Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-03, 17:40 Autor: PAP

Zawieszone śledztwo IPN ws. obławy augustowskiej; czynności w Rosji i na Białorusi na razie niewykonalne

Pion śledczy IPN w Białymstoku zawiesił śledztwo w sprawie tzw. obławy augustowskiej. W Polsce przeprowadzone zostały wszelkie możliwe czynności procesowe, a tych na terytorium Rosji i Białorusi nie można obecnie przeprowadzić w ramach międzynarodowej pomocy prawnej.

Obława augustowska z lipca 1945 roku uważana jest za największą, niewyjaśnioną dotąd zbrodnię popełnioną na Polakach po II wojnie światowej. Między 12 a 18 lipca 1945 roku oddziały NKWD i Smiersz przeprowadziły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło kilkuset działaczy podziemia niepodległościowego. Wciąż nie wiadomo, ile dokładnie osób zamordowano i gdzie są ich groby.


Wieloletnie śledztwo pionu śledczego IPN w Białymstoku dotyczy zbrodni komunistycznych przeciwko ludzkości. Przyjęto w nim, że w lipcu 1945 roku, w nieustalonym dotychczas miejscu, zginęły co najmniej 592 osoby zatrzymane w powiatach: augustowskim, suwalskim i sokólskim. Zatrzymali ich żołnierze sowieckiego Kontrwywiadu Wojskowego "Smiersz" 3. Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej, przy współudziale funkcjonariuszy polskich organów Bezpieczeństwa Publicznego, MO oraz żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.


Postanowienie o zawieszeniu tego śledztwa zostało wydane z końcem września. "W sprawie wykonano na terenie Polski wszystkie wyłaniające się czynności procesowe. Obecnie do wykonania pozostają jedynie czynności na terenie Rosji i Białorusi" - poinformował w poniedziałek PAP naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku prok. Janusz Romańczuk.


Zaznaczył, że w śledztwie konieczne jest przeprowadzenie kwerend w archiwach białoruskich i rosyjskich; celem jest odnalezienia dokumentów związanych z obławą augustowską.


"Ponadto na terytoriom Białorusi niezbędne jest przeprowadzenie prac archeologicznych aby ustalić, czy we wskazanych miejscach znajdują się jamy grobowe ze szczątkami kostnymi ofiar obławy augustowskiej. Aktualnie nie jest możliwa realizacja wymienionych czynności procesowych w ramach międzynarodowej pomocy prawnej" - dodał prok. Romańczuk.


W przeszłości prokuratorzy IPN zwracali się już kilka razy z wnioskami o pomoc prawną do strony rosyjskiej, ale bez rezultatu.


Przed wydaniem postanowienia o zawieszeniu tego postępowania, zakończono kwerendy materiałów archiwalnych w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, a także w dwóch placówkach suwalskich - Archiwum Państwowym i Muzeum Okręgowym. Przesłuchano też w charakterze świadków krewnych tych osób, które mogły być - nieznanymi jeszcze ofiarami - obławy augustowskiej.


"Wykonane czynności pozwoliły na uzupełnienie listy ofiar o trzy osoby, co daje podstawę do przyjęcia, że dokonano zabójstw co najmniej 592 osób" - dodał prok. Romańczuk.(PAP)


autor: Robert Fiłończuk


rof/ aszw/


Kraj i świat

2022-12-03, godz. 07:30 Europa/ Od początku inwazji Rosji na Ukrainę zatrzymano szereg szpiegów pracujących dla Moskwy Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w Europie zatrzymano szereg szpiegów pracujących dla Moskwy. Tygodnik „Spiegel” szacuje, że na Zachodzie żyją dziesiątki… » więcej 2022-12-03, godz. 07:20 Polska stara się odzyskać dzieła sztuki zagrabione przez Niemcy podczas II WŚ; jest ich ponad pół miliona Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej i dokonanych w tym okresie kradzieży przez Niemcy i Związek Sowiecki są szacowane na 516 tys. obiektów… » więcej 2022-12-03, godz. 07:20 Prezes Związku Głuchych: osoby głuche są pełnosprawnymi pracownikami Osoby głuche są pełnosprawnymi pracownikami, potrzebują tylko komunikacji w polskim języku migowym, który jest ich naturalnym językiem - powiedział PAP… » więcej 2022-12-03, godz. 07:10 W sobotę ostatni raz w tym roku kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić światła w swoich pojazdach W sobotę po raz ostatni w tym roku kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić światła w swoich pojazdach w ramach ogólnopolskiej kampanii 'Twoje światła… » więcej 2022-12-03, godz. 07:10 MŚ 2022 - najciekawsze liczby fazy grupowej Awans przedstawicieli sześciu kontynentów do 1/8 finału, brak zespołów z kompletem punktów, trzech piłkarzy z golami w ostatnich trzech edycjach mistrzostw… » więcej 2022-12-03, godz. 07:00 Raport: Kanadyjczycy nieświadomie inwestowali w chińskie obozy pracy przymusowej Kanadyjczycy nieświadomie inwestowali swoje składki emerytalne w chińskie obozy pracy przymusowej, a problem ten dotyczy także innych krajów. Zarządzający… » więcej 2022-12-03, godz. 07:00 RFN/ Ambasador Izraela: od początku urzędowania w Berlinie mierzyłem się z antysemityzmem w lewicowym wydaniu Niemcy w dużej mierze odeszli od brunatnego, wulgarnego antysemityzmu. Dlatego szokujące jest, że lewicowy antysemityzm stał się w tym roku społecznie akceptowalny… » więcej 2022-12-03, godz. 06:50 Beskidy/ Większość ośrodków narciarskich ruszy w połowie grudnia Beskidzkie ośrodki narciarskie, w tym te największe - w Szczyrku czy Wiśle, uruchomią wyciągi w połowie grudnia. Już teraz można jednak pozjeżdżać na… » więcej 2022-12-03, godz. 06:50 Małopolskie/ Ruszają kolejne wyciągi narciarskie; można szusować na Podhalu i Sądecczyźnie Mroźna aura w ostatnim tygodniu pozwoliła na pracę armatek śnieżnych i dzięki temu w sobotę ruszają kolejne stoki narciarskie. W weekend będzie można… » więcej 2022-12-03, godz. 06:30 Kofeina pomaga sprinterom Przeprowadzonym przez badaczy z Japonii eksperyment pokazał, że kofeina wyraźnie skracała czas sprinterskiego biegu na 100 m. W szczególności nasilała eksplozywne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »