Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-02, 14:40 Autor: PAP

Prezes PiS: Polska jest przed perspektywą szybkiego osiągnięcia poziomu rozwoju krajów zachodniej Europy

Polska jest przed perspektywą tego, że w stosunkowo krótkim czasie będziemy na poziomie rozwoju i zamożności, na którym żyje Zachód, czyli spełnimy nasze marzenie - zapewnił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński w Stargardzie. Według niego, nie podoba się to np. Niemcom.

Podsumowując tempo rozwoju gospodarczego Polski, a w ślad za nim zamożność społeczeństwa, Jarosław Kaczyński przytoczył dane, według których w 1991 roku, "kiedy byliśmy u dna gospodarczego, było dużo gorzej, niż w 1989 roku i dużo gorzej, niż 1978". "A to był w 1978 roku szczyt, jeżeli chodzi o komunizm" - dodał. Jak sprecyzował, chodzi o poziom dochodów na głowę obywatela. "Nawet tego do 1989 roku nie odrobiono" - zaznaczył.


Prezes PiS przypomniał, że wtedy "mieliśmy 27 proc. tego, co mają Niemcy na głowę w sile nabywczej". "A teraz (w 2021 roku - PAP) mieliśmy 66 proc. i sądzę, że w tym roku (2022) to już będzie jakieś 67-68 proc., czyli zaczęliśmy się zbliżać" - powiedział Kaczyński.


Ocenił, że "mamy do czynienia ze znaczącym postępem, jeżeli chodzi o tempo rozwoju i zamożność społeczeństwa, gdyż - według niego - Polacy dysponują dochodami na poziomie 77-78 proc. średniej w Unii Europejskiej. Kaczyński dodał, że Polska jest "przed perspektywą tego, że w stosunkowo krótkim czasie, jeżeli cała ta konstrukcja światowa i europejska się nie zawali, to będziemy już na tym poziomie, na którym żyje Zachód; czyli spełnimy to nasze marzenie, które kiedyś się wydawało niespełnialne".


W tym kontekście przypomniał obietnice Lecha Wałęsy, który "w swoich, tych lepszych czasach mówił, że będziemy drugą Japonią". "Wtedy nawet w kręgach solidarnościowych się uśmiechano, że +mówi bajki+. A dzisiaj my, jeżeli chodzi o płace w sile nabywczej liczone, według rankingu stworzonego przez OECD, jesteśmy państwem kolejnym po Japonii, jeżeli chodzi o wysokość płac. Czyli tylko jeszcze trochę do góry i będziemy drugą Japonią" - zapowiedział.


Jednocześnie lider PiS ocenił, że takie perspektywy dla Polski i Polaków "nie wszystkim się podobają", ze wskazaniem na m.in. "naszych sąsiadów z zachodu", czyli na Niemcy.


"To jest tak, że oni by chcieli, żeby Polska była z tyłu, nie była za silna, żeby była pod niemieckim nadzorem i żeby ten model gospodarki niemieckiej, który stawiał głównie na kontakty z Rosją, no ale dzisiaj to się zawaliło, można powiedzieć, że wybuchło" - mówił.


Kaczyński zaznaczył, że "model niemiecki" opierał się na przewadze Niemiec "nad wschodem" UE i to będzie "ta sfera przewagi i eksploatacji, a mówiąc prostym językiem, że będzie to sfera +dojenia+", gdy np. Polacy jeździli tam, żeby za marne pieniądze zbierać szparagi, a to było właśnie to "dojenie".


Polityk zwrócił uwagę, że jest też wiele innych, dużo bardziej skomplikowanych metod na takie eksploatowanie "wschodu UE". "Jeżeli my kupujemy w naszych supermarketach, tych niby naszych, ale niemieckich tak naprawdę towary za taką samą cenę, jak w Niemczech, tylko tyle, że te towary są wyraźnie gorsze, stąd są te sklepy na przykład +prosto z Niemiec+ i tak dalej, a takie same można kupić w Polsce, tylko jakość jest po prostu inna. No to co to jest? To jest oszukiwanie, to jest +dojenie+" - zauważył. "My się na to nie możemy godzić" - oświadczył prezes PiS. (PAP)


Autorka: Mieczysław Rudy, Elżbieta Bielecka


rud/ emb/ par/


Kraj i świat

2022-12-07, godz. 14:50 PepsiCo z nowym celem dotyczącym opakowań, w tym opakowań wielorazowych (MediaRoom) Firma PepsiCo ogłosiła nowy cel w zakresie opakowań swoich produktów, w ramach którego do roku 2030 zwiększy udział napojów sprzedawanych w opakowaniach… » więcej 2022-12-07, godz. 14:50 Bończa-Szabłowski o Janie Nowickim: miał w sobie pewną zadziorność i przewrotność Jan Nowicki miał w sobie pewną zadziorność i przewrotność - powiedział PAP krytyk teatralny Jan Bończa-Szabłowski. 'Był wielkim wrażliwcem i robił… » więcej 2022-12-07, godz. 14:50 Szefowie parlamentów Polski, Ukrainy i Litwy: priorytetem pomoc walczącej Ukrainie Priorytetem jest dziś pomoc walczącej Ukrainie - podkreślali w środę szefowie delegacji parlamentów Polski, Ukrainy i Litwy: marszałek Senatu Tomasz Grodzki… » więcej 2022-12-07, godz. 14:50 Śląskie/ Pijany kierowca spowodował kolizję; miał zakaz prowadzenia pojazdów 3 promile alkoholu miał w organizmie 33-letni kierowca, który wyjeżdżając z parkingu w Czernicy (Śląskie), nie ustąpił pierwszeństwa i doprowadził do… » więcej 2022-12-07, godz. 14:50 Cate Blanchett zagrała w filmie aborygeńskiego reżysera Zakończyły się zdjęcia do nowego filmu aborygeńskiego filmowca Warwicka Thorntona zatytułowanego „The New Boy” („Nowy chłopak”). Główną rolę… » więcej 2022-12-07, godz. 14:50 Zyska: moglibyśmy magazynować wodór o potencjale energetycznym 10 tys. TWh Opracowania naukowe wskazują, że Polska może być energetycznym spichlerzem Europy. Moglibyśmy magazynować wodór o potencjale energetycznym 10 tys. TWh -… » więcej 2022-12-07, godz. 14:50 Warszawa/ Wręczono nagrody V Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych "Do Hymnu" Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jacka w Staniszczach Małych - Spóroku (Opolskie) została laureatem I miejsca w V ogólnopolskim konkursie 'Do Hymnu'… » więcej 2022-12-07, godz. 14:50 Pomorskie/ 6 mln zł trafi do dziewięciu gmin na wymianę tzw. kopciuchów Dziewięć pomorskich gmin podpisało w środę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku umowy o dofinansowanie w ramach programu… » więcej 2022-12-07, godz. 14:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (07-12-2022) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2022-12-07 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2022-12-07, godz. 14:40 Iran/ Władze rozważają blokowanie kont bankowych kobiet, które nie noszą hidżabów Rozważamy blokowanie kont bankowych kobiet, które nie stosują się do obowiązującego w kraju nakazu noszenia hidżabu, chusty zakrywającej włosy - poinformował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »