz. 19:40 Kenia/ 25 tys. ton zboża dotarło do Afryki w ramach akcji Kijowa "ziarno z Ukrainy" 25 tys. ton zboża dotarło w poniedziałek do Dżibuti, z przeznaczeniem do dystrybucji w dotkniętych suszą państwach afrykańskich, w tym Etiopii, w ramach… » więcej 2022-12-05, godz. 19:30 Mołdawia/ Rząd: zgromadziliśmy największe rezerwy gazu w historii kraju; wystarczą na około dwa miesiące Władze Mołdawii zgromadziły największe w ponad 30-letniej historii republiki rezerwy gazu ziemnego na wypadek odcięcia dostaw surowca przez Rosję - podał… » więcej 2022-12-05, godz. 19:30 Portugalia/ Media: Polska jest nowym supermocarstwem militarnym Europy Polska dzięki podjętym w ostatnich latach decyzjom w sferze obronności stała się nowym supermocarstwem militarnym Europy - ocenia w najnowszym wydaniu portugalski… » więcej 2022-12-05, godz. 19:30 Warszawa/ Agata Tuszyńska odznaczona francuskim Orderem Sztuki i Literatury Ambasador Francji w Polsce Frédéric Billet odznaczył w poniedziałek wieczorem Orderem Sztuki i Literatury w randze kawalera polską pisarkę, poetkę i reportażystkę… » więcej 2022-12-05, godz. 19:20 Prezydent spotkał się z założycielem Netflixa Prezydent Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek z Reedem Hastingsem, założycielem firmy Netflix. Rozmawiano między innymi na temat dotychczasowych osiągnięć… » więcej 2022-12-05, godz. 19:20 Holandia/ Sąd: rządowy zakaz łączenia rodzin migrantów jest sprzeczny z prawem Ograniczenie łączenia rodzin migrantów, wprowadzone kilka miesięcy temu przez rząd Holandii, jest niezgodne z prawem, w tym z ustawą o cudzoziemcach - orzekł… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »