Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-03, 16:50 Autor: PAP

Politechnika Śląska zainaugurowała nowy rok akademicki

Politechnika Śląska – jedna z największych uczelni technicznych w kraju – zainaugurowała w poniedziałek 78. rok akademicki. Politechnika kształci ponad 17,5 tys. studentów, w tym roku przyjęła na studia blisko 5,5 tys. osób, z tego 300 to studenci z zagranicy – w tym 60 z Ukrainy.

Wspólnota akademicka Politechniki tradycyjnie zainaugurowała rok akademicki w gmachu Centrum Edukacyjno-Kongresowego. Uroczystość w imieniu rektora prof. Arkadiusza Mężyka, któremu choroba uniemożliwiła obecność na inauguracji, poprowadził prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk. Wykład inauguracyjny "Iluzje i mity na temat raka w XXI wieku" wygłosił prof. Krzysztof Składowski – dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.


W wystąpieniu inauguracyjnym, odczytanym przez prorektora, prof. Mężyk podsumował miniony rok akademicki, zwracając uwagę na sukcesy i osiągnięcia i na nowe wyzwania stojące przed uczelnią. Wskazał, że na uznanie i szczególne podziękowania zasługuje spontaniczna mobilizacja i postawa wspólnoty akademickiej w niesieniu pomocy obywatelom Ukrainy – zarówno na poziomie osobistych relacji, kontaktów naukowych i koleżeńskich, jak i instytucjonalnym i organizacyjnym.


Rektor przypomniał, że Politechnika Śląska już w pierwszych dniach rosyjskiej agresji uruchomiła program pomocy i wsparcia dla Ukraińców.


"Poczynania uczelni, koordynowane przez pełnomocnika rektora ds. pomocy Ukrainie, a realizowane przez Centrum Wolontariatu, wpisują się w działania pomocowe Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Uczelnia przygotowała program rekrutacyjny dla ukraińskich studentów chcących rozpocząć studia od pierwszego semestru i dla studentów deklarujących chęć kontynuacji studiów podjętych na Ukrainie" – przypomniał prof. Mężyk.


"Wspieramy także ukraińskich nauczycieli akademickich, zatrudniając ich na uczelni. Osoby niebędące nauczycielami akademickimi również znajdują zatrudnienie w strukturze Politechniki Śląskiej. Politechnika Śląska realizuje program +Solidarni z Ukrainą+ Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, obejmujący studia na wszystkich kierunkach, prowadzenie prac nad rozprawą doktorską i inne formy kształcenia, takie jak kursy językowe czy kursy przygotowawcze. Uczelnia oferuje również wsparcie psychologiczne i prawne. Wartość projektu zgłoszonego przez Politechnikę Śląską wynosi 950 tys. zł" – dodał rektor.


Uczelnia zorganizowała też całodobową pomoc psychologiczną dla ofiar wojny i osób goszczących u siebie uchodźców z Ukrainy, prowadzi również punkt konsultacyjny, w którym można skorzystać z doradztwa psychologicznego, zawodowego i z doradztwa w zakresie przedsiębiorczości w językach ukraińskim, angielskim i polskim.


Władze uczelni zaznaczają, że w planach na najbliższy rok trzeba uwzględnić wyzwania stojące przed szkolnictwem wyższym, także w związku z trudną sytuacją gospodarczą.


"Przed nami jednak kolejny trudny okres działalności uczelni. Pandemia, wojna w Ukrainie, trudna sytuacja geopolityczna, inflacja oraz kryzys ekonomiczny i energetyczny. Społeczeństwo nasze mierzy się z kolejnymi wyzwaniami o charakterze globalnym, które dotyczą szeroko rozumianego bezpieczeństwa obywatelskiego, zdrowia, zagrożeń klimatycznych i kryzysu gospodarczego. Wobec powyższego szczególnie ważnego znaczenia nabierają edukacja i szkolnictwo wyższe jako nośnik postaw, wartości, a także źródło przyszłych elit intelektualnych – zaznaczył prof. Mężyk.


Przedstawiciele Politechniki wskazują, że sprawne funkcjonowanie uczelni wymagać będzie wprowadzenia działań organizacyjnych i programów oszczędnościowych. Jak podkreślił rektor, cena energii elektrycznej dla Politechniki wzrosła od 1 września ponad sześciokrotnie i nie wiadomo, ile będzie kosztowała w przyszłym roku. Ocenił też, że płace w szkolnictwie wyższym są wciąż "dalece niezadowalające" i zagrażają odchodzeniem najbardziej cenionych pracowników do innych pracodawców.


"Wszystkie te problemy są przedmiotem troski i wielomiesięcznych rozmów Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich z przedstawicielami rządu i parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej, które będą dalej kontynuowane" – zaznaczył prof. Mężyk.


W planach Politechniki Śląskiej na najbliższy rok akademicki są m.in. kontynuacja realizacji programu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" oraz rozwój działalności konsorcjum Uniwersytetu Europejskiego EURECA PRO. Obie inicjatywy służą podnoszeniu poziomu umiędzynarodowienia polskiej nauki i zwiększania jej konkurencyjności na arenie globalnej. Rektor podkreślił, że należy maksymalnie wykorzystać szansę na rozwój, jaka wiąże się z działalnością konsorcjum Katowice – Miasto Nauki, skupiającego siedem uczelni niepublicznych, i uzyskaniem przez stolicę woj. śląskiego tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.


W planach Politechniki jest na najbliższe miesiące jest także m.in. kontynuacja inwestycji w rozwój nowoczesnego kształcenia przez zwiększenie liczby projektów PBL (kształcenie projektowe), jak i zaangażowanych w nie studentów oraz pracowników; umożliwianie studentom coraz lepszego przyswajania wiedzy przez realizowanie tematów badawczych pozyskanych z przemysłu lub we współpracy z partnerami zagranicznymi, wprowadzanie dłuższych praktyk i staży, inwestowanie w studia MBA i studia dualne.


Politechnika Śląska to najstarsza uczelnia techniczna na Górnym Śląsku i jedna z największych w kraju. Powstała w 1945 r. jako zaplecze naukowe i kształcenia dla Górnego Śląska. Dziś uczestniczy w przemianach regionu, będąc zapleczem dla rozwoju nowoczesnych technologii.(PAP)


Autor: Krzysztof Konopka


kon/ joz/


Kraj i świat

2022-12-10, godz. 09:50 PŚ w saneczkarstwie - Egle i Loch najlepsi w jedynkach, Polacy bez sukcesów Austriaczka Madeleine Egle wygrała w kanadyjskim Whistler zawody Pucharu Świata w saneczkarstwie. Polski zajęły odległe miejsca - Klaudia Domaradzka była… » więcej 2022-12-10, godz. 09:30 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki piątkowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Brooklyn Nets - Atlanta Hawks 120:116Charlotte Hornets - New York Knicks 102:121Cleveland Cavaliers - Sacramento… » więcej 2022-12-10, godz. 09:30 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki piątkowych meczów hokejowej ligi NHL: Arizona Coyotes - Boston Bruins 4:3Chicago Blackhawks - Winnipeg Jets 1:3Vegas Golden Knights - Philadelphia… » więcej 2022-12-10, godz. 09:30 Kraków/ Wybrane ulice zmieniły nazwy z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka Wybrane ulice w Krakowie w sobotę na jeden dzień zmieniły swoje nazwy z okazji obchodzonego w tym dniu Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Inicjatywa ta… » więcej 2022-12-10, godz. 09:20 Warszawa/ Politycy PiS uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej W sobotę rano, w kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej, delegacja polityków PiS, z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim, złożyła w Warszawie… » więcej 2022-12-10, godz. 09:20 Pomorskie/ Plaża w Gdyni coraz szersza; trwa drugi etap prac Zgodnie z zapowiedziami Urzędu Morskiego w Gdyni rozpoczął się drugi etap poszerzania plaży w Gdyni Orłowie. Wbudowanych zostanie ok. 180 tys. m3 piasku… » więcej 2022-12-10, godz. 09:10 KGP: od początku roku na polskich drogach zginęło prawie 1,6 tys. osób Od początku roku przez 11 miesięcy na polskich drogach do ponad 18,4 tys. wypadków, w których zginęło prawie 1,6 tys. osób, a ponad 21,4 tys. zostało rannych… » więcej 2022-12-10, godz. 09:00 Prowincja Alberta chce suwerenności w ramach Kanady, Indianie chcą to zablokować Parlament Alberty uchwalił ustawę, która jednostronnie przyznaje rządowi prowincji większą niezależność od rządu federalnego. Premier Kanady Justin Trudeau… » więcej 2022-12-10, godz. 08:50 M.Błaszczak: wszystkie czołgi K2 będą w północno-wschodniej części kraju Wszystkie 180 czołgów K2, które trafią do Polski z Korei Południowej, będzie na wyposażeniu 16 dywizji zmechanizowanej, trafią do jednostek w Morągu… » więcej 2022-12-10, godz. 08:50 Ukraina/ Armia zestrzeliła dziesięć irańskich dronów Armia Ukrainy zestrzeliła ostatniej nocy dziesięć z piętnastu irańskich dronów Shahed-131 i 136, którymi Rosja zaatakowała ukraińskie obwody na południu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »