Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-03, 18:20 Autor: PAP

Łódź/ Łącznie 370 mln zł z Funduszu Medycznego dla dwóch największych szpitali pediatrycznych

Łącznie 370 mln zł otrzymają z Funduszu Medycznego dwa ośrodki pediatryczne w Łodzi – Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki i Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego. Dzięki tym pieniądzom powstanie m.in. ośrodek onkologii dziecięcej, nowy blok operacyjny i ośrodek ECMO.

"Wśród 14 podmiotów z 11 województw, które uzyskają środki z Funduszu Medycznego znalazły się dwie placówki z woj. łódzkiego – Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi oraz Centralny Szpital Kliniczny (CSK) i Uniwersytet Medyczny w Łodzi – w wypadku CSK będzie to 106 mln zł, zaś do ICZMP popłynie niemal 264 mln zł. Mówimy zatem o całościowej alokacji 370 mln zł dla woj. łódzkiego na rozbudowę, modernizację i tworzenie infrastruktury strategicznej dla szpitali pediatrycznych. To rekordowe środki, jakich nigdy w tym województwie nie było" – poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Marcin Martyniak na konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim w Łodzi.


Jak podał, w ICZMP powstanie nowy budynek z pediatrycznym blokiem operacyjnym i pierwszy ogólnokrajowy ośrodek ECMO z kompleksem intensywnej terapii. A CSK stworzony zostanie ośrodek onkologii dziecięcej o zasięgu ponadregionalnym.


Fundusz Medyczny składa się z czterech subfunduszy: infrastruktury strategicznej, modernizacji podmiotów leczniczych, rozwoju profilaktyki i z terapeutyczno-innowacyjnego. Pod koniec ub. roku resort zdrowia ogłosił pierwszy konkurs w zakresie infrastruktury krytycznej, dotyczący pediatrii, z początkową alokacją 2 mld zł. Teraz środki zwiększono do 3,15 mld zł i z 23 zgłoszonych do tego konkursu wniosków wybrano 14 do realizacji i dofinansowania.


"Liczę na rychłą realizację tych projektów, gdyż środki zostaną uruchomione niezwłocznie po wpłynięciu do Ministerstwa Zdrowia dodatkowej dokumentacji" – dodał Martyniak.


W opinii rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Radzisława Kordka ponad 3 mld zł w skali kraju przeznaczone wyłącznie na inwestycje pediatryczne to potężny zastrzyk finansowy dla tej dziedziny medycyny. Jak wynika z przedstawionego przez uczelnię projektu, z centrum onkologii dziecięcej będą mogli korzystać pacjenci z całej Polski, a ambicją jego twórców jest zapewnienie im wysokiego standardu udzielanych świadczeń.


Obecnie najmłodsi pacjenci onkologiczni są leczeni w szpitalu przy ul. Spornej w Łodzi. W przyszłości, aby zapewnić ciągłość udzielanych świadczeń – od dziecka po dorosłego – oddziały onkologiczne zostaną przeniesione do Centrum Kliniczno Dydaktycznego (CKD) UMed przy ul. Pomorskiej.


"Projekt obejmuje przygotowanie dwóch pięter w CKD oraz modernizację oddziałów, które zostaną opuszczone w szpitalu przy Spornej. Będziemy przeznaczać je na pediatrię, a jednocześnie dobudujemy piętro wraz z lądowiskiem dla helikopterów" – wyjaśniła dyrektorka Centralnego Szpitala Klinicznego UMed w Łodzi dr Monika Domarecka.


W ICZMP za niemal 264 mln zł powstanie zbudowany od podstaw nowy blok operacyjny. Będą na nim wykonywane zabiegi, m.in. z zakresu chirurgii dziecięcej, neurochirurgii, kardiochirurgii, okulistyki, laryngologii.


"Powstanie także kompleks intensywnej terapii z własnym blokiem operacyjnym. Będziemy remontować oddziały okulistyki, laryngologii, dializoterapii, co poprawi organizację pracy, bo chcielibyśmy aby wszystkie oddziały zabiegowe znalazły się na jednym poziomie z blokiem operacyjnym, by mali pacjenci nie wędrowali po szpitalu, a rodzice mogli być ze swoimi często bardzo chorymi dziećmi" – podkreśliła dyrektorka ICZMP prof. Iwona Maroszyńska.


Inwestycje planowane są także w Oddziale Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków ICZMP, gdzie ok. 40 proc. pacjentów przyjmowanych jest spoza woj. łódzkiego. Powstanie tam nowoczesny ośrodek terapii ECMO dla dzieci wymagających wspomagania pozaustrojowego w leczeniu niewydolności oddechowej. ICZMP jest pionierem stosowania tej metody u najmłodszych, ma w tym wieloletnie doświadczenie, a dzięki przekazanym pieniądzom działalność ta będzie rozwijana. (PAP)


Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska


agm/ joz/


Kraj i świat

2022-12-10, godz. 10:30 Opolskie/ Po zderzeniu dwóch samochodów zablokowana A4 w kierunku Katowic; zginęły dwie osoby Po zderzeniu dwóch samochodów na autostradzie A4 zablokowana jest jezdnia w kierunku Katowic. Dwie osoby zginęły na miejscu, a sześć zostało rannych. » więcej 2022-12-10, godz. 10:20 W. Brytania/ Resort obrony: Rosja próbuje uzyskać setki pocisków balistycznych z Iranu Rosja najprawdopodobniej zużyła dużą część własnych pocisków balistycznych i próbuje to uzupełnić sprowadzając setki takich pocisków z Iranu - przekazało… » więcej 2022-12-10, godz. 10:20 Wielkopolskie/ Leśnicy rozpoczynają sprzedaż choinek W sobotę leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu (RDLP) rozpoczynają coroczną sprzedaż choinek. Każdego roku na terenie poznańskiej… » więcej 2022-12-10, godz. 10:20 Liga NHL - pierwsze zwycięstwo Coyotes nad Bruins od 2010 roku Do sporej niespodzianki doszło w Glendale, gdzie w piątkowym meczu ligi hokeja NHL miejscowi Arizona Coyotes pokonali zespół z najlepszym bilansem w tym sezonie… » więcej 2022-12-10, godz. 10:00 Lubuskie/ Po wypadku zablokowana autostrada A2 na wysokości Jordanowa Po wypadku w pobliżu Jordanowa (Lubuskie) został wstrzymany ruch w obu kierunkach na autostradzie A2. Doszło tam do zderzenia trzech pojazdów osobowych. Jedna… » więcej 2022-12-10, godz. 10:00 Litwa/ 43-centymetrowa choinka w Wilnie przypomina o nadmiernej konsumpcji w czasie Świąt Na Placu Ratuszowym w Wilnie w piątek zapłonęły światełka na najmniejszej choince w mieście mierzącej zaledwie 42 centymetry. Małe drzewko wykonane z… » więcej 2022-12-10, godz. 10:00 SG: w piątek z Ukrainy przyjechało 24,2 tys. osób, na Ukrainę wyjechało 20,5 tys. W piątek z Ukrainy do Polski przyjechało 24,2 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 20,5 tys. osób - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego, czyli dnia… » więcej 2022-12-10, godz. 09:50 PŚ w saneczkarstwie - Egle i Loch najlepsi w jedynkach, Polacy bez sukcesów Austriaczka Madeleine Egle wygrała w kanadyjskim Whistler zawody Pucharu Świata w saneczkarstwie. Polski zajęły odległe miejsca - Klaudia Domaradzka była… » więcej 2022-12-10, godz. 09:30 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki piątkowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Brooklyn Nets - Atlanta Hawks 120:116Charlotte Hornets - New York Knicks 102:121Cleveland Cavaliers - Sacramento… » więcej 2022-12-10, godz. 09:30 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki piątkowych meczów hokejowej ligi NHL: Arizona Coyotes - Boston Bruins 4:3Chicago Blackhawks - Winnipeg Jets 1:3Vegas Golden Knights - Philadelphia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »