Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-03, 18:40 Autor: PAP

Katowice zyskają dwa nowe parki i zmodernizują, częściowo rozbudowując trzy dotychczasowe

Dwa nowe parki na dotychczasowych nieużytkach w peryferyjnych dzielnicach Katowic chce utworzyć samorząd miasta, modernizując też i częściowo rozbudowując trzy inne przestrzenie parkowe. Ogółem zamawiane prace mają objąć ponad 20 hektarów, a ich wartość oszacowano na 45 mln zł.

Jak wynika z poniedziałkowej informacji rzeczniczki katowickiego magistratu Sandry Hajduk, ogłoszono przetarg na wykonanie robót: m.in. uporządkowanie dotychczas niezagospodarowanych terenów na terenie Wełnowca, Kostuchny, Ochojca oraz pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej.


„Zielone inwestycje są najbardziej pożądane przez mieszkańców, widać to chociażby po ostatniej edycji Zielonego Budżetu, która była rekordową pod względem liczby złożonych wniosków i liczby wybranych do realizacji projektów” – powiedział, cytowany przez Hajduk, prezydent Katowic Marcin Krupa.


„Zazieleniamy poszczególne ulice w centrum miasta – metamorfozę przeszła już ul. Dworcowa i aleja Korfantego, a obecnie przechodzi ją ul. Warszawska. Zadbane, zielone przestrzenie są miejscem idealnym do wypoczynku, rodzinnych aktywności, jak i doskonale wpływają na ekosystem” – uznał Krupa.


„Cieszę się, że w pięciu dzielnicach, kosztem 45 mln zł, powstaną nowe zielone przestrzenie. W ramach prac, dzięki którym powstaną nowe parki i zmodernizowany zostanie fragment Katowickiego Parku Leśnego, zasadzonych zostanie około 350 drzew oraz tysiące bylin, krzewów pnączy i traw” – zasygnalizował prezydent Katowic.


W Kostuchnie, pomiędzy ul. Smugową, Wantuły, Lnianą i Adamczyka ma powstać nowa przestrzeń rekreacji i wypoczynku, z funkcjami edukacyjno-przyrodniczym. Znajdą się tam m.in. punkt widokowo-obserwacyjny, strefa z grami edukacyjnymi czy miejsca do uprawiania sportów. Przewidziano tzw. przestrzeń ekologiczną, która będzie wymagała mniejszego zakresu prac pielęgnacyjnych i wpisuje się w ideę adaptacji do zmian klimatu.


W pobliżu rzeki Ślepiotki zmodernizowany zostanie teren o powierzchni około 3 hektarów. Choć ma on zachować swój leśno-łąkowy charakter, zostanie uporządkowany z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców. Pojawią się tam m.in. plac zabaw i psi wybieg, altana parkowa, ławki i tablice w ramach ścieżki edukacyjnej, sieć oświetlenia i monitoringu parkowego, a także ogród społeczny – do zagospodarowania przez mieszkańców. Nad Ślepiotką powstaną dwie kładki.Park na Wełnowcu zostanie zrewitalizowany i rozbudowany. Powstaną m.in. ścieżki pod rolkostradę, tor pump track dla rowerzystów, nowy plac zabaw, strefa aktywności oraz boisko wielofunkcyjne, wybieg dla psów, miejsce do zjeżdżania na sankach czy strefa relaksu z hamakami i miejscami do wypoczynku. Oprócz nasadzeń drzew, krzewów, pnączy i bylin w planach jest też utworzenie ogrodu deszczowego, dzięki któremu będzie można prowadzić plenerowe lekcje przyrodnicze.Mieszkańcy Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej zyskają nową przestrzeń parkową w okolicy ulic Leopolda i Le Ronda. Zakres inwestycji – prócz nasadzeń i zagospodarowania terenu – przewiduje utworzenie placu zabaw i strefy edukacyjnej, ogrodu sensorycznego i łąki ekologicznej. Atrakcją mają być platformy widokowe oraz wieża do obserwacji ptaków wodnych. Oczyszczony zostanie znajdujący się na tym terenie zbiornik wodny.


Z kolei w Katowickim Parku Leśnym zmodernizowany zostanie obszar w pobliżu Stawu Kajakowego. Zakres prac obejmuje przebudowę alejki i kręgu tanecznego, budowę oświetlenia parkowego i zasilania sceny, jak również częściowe podniesienie terenu.


„Przed nami działania związane z postępowaniem przetargowym i jeśli wykonawca zostanie wyłoniony, prace zostaną zrealizowane w ciągu 60 tygodni od podpisania umowy” – zapowiedział dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach Mieczysław Wołosz.


Jak wynika z dokumentacji przetargowej na platformie zamówień publicznych, przetarg podzielony jest na pięć części: oferty można składać na każdą z nich, na parę lub na wszystkie. Termin składania ofert wyznaczono na 7 listopada br.(PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ skr/


Kraj i świat

2022-12-03, godz. 06:10 Drzewa ratują zdrowie i życie mieszkańców miast Obecność drzew w mieście przekłada się na mniej problemów zdrowotnych u mieszkańców - piszą naukowcy na łamach „Environment International”. Wnioski… » więcej 2022-12-03, godz. 06:10 Sztuczna inteligencja bada dinozaury Drapieżny dinozaur okazał się niegroźnym roślinożercą - dowodzą badania przeprowadzone przy użyciu sztucznej inteligencji. Ich wyniki opublikowano w „Journal… » więcej 2022-12-03, godz. 06:00 Kanada inwestuje w roboty, które myślą i uczą się jak ludzie Kanada inwestuje w budowę robotów, które wyglądają i myślą jak ludzie, będą mogły pracować na niebezpiecznych stanowiskach i tam, gdzie brakuje pracowników… » więcej 2022-12-03, godz. 06:00 Premier Finlandii: "Bez USA bylibyśmy teraz w dużych tarapatach" Europa nie jest wystarczająco silna, aby samodzielnie przeciwstawić się rosyjskiej inwazji na Ukrainę i musi liczyć na wsparcie Stanów Zjednoczonych. Bez… » więcej 2022-12-03, godz. 06:00 W sobotę obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami; Szacuje się, że 80 proc. osób z niepełnosprawnościami żyje w krajach o… » więcej 2022-12-03, godz. 05:50 MŚ 2022 - w sobotę początek fazy pucharowej W sobotę odbędą się pierwsze mecze 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. O godzinie 16.00 Holandia zagra z USA, a cztery godziny później… » więcej 2022-12-03, godz. 05:40 Prognoza pogody na 3 i 4 grudnia Jak informuje IMGW, niemal cała Europa pozostaje w zasięgu rozległego wyżu znad Rosji, tylko południowy zachód znajduje się w zasięgu niżów. Polska… » więcej 2022-12-03, godz. 05:30 USA/ Zdjęcie Monroe z dedykacją dla męża sprzedane za 300 tysięcy dolarów Za rekordową sumę 300 tysięcy dolarów sprzedano na aukcji w Dallas jedyne znane zdjęcie Marilyn Monroe z dedykacją dla męża, Joe DiMaggio - poinformował… » więcej 2022-12-03, godz. 04:20 Argentyna dostanie od MFW pożyczkę w wysokości 6 mld dolarów Argentyna otrzyma od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) pożyczkę w wysokości 6 miliardów dolarów - podał w piątek wydawany w Buenos Aires dziennik… » więcej 2022-12-03, godz. 04:10 USA/ Northrop Grumman zaprezentował nowy bombowiec B-21 Raider Koncern zbrojeniowy Northrop Grumman zaprezentował w piątek w Kalifornii najnowocześniejszy samolot bombowy B-21 Raider. Maszyna ma stać się 'kręgosłupem'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »