Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-02, 14:30 Autor: PAP

Media: przyjazne relacje z Rosją mogą dać Chinom dostęp do Arktyki

Utrzymując przyjazne relacje z Rosją, Chiny mogą uzyskać większy dostęp do Arktyki i poszerzyć swoje wpływy w tym regionie, w tym w sferze wojskowej – powiadomił w niedzielę hongkoński dziennik "South China Morning Post", powołując się na think tank Rand Corporation.

Bliższe relacje Pekinu z Moskwą mogą doprowadzić do niepewności w regionie Arktyki – prognozuje Rand w opublikowanym niedawno raporcie.


Think tank przestrzegł również, że obecny paraliż Rady Arktycznej, związany z wojną na Ukrainie, może skłonić Moskwę do starań o stworzenie nowego, znacznie zmienionego systemu zarządzania sprawami tego regionu. Mogłyby w nim mieć więcej do powiedzenia państwa nienależące do NATO, ale zainteresowane Arktyką, takie jak Chiny.


Kraje Rady Arktycznej ogłosiły w marcu bojkot spotkań odbywających się w Rosji z powodu jej agresji na Ukrainę. Rosja pełni obecnie prezydencję w Radzie.


Chiny nie są państwem arktycznym i nie należą do Rady, ale stały się znaczącym podmiotem w regionie i prowadzą istotne działania gospodarcze, naukowe, kulturalne, dyplomatyczne i militarne wewnątrz i wokół państw tego obszaru. Od 2017 roku chiński rząd wielokrotnie określał Arktykę jako część swojej szerszej strategii poszerzania globalnych wpływów – napisano.


"SCMP" podkreślił, że Chiny pogłębiały w ostatnich latach współpracę z Rosją. Podpisały z nią szereg porozumień dotyczących handlu i transportu poprzez tzw. Północną Drogę Morską oraz wspólnego rozwijania tzw. Polarnego Jedwabnego Szlaku.


Koncepcja zakłada stworzenie nowych szlaków transportowych łączących Azję Wschodnią z Europą Zachodnią i Ameryką Północną poprzez strefę arktyczną. Obejmuje także współpracę w dziedzinie nauki, środowiska i wydobycia surowców – napisał hongkoński dziennik.


"Z punktu widzenia Chin istnieją wyraźne korzyści współpracy z Rosją w tych obszarach (...) Otwarcie arktycznych szlaków zmniejszyłoby koszty transportu, jak również ryzyko związane z innymi szlakami transportowymi, złagodziło niedobory energii w Chinach oraz uczyniło z nich hub transportu arktycznej energii na świat" – ocenił Rand.


Na działania Chin w Arktyce może jednak wpłynąć rozwój relacji z Rosją, zwłaszcza jeśli rosyjska gospodarka skurczy się w wyniku wojny na Ukrainie, zachodnich sankcji i zmniejszenia obrotów handlowych – ocenił "SCMP".


"Moskwa może zwrócić się do Chin o pomoc w realizacji swoich celów rozwojowych w Arktyce, w tym inwestycji w wydobycie surowców energetycznych i rozwój (Północnej Drogi Morskiej) na potrzeby transportu komercyjnego" – napisano w raporcie Rand.


Analitycy przypuszczają, że Kreml najpewniej pozostanie ostrożny w sprawie potencjalnej chińskiej obecności wojskowej w Arktyce. Taka obecność jest jednak możliwa, jeśli Rosja zostałaby osłabiona i nie mogłaby się jej przeciwstawić lub w odwrotnym wypadku - gdyby Rosja była silna i przestała się jej obawiać.


Zainteresowanie Chin Arktyką wzrosło, ponieważ topniejący lód otworzył możliwość stworzenia nowych tras transportowych, ale wciąż nie jest to dla Pekinu sprawa priorytetowa – zaznaczył "SCMP". Analitycy Rand sądzą natomiast, że nawet jeśli wpływy Chin w Arktyce wzrosną, pozostaną one ograniczone.


"Chińskie inwestycje i obecność w północnoamerykańskich sekcjach Arktyki pozostają dość ograniczone. (...) Projekty infrastrukturalne (Pekinu) raczej nie będą miały negatywnych skutków politycznych, społecznych, środowiskowych czy dotyczących bezpieczeństwa, jakich doświadczyły inne regiony świata" – napisano w raporcie. (PAP)


anb/ szm/


Kraj i świat

2022-12-07, godz. 14:50 PepsiCo z nowym celem dotyczącym opakowań, w tym opakowań wielorazowych (MediaRoom) Firma PepsiCo ogłosiła nowy cel w zakresie opakowań swoich produktów, w ramach którego do roku 2030 zwiększy udział napojów sprzedawanych w opakowaniach… » więcej 2022-12-07, godz. 14:50 Bończa-Szabłowski o Janie Nowickim: miał w sobie pewną zadziorność i przewrotność Jan Nowicki miał w sobie pewną zadziorność i przewrotność - powiedział PAP krytyk teatralny Jan Bończa-Szabłowski. 'Był wielkim wrażliwcem i robił… » więcej 2022-12-07, godz. 14:50 Szefowie parlamentów Polski, Ukrainy i Litwy: priorytetem pomoc walczącej Ukrainie Priorytetem jest dziś pomoc walczącej Ukrainie - podkreślali w środę szefowie delegacji parlamentów Polski, Ukrainy i Litwy: marszałek Senatu Tomasz Grodzki… » więcej 2022-12-07, godz. 14:50 Śląskie/ Pijany kierowca spowodował kolizję; miał zakaz prowadzenia pojazdów 3 promile alkoholu miał w organizmie 33-letni kierowca, który wyjeżdżając z parkingu w Czernicy (Śląskie), nie ustąpił pierwszeństwa i doprowadził do… » więcej 2022-12-07, godz. 14:50 Cate Blanchett zagrała w filmie aborygeńskiego reżysera Zakończyły się zdjęcia do nowego filmu aborygeńskiego filmowca Warwicka Thorntona zatytułowanego „The New Boy” („Nowy chłopak”). Główną rolę… » więcej 2022-12-07, godz. 14:50 Zyska: moglibyśmy magazynować wodór o potencjale energetycznym 10 tys. TWh Opracowania naukowe wskazują, że Polska może być energetycznym spichlerzem Europy. Moglibyśmy magazynować wodór o potencjale energetycznym 10 tys. TWh -… » więcej 2022-12-07, godz. 14:50 Warszawa/ Wręczono nagrody V Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych "Do Hymnu" Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jacka w Staniszczach Małych - Spóroku (Opolskie) została laureatem I miejsca w V ogólnopolskim konkursie 'Do Hymnu'… » więcej 2022-12-07, godz. 14:50 Pomorskie/ 6 mln zł trafi do dziewięciu gmin na wymianę tzw. kopciuchów Dziewięć pomorskich gmin podpisało w środę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku umowy o dofinansowanie w ramach programu… » więcej 2022-12-07, godz. 14:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (07-12-2022) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2022-12-07 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2022-12-07, godz. 14:40 Iran/ Władze rozważają blokowanie kont bankowych kobiet, które nie noszą hidżabów Rozważamy blokowanie kont bankowych kobiet, które nie stosują się do obowiązującego w kraju nakazu noszenia hidżabu, chusty zakrywającej włosy - poinformował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »