Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-02, 14:00 Autor: PAP

Białystok/ Odsłonięto mural poświęcony generałowi Hallerowi

30-metrowy mural przedstawiający gen. Józefa Hallera, twórcę tzw. Błękitnej Armii, odsłonięto w niedzielę w Białymstoku. Mural mieści się przy ulicy, której patronuje generał.

W niedzielnej uroczystości poprzedzonej mszą św. wzięli udział m.in. żołnierze, harcerze i mieszkańcy.


Jak mówił przed otwarciem pomysłodawca powstania muralu, prezes Fundacji Obowiązek Polski Dariusz Wasilewski, mural przedstawia to, z czego jesteśmy dumni - z Polski zwycięskiej, a "generał Józef Haller uosabia to, co było najbardziej rycerskie i najbardziej skuteczne".


Jak mówił wicewojewoda podlaski Tomasz Madras, mural jest elementem popkultury, ma trafić do wszystkich. "On upamiętnia jednego z ojców naszej niepodległości, jednego z tych ludzi, bez których nie byłoby dzisiaj wolnej, niepodległej Polski" - mówił. Dodał, że to zadanie dla nas wszystkich, żeby na pytanie, kto jest na tym muralu, odpowiedzieć: "to gen. Haller, to był jeden z tych ludzi, którzy stworzyli naszą niepodległość".


Mural mieści się na szczycie bloku przy ul. Porzeczkowej, ale widać go przede wszystkim z głównej ulicy na osiedlu Dziesięciny, ul. gen. Józefa Hallera.


Mural został namalowany ma powierzchni 300 metrów kwadr., ma 30 metrów wysokości. Przedstawia gen. Hallera w błękitnym mundurze trzymającego szablę w ręku. Na biało-czerwonym tle widać zarys białego orła oraz żołnierzy na koniach. Na dole widnieje napis: "Dla Ciebie Polsko! Generał Józef Haller - Wódz Zwycięskiej Polski".


Malowidło zaprojektował Mateusz Wróblewski. Artysta powiedział dziennikarzom, że razem z zespołem zainspirowali się plakatem, na którym przedstawiony jest gen. Haller, ale tam jest starszym człowiekiem trzymającym w ręku laskę. "W naszym projekcie zmieniliśmy tę kompozycję na generała trzymającego szablę, zachęcającego Polaków do walki o nasz kraj" - powiedział.


Projekt został sfinansowany ze środków z rządowego programu "Niepodległa", a jego odsłonięcie połączono z upamiętnieniem - jak informowali wcześniej organizatorzy - objęcia przez gen. Hallera dowództwa nad Armią Polską we Francji, co miało miejsce 4 października 1918 roku.


Gen. Józef Haller urodził się w 1873 roku. Był legionistą, w czasie I wojny światowej stworzył Armię Polską we Francji, nazywaną Błękitną Armią lub Armią Hallera. W czasie wojny polsko-bolszewickiej był generalnym inspektorem Armii Ochotniczej. W czasie II wojny światowej trafił do Wielkiej Brytanii; był ministrem w rządzie RP na uchodźstwie. Po wojnie pozostał w Londynie, gdzie zmarł w 1960 roku. Jego prochy sprowadzono w 1993 roku do Krakowa.(PAP)


autorka: Sylwia Wieczeryńska


swi/ agz/


Kraj i świat

2022-12-05, godz. 13:10 Timmermans: spalanie większej ilości węgla chwilowe; potrzebne przyspieszenie w OZE Redukcja zależności energetycznej UE od Rosji może skutkować spalaniem większej ilości węgla, jest to jednak sytuacja chwilowa - ocenił w poniedziałek… » więcej 2022-12-05, godz. 13:10 W Zakopanem powstanie Muzeum Narciarstwa i Taternictwa; zakupiono nieruchomość (opis) Za kwotę 5 mln 325 tys. zł Muzeum Tatrzańskie zakupiło w poniedziałek w Zakopanem zabytkową willę, w której powstanie Muzeum Narciarstwa i Taternictwa… » więcej 2022-12-05, godz. 13:10 Warszawa/ Obraz "Rzeczywistość" Jacka Malczewskiego pozostanie w domu aukcyjnym Prokuratura po przeanalizowaniu zgromadzonego materiału dowodowego postanowiła o kontynuowaniu powierzenia obrazu Jacka Malczewskiego 'Rzeczywistość' domowi… » więcej 2022-12-05, godz. 13:00 Reżyserka „Krainy lodu” wyznała, że chciała wyrzucić z tego filmu bałwana Olafa „Zabijemy dziś bałwana” mogłyby zaśpiewać Anna i Elza, gdyby doszły do skutku zamierzenia jednej z reżyserek filmu „Kraina lodu”. Jennifer Lee chciała… » więcej 2022-12-05, godz. 13:00 Włochy/ Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa: nasilają się ataki rosyjskich hakerów Nasilają się rosyjskie cyberataki na strony internetowe instytucji we Włoszech - podała w poniedziałek krajowa agencja do spraw cyberbezpieczeństwa. Jak… » więcej 2022-12-05, godz. 13:00 Ukraina/ Armia: rosyjscy żołnierze wysyłani na front są teraz lepiej wyszkoleni; to zagrożenie Przeprowadzana w Rosji mobilizacja zwiększyła zagrożenie dla Ukrainy - przekazał w poniedziałek dowódca wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr… » więcej 2022-12-05, godz. 13:00 Estonia/ Europoseł Paet: dopóki Ukraina nie zostanie wyzwolona, planowanie z Rosją przyszłości nie wchodzi w grę Dopóki Ukraina nie zostanie całkowicie wyzwolona, a zbrodniarze wojenni z Kremla nie staną przed międzynarodowym trybunałem, planowanie z Rosją wspólnej… » więcej 2022-12-05, godz. 13:00 MŚ 2022 - we wtorek ostatnie mecze 1/8 finału, historyczna szansa Maroka (zapowiedź) Mecze Hiszpanów z Marokańczykami i Portugalczyków ze Szwajcarami zakończą we wtorek fazę 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. W ostatnich… » więcej 2022-12-05, godz. 13:00 Timmermans: KE zatwierdziła pięć planów sprawiedliwej transformacji regionów górniczych (opis) Komisja Europejska w poniedziałek zatwierdziła pięć planów sprawiedliwej transformacji polskich regionów górniczych. Łączna wartość zatwierdzonych planów… » więcej 2022-12-05, godz. 12:50 MŚ 2022 – Matysek: możemy czuć się rozczarowani stylem gry Były reprezentacyjny bramkarz Adam Matysek przyznał, że wyjście z grupy na mistrzostwach świata może cieszyć, ale jest jednak pewne „ale”. „Możemy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »