Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-04, 07:20 Autor: PAP

USA/ B. ambasador USA w Polsce: Putin objawił się jako przywódca faszystowski, nie możemy wykluczyć użycia broni jądrowej

Przemówienie Putina, w którym ogłosił on rzekomą aneksję części Ukrainy pokazuje, że mamy do czynienia z faszystowskim przywódcą - mówi w rozmowie z PAP były ambasador USA w Polsce Daniel Fried. Jak dodał, zwiastuje to trudne czasy przed światem i nie wykluczył użycia broni jądrowej przez Putina.

"Przez lata używaliśmy na Zachodzie słowa +faszyzm+. Ale teraz mamy do czynienia z rzeczywistym faszystowskim przywódcą" - mówi Fried, komentując przemówienie Putina na Kremlu, którego większość poświęcona była krytyce Zachodu.


"Mamy kult przywódcy, gloryfikację przemocy, fantastyczne pretensje i roszczenia oparte o jakieś poczucie narodowego przeznaczenia, poczucie krzywdy, nawet skrajnie prawicowe tyrady na temat wojny kulturowej" - wylicza.


Jak dodał, diatryby Putina "przypominają utyskiwania [cara] Mikołaja I na Oświecenie", tyle, że w wydaniu skorumpowanego watażki.


Ekspert Atlantic Council i były asystent sekretarza stanu USA zauważył jednocześnie, że Putin posłużył się w swym przemówieniu retoryką z lewicowymi antyamerykańskimi i antykolonialnymi motywami.


"To prawda, że wciąż jest dość dużo antyamerykańskich resentymentów na globalnym Południu, a Moskwa ma historię wspierania lewicowych ruchów i na to liczy Putin. Ale nie sądzę, by to zadziałało" - powiedział.


Dyplomata ocenił, że przemówienie Putina - choć teoretycznie miało być poświęcone aneksji ukraińskich terytoriów - skupiało się na Zachodzie, bo Putin zdaje sobie sprawę, że przegrywa wojnę na Ukrainie.


"Im więcej będzie mówił o Ukrainie, tym gorzej będzie to dla niego wyglądało" - mówi.


Według Frieda, wezwanie Putina do rozmów dyplomatycznych - przy jednoczesnym wykluczeniu zwrotu zagrabionych terytoriów - nie zwiastują szans na rychłe rozwiązanie konfliktu.


"Wiele zależy od pola bitwy. Armia Putina nie wygrywa i nie ma zbyt wiele dowodów, które świadczyłyby, że mobilizacja to zmieni. Więc mamy przed sobą trudne czasy, wraz z groźbami nuklearnymi. Nie możemy wykluczyć użycia broni jądrowej, choć byłoby to dla Rosji bardzo kosztowne" - analizuje Fried. Jak dodał, taki ruch spotkałby się z niezadowoleniem Chin i gniewem Indii.


Zdaniem eksperta, odpowiedź administracji Joe Bidena była dotąd prawidłowa.


"Mamy stanowczą odpowiedź, spokojną i bez histerii: zapowiedź dalszego wysyłania broni i wsparcia dla Ukrainy, bez żadnych oznak wycofywania się" - powiedział Fried.


Komentując złożenie przez prezydenta Zełenskiego wniosku o przyspieszone wstąpienie do NATO, były ambasador stwierdził, że ta kwestia będzie musiała zostać rozstrzygnięta dopiero po wojnie. Ocenił jednak, że perspektywa członkostwa Ukrainy się przybliżyła.


"Myślę, że kiedy ta wojna się skończy, będzie to znacznie bardziej prawdopodobne, niż przed wojną. NATO dobrze by zrobiło, gdyby zaczęło o tym myśleć i o wyobrażać sobie świat, jaki będzie po zakończeniu wojny" - powiedział Fried. "Pamiętam czasy, kiedy perspektywa członkostwa Polski była uważane za niedorzeczną, kiedy członkostwo państw bałtyckich nieodpowiedzialne. Więc zobaczymy, jak to się potoczy" - powiedział.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ jar/


Kraj i świat

2022-12-07, godz. 10:30 Białystok/ Wybrano firmę na projekt i budowę gmachu nauk humanistycznych uniwersytetu 84,5 mln zł będzie kosztowało zaprojektowanie i budowa gmachu nauk humanistycznych w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) - wynika z informacji zamieszczonych… » więcej 2022-12-07, godz. 10:30 Ekstraklasa siatkarzy – Urbanowicz: Asseco ma wielu liderów Karol Urbanowicz podkreśla, że w Asseco Resovii, którą Trefl podejmie w czwartek o godz. 18.30, jest wielu liderów. „Rzeszowianie grają bardzo dobrze… » więcej 2022-12-07, godz. 10:30 Litwa/ Szefowie delegacji parlamentów Polski, Ukrainy i Litwy zapewnili o współpracy na rzecz integracji Ukrainy z UE… Szefowie delegacji parlamentów Polski, Ukrainy i Litwy: marszałek Senatu Tomasz Grodzki, przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktoria Czmilyte-Nielsen oraz przewodniczący… » więcej 2022-12-07, godz. 10:30 Szef MEiN dla PAP: głosy przeciwne uchwaleniu ustawy Prawo oświatowe nie są liczne, tylko hałaśliwe Głosy przeciwne uchwaleniu ustawy Prawo oświatowe nie są liczne, tylko hałaśliwe - powiedział w środę PAP minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek… » więcej 2022-12-07, godz. 10:20 MŚ w ciężarach - wygrane Tajlandczyka i Chinki, Drzazga na 19. miejscu Tajlandczyk Silachai Theerapong zwyciężył w kategorii do 55 kg w mistrzostwach świata w podnoszeniu ciężarów, które w nocy z poniedziałku na wtorek czasu… » więcej 2022-12-07, godz. 10:20 Rzeszów/Naukowcy będą tworzyć z materiałów z recyklingu dźwigary do budowy i modernizacji mostów Materiały z recyklingu zużytych łopat z turbin wiatrowych i betonu niekonwencjonalnego zostaną wykorzystane przez naukowców z Politechniki Rzeszowskiej do… » więcej 2022-12-07, godz. 10:20 PAH: W piątek odbędzie się akcja Świąteczny Stół Pajacyka! W piątek odbędzie się akcja Świąteczny Stół Pajacyka. Właściciele restauracji, barów i kawiarni przekażą 10 proc. dziennego obrotu na rzecz pomocy… » więcej 2022-12-07, godz. 10:20 Watykan/ Papież: niech pamięć o Zagładzie rozbudzi pragnienie i działania na rzecz pokoju Papież Franciszek wyraził w środę pragnienie, by pamięć o Zagładzie rozbudziła działania na rzecz pokoju. Apel ten wystosował zwracając się do Polaków… » więcej 2022-12-07, godz. 10:10 Pomorskie/ Pożar drewnianego domu w powiecie tczewskim Płonie drewniany dom jednorodzinny we wsi Półwieś w powiecie tczewskim (woj. pomorskie). Na miejscu pracuje 12 zastępów straży pożarnej. Jedna osoba, przed… » więcej 2022-12-07, godz. 10:00 Ameryka Łacińska/ 8,6 proc. mieszkańców regionu cierpi głód lub ostre niedożywienie Problem braku bezpieczeństwa żywnościowego w Ameryce Łacińskiej zwiększył się w ciągu ostatnich siedmiu lat - informują agencje ONZ. Z powodu głodu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »