Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-03, 18:30 Autor: PAP

Śląskie Centrum Chorób Serca szpitalem uniwersyteckim, już nie ministerialnym

Minister zdrowia przekazał w poniedziałek Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach zarządzanie jedną z czołowych polskich placówek leczących choroby serca i płuc – Śląskim Centrum Chorób Serca (ŚCCS) w Zabrzu.

"Podjęliśmy decyzję, którą zaraz usankcjonujemy formalnie, że Śląskie Centrum Chorób Serca zostanie przekazane z Ministerstwa Zdrowia do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Można śmiało powiedzieć, że Śląskie Centrum Chorób staje się jeszcze bardziej śląskie – w ten sposób, że nie będzie już jego właścicielem minister zdrowia rezydujący w Warszawie, tylko Śląski Uniwersytetu Medyczny" – powiedział podczas uroczystości minister zdrowia Adam Niedzielski.


"Jestem przekonany – i to też wynik naszej blisko półrocznej współpracy w tym zakresie, żeby doprowadzić do formalnego punktu, w którym jesteśmy – że na pewno szpital trafia w dobre ręce i będzie zachowywał dobrą markę, którą sobie wypracował" – dodał.


W szpitalu od lat działa 6 jednostek naukowo-dydaktycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, w tym – III Katedra i Oddział Kliniczny Kardiologii oraz Katedra i Oddział Kliniczny Kardiochirurgii i Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej, kierowane przez wiele lat przez zmarłego w tym roku prof. Mariana Zembalę, który był również dyrektorem całego szpitala.


"Chciałbym zapewnić, że nie zamierzamy przeprowadzać żadnej rewolucji, ale kontynuować dotychczasowe dobre działania i nadal rozwijać ten ośrodek już jako szpital kliniczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego" – zapowiedział rektor tej uczelni prof. Tomasz Szczepański.


Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oceniła, że przekazanie szpitala pod skrzydła uczelni to kluczowy moment procesu przekształcania tego miasta z ośrodka węgla i stali w miasto nauki i medycyny. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przypomniał z kolei, że oddana w poniedziałek do użytku inwestycja wpisuje się w realizację rządowego Programu dla Śląska. Odczytał też list premiera Mateusza Morawieckiego do uczestników uroczystości i pracowników szpitala.


W poniedziałek oddano też do użytku nowy pawilon ŚCCS – A+, który zastąpi pawilon A – pierwszy, historyczny budynek ówczesnego Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii, w którym prof. Zbigniew Religa przeprowadził w 1985 r. pierwszą udaną transplantację serca w Polsce.


Uroczystość była też okazją do upamiętnienia wybitnych postaci związanych z powstałym w 1984 r. ośrodkiem: prof. Stanisława Pasyka – inicjatora nowoczesnego zabrzańskiego modelu leczenia zawału serca metodą angioplastyki wieńcowej, dr Lili Goldstein – jednej z najwybitniejszych na świecie ekspertek w zakresie wrodzonych wad serca u dzieci, prof. Zbigniewa Religę – twórcę nowoczesnej zabrzańskiej kardiochirurgii, pioniera transplantacji serca oraz pioniera wspomagania krążenia w Polsce, a także prof. Mariana Zembali – wieloletniego dyrektora ŚCCS, który zrealizował wiele ważnych dla tej placówki inwestycji, a zarazem kardiochirurga i transplantologa, który wdrażał innowacyjne techniki leczenia. Popiersia tych lekarzy odsłonięto w poniedziałek w holu nowego budynku. (PAP)


Autorka: Anna Gumułka


lun/ joz/


Kraj i świat

2022-12-10, godz. 11:00 PŚ w łyżwiarstwie szybkim - rekord życiowy Kaczmarek na 3000 m Olga Kaczmarek czasem 4.16,888 pobiła rekord życiowy i zajęła 14. miejsce w biegu na 3000 m w zawodach Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim w Calgary… » więcej 2022-12-10, godz. 11:00 W Polsce wykonano ponad 57 mln 705 tys. szczepień przeciw COVID-19 Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 57 mln 705 tys. 252 szczepionki - wynika z danych zamieszczonych w sobotę… » więcej 2022-12-10, godz. 11:00 Bydgoszcz/ Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO przeprowadziło ćwiczenia Loyal Leda Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy przeprowadziło ćwiczenia pod kryptonimem Loyal Leda, w których sprawowało kontrolę i kierowało… » więcej 2022-12-10, godz. 10:50 Biathlonistka Magdalena Gwizdoń zakończyła karierę Znana polska biathlonistka Magdalena Gwizdoń poinformowała na Facebooku o zakończeniu kariery. 'No i to jest koniec. Koniec tej części mojego życia, którą… » więcej 2022-12-10, godz. 10:50 388 zakażeń koronawirusem, zmarło 11 osób z COVID-19 Minionej doby badania potwierdziły 388 zakażeń koronawirusem, w tym 79 ponownych. Zgłoszono 11 zgonów osób z COVID-19 - poinformowano w sobotę na stronach… » więcej 2022-12-10, godz. 10:50 Liga NBA - Pelicans lepsi od Suns w meczu na szczycie Konferencji Zachodniej Koszykarze New Orleans Pelicans pokonali u siebie Phoenix Suns 128:117 w meczu czołowych zespołów Konferencji Zachodniej ligi NBA i pozostają na pierwszym… » więcej 2022-12-10, godz. 10:40 Ambasador Ukrainy: Polska ma priorytetowe znaczenie w kwestii odbudowy Ukrainy Polska jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej jeśli chodzi o wsparcie militarne dla Ukrainy, ma priorytetowe znaczenie również w kwestii jej odbudowy - powiedział… » więcej 2022-12-10, godz. 10:30 Opolskie/ Po zderzeniu dwóch samochodów zablokowana A4 w kierunku Katowic; zginęły dwie osoby Po zderzeniu dwóch samochodów na autostradzie A4 zablokowana jest jezdnia w kierunku Katowic. Dwie osoby zginęły na miejscu, a sześć zostało rannych. » więcej 2022-12-10, godz. 10:20 W. Brytania/ Resort obrony: Rosja próbuje uzyskać setki pocisków balistycznych z Iranu Rosja najprawdopodobniej zużyła dużą część własnych pocisków balistycznych i próbuje to uzupełnić sprowadzając setki takich pocisków z Iranu - przekazało… » więcej 2022-12-10, godz. 10:20 Wielkopolskie/ Leśnicy rozpoczynają sprzedaż choinek W sobotę leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu (RDLP) rozpoczynają coroczną sprzedaż choinek. Każdego roku na terenie poznańskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »