Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-02, 13:10 Autor: PAP

W. Brytania/ Premier Truss broni cięć podatkowych, ale przyznaje, że "źle rozegrała sprawę"

Brytyjska premier Liz Truss przyznała w niedzielę, że "powinna była lepiej przygotować grunt" pod ogłoszone przez rząd obniżki podatków, które zostały źle przyjęte przez rynki finansowe i opinię publiczną. Polityk podtrzymała jednak zdanie, że te decyzje są właściwą drogą do wyjścia z kryzysu.

23 września minister finansów Kwasi Kwarteng ogłosił największy od kilkudziesięciu lat pakiet cięć podatkowych. Plany te zostały fatalnie odebrane przez opinię publiczną, bo w czasie, gdy rosną koszty życia, głównymi beneficjentami mają być najlepiej zarabiający. Nerwowo zareagowały również rynki finansowe, ponieważ cięcia zostaną sfinansowane przez wzrost zadłużenia kraju.


W efekcie kurs funta wobec dolara spadł do najniższego poziomu od 1971 roku, a Bank Anglii zaczął interwencyjny skup obligacji i zasugerował duże podwyżki stóp procentowych, co z kolei powoduje podniesienie oprocentowania kredytów i ograniczenie ich dostępności.


W obszernym wywiadzie udzielonym stacji BBC Truss broniła ogłoszonych decyzji, mówiąc, że w przeciwnym razie kraj znalazłby się w "poważnych tarapatach". "Podtrzymuję to, co ogłosiliśmy i to, że ogłosiliśmy to szybko. Chcę zapewnić ludzi, że mamy bardzo jasny plan" - oświadczyła. Dodała, że rozumie obawy w związku z tym, co wydarzyło się w ciągu ostatniego tygodnia, lecz podkreślała również, że stopy procentowe idą w górę na całym świecie.


Przyznała jednak, że "powinniśmy byli lepiej przygotować grunt" pod ogłoszenie tego planu i zapewniła, że "wyciągnęła z tego wnioski". Truss, kilkakrotnie pytana o tę sprawę, nie odpowiedziała, czy jej plan zakłada cięcia wydatków na świadczenia społeczne. Powiadomiła, że budząca największe kontrowersje część planu - zniesienie 45-procentowej stawki podatkowej dla najlepiej zarabiających - nie została omówiona na posiedzeniu rządu, lecz była to decyzja, którą podjął minister finansów.


W niedzielę po południu w Birmingham zaczyna się doroczna konferencja Partii Konserwatywnej. Wydarzenie zostanie zainaugurowane w wyjątkowo minorowych nastrojach, ponieważ - jak wynika z sondaży - konserwatyści mają największą stratę do opozycyjnej Partii Pracy od końca lat 90. XX wieku, przy czym wyraźnie wzrosła ona po ogłoszeniu cięć podatkowych. Sama Truss, która liderką partii jest od niespełna czterech tygodni, ma gorsze oceny, niż jej poprzednik Boris Johnson pod koniec urzędowania.


Miarą problemów, w jakich znalazła się nowa premier, jest to, że według brytyjskich mediów część posłów konserwatywnych - być może nawet 70 - planuje zagłosować wraz z opozycją przeciwko planom ogłoszonym przez Kwartenga, a niektórzy posłowie konserwatystów już zaczęli wysyłać wnioski o przegłosowanie wotum nieufności dla Truss jako liderki partii.


Z Birmingham Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ szm/


Kraj i świat

2022-12-08, godz. 01:30 Śląskie/ Sejmik przyjął apel ws. objęcia wojewódzkiej spółki wodociągowej maksymalną ceną energii Apel do rządu ws. objęcia Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego ustawą o środkach nadzwyczajnych, która ustanowiła cenę maksymalną energii… » więcej 2022-12-08, godz. 01:30 Sejmik woj. śląskiego wysłuchał informacji ws. kontroli w Funduszu Górnośląskim Sejmik woj. śląskiego wysłuchał w środę wieczorem informacji zarządu woj. śląskiego ws. wyników kontroli projektu Funduszu Górnośląski dot. zakupu… » więcej 2022-12-08, godz. 01:00 Śląskie/ Sejmik zmienił skład swojego prezydium Radni woj. śląskiego odwołali podczas środowej nadzwyczajnej sesji sejmiku jego dotychczasową wiceprzewodniczącą Beatę Kocik z PiS. Na nowych przewodniczących… » więcej 2022-12-08, godz. 00:50 W. Brytania/ Raport: niepodległość jedną z trzech dróg do rozważenia dla Walii Sposób, w jaki obecnie rządzona jest Walia, jest nieefektywny i nie do utrzymania - napisano w opublikowanym w środę raporcie. Jako jedną z trzech opcji do… » więcej 2022-12-07, godz. 23:30 Sejmik woj. śląskiego powołał komisję ds. inwestycji rządowych Sejmik woj. śląskiego powołał w środę późnym wieczorem doraźną komisję sejmiku ds. analizy inwestycji kolejowych i innych inwestycji, realizowanych… » więcej 2022-12-07, godz. 23:20 USA/ Departament Stanu o słowach Putina: Każda luźna wzmianka o broni jądrowej jest absolutnie nieodpowiedzialna Każda luźna wzmianka o broni jądrowej jest absolutnie nieodpowiedzialna - powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Skomentował w ten sposób… » więcej 2022-12-07, godz. 23:10 Ekstraklasa siatkarzy - 14. kolejka (tabela) Wyniki meczów 14. kolejki i tabela ekstraklasy siatkarzy: 2022-12-06:PSG Stal Nysa - Projekt Warszawa 1:3 (25:18, 21:25, 15:25, 20:25) Aluron CMC Warta Zawiercie… » więcej 2022-12-07, godz. 23:10 Belgia/ Media: policja otoczyła dom wicepremiera i ministra sprawiedliwości z powodu „poważnego zagrożenia” Policja otoczyła w środę wieczorem szczelnym kordonem dom belgijskiego wicepremiera i ministra sprawiedliwości Vincenta Van Quickenborne'a z powodu „poważnego… » więcej 2022-12-07, godz. 23:10 Sejmik woj. śląskiego zmienił składy sejmikowych komisji Sejmik woj. śląskiego zmienił na środowej nadzwyczajnej sesji składy sejmikowych komisji, m.in. zastępując dotychczasowych przewodniczących z PiS, radnymi… » więcej 2022-12-07, godz. 23:10 MŚ 2022 - FIFA potwierdza śmierć pracownika budowlanego w trakcie mundialu Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) potwierdziła śmierć pracownika budowlanego z Filipin podczas mistrzostw świata w Katarze. Mężczyzna uległ wypadkowi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »