Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-03, 21:20 Autor: PAP

USA/ Mieszkańcy Fort Myers Beach opuszczają wyspę zdewastowaną przez huragan, który zabił na Florydzie 88 ludzi

Mieszkańcy jednego z obszarów najbardziej dotkniętych skutkami huraganu Ian, Fort Myers Beach, opuszczają swoją wyspę. Według poniedziałkowych doniesień liczba ofiar śmiertelnych żywiołu wzrosła na Florydzie do co najmniej 88 osób.

Mieszkańcy Fort Myers Beach, a zwłaszcza jej części, Estero Island, z powodu zniszczeń w rezultacie wiatrów prędkości ponad 240 km/godz. i przekraczającej 3 m fali sztormowej, czują się coraz bardziej odizolowani. Gubernator Florydy, Ron DeSantis, określił Estero Island jako "Ground Zero", tak jak nazwano teren zbombardowanych wieżowców World Trade Center w Nowym Jorku.


"Przeżyliśmy. To czyni nas szczęśliwszymi, niż niektórych z naszych sąsiadów i jesteśmy za to wdzięczni. Ale jesteśmy zmęczeni, brudni i głodni. Nie mamy bieżącej wody. Kończy nam się jedzenie, które jeszcze nie zgniło. Nasze samochody są zniszczone. Nie dostarczono nam ani wody, ani jedzenia – cytuje Craiga Ruke dziennik "Miami Herald".


Na Estero Island nie ma też prądu i możliwości używania telefonów komórkowych.


"Ludzie nie zdają sobie sprawy z zakresu zniszczeń, dopóki nie wynurzą się ze swoich domów. Wtedy rozumieją, że nie ma sposobu, aby się tutaj utrzymać" – wyjaśnił gazecie Iggy Carroll z służb ratunkowych Miami Fire Rescue i Florida Task Force 2.


Coraz więcej mieszkańców opuszcza wyspę pieszo przez mosty, które zamknięte są od strony lądu by nie zakłócać działań ekipom ratowniczym. Buldożery i wywrotki usuwają gruz. Wyspę zalegają zwały błota. Wciąż trwają poszukiwania ewentualnych ocalałych z żywiołu, a także zwłok.


CNN, powołując się na lokalne władze, informuje w poniedziałek, że liczba śmiertelnych ofiar Iana wzrosła co najmniej do 88. Zdaniem DeSantisa ponad 1600 osób uratowano z huraganu w południowo-zachodniej i środkowej części Florydy.


Jak ocenia poweroutage.com, gromadząca, rejestrująca i sumująca dane o przerwach w dostawie prądu z zakładów energetycznych na całym świecie, w poniedziałek rano blisko 600 tys. domów, firm i innych odbiorców na Florydzie wciąż nie miało prądu. Wiele z nich pozbawionych jest bieżącej wody.


Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ad/ mal/


Kraj i świat

2022-12-01, godz. 07:50 PSP: kolejna ofiara śmiertelna tlenku węgla; od początku października zginęło 21 osób Ostatniej doby strażacy zanotowali kolejną ofiarę śmiertelną zatrucia czadem; to 75-letni mieszkaniec Świnkowa (Wielkopolskie) - poinformował w czwartek… » więcej 2022-12-01, godz. 07:50 Warszawa/ W piątek utrudnienia na Woli i Białołęce Od piątku ul. Brożka pomiędzy Deotymy a Ciołka będzie nieprzejezdna. Tak samo będzie na ul. Annopol, pomiędzy Odlewniczą a Daniszewską. Na ulicach zostanie… » więcej 2022-12-01, godz. 07:40 Włochy/ Eksperci: Krzywa Wieża jest w nadzwyczajnym stanie “Jak na pacjenta, który ma 850 lat” Krzywa Wieża w Pizie jest w nadzwyczajnym stanie - orzekli eksperci po kolejnej inspekcji słynnego zabytku, uratowanego… » więcej 2022-12-01, godz. 07:40 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki środowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Boston Celtics - Miami Heat 134:121Brooklyn Nets - Washington Wizards 113:107Cleveland Cavaliers - Philadelphia… » więcej 2022-12-01, godz. 07:30 Grudniowe koncerty w Łazienkach Królewskich w Warszawie 6 grudnia w Łazienkach odbędzie się koncert piosenek Wojciech Młynarskiego w wykonaniu Jacka Bończyka, a 17 grudnia w Sali Balowej w Pałacu na Wyspie kolędy… » więcej 2022-12-01, godz. 07:30 "Rz": Piesi na straconej pozycji Wypadków jest mniej, kierowcy jeżdżą wolniej, ale piesi nadal giną - informuje w czwartek 'Rzeczpospolita'. » więcej 2022-12-01, godz. 07:30 Łódź/ Energooszczędna iluminacja rozbłyśnie w czwartek na ul. Piotrkowskiej Nowa, energooszczędna świąteczna iluminacja na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi ma zużyć blisko 40 proc. prądu mniej niż w ubiegłym roku. Ledowe lampki na… » więcej 2022-12-01, godz. 07:30 Lublin/ Zatrucie tlenkiem węgla przyczyną śmierci dwóch mężczyzn w wieku 41 i 63 lat Zatrucie tlenkiem węgla było przyczyną śmierci dwóch mężczyzn w wieku 41 i 63 lat w Lublinie. Ich ciała znaleziono nad ranem w czwartek w przydomowym garażu… » więcej 2022-12-01, godz. 07:20 Wystawa "Biuro Odbudowy Ukrainy" w Muzeum Warszawy - od 1 grudnia Polityka mieszkaniowa, budownictwo, ochrona zabytków, zagadnienia prawa i administracji - to tematy ujęte w projekcie architekta i artysty Petra Vladimirova… » więcej 2022-12-01, godz. 07:10 Podczas jednej z akcji przeciwko handlowi bronią zginął mężczyzna, który strzelał do policjantów Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem lubelskiej Prokuratury Krajowej zatrzymali w dziewięciu województwach 13 osób zajmujących się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »