Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-02, 12:20 Autor: PAP

Oświęcim wyremontuje nawierzchnię rynku; otoczaki nie sprawdziły się

Oświęcim wyremontuje nawierzchnię rynku. Mieszkańcy skarżą się na otoczaki, które wypadają i utrudniają chodzenie – poinformowała rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień. Jak dodała, miasto zawarło umowę z firmą, która przygotuje dokumentację prac.

Gruntowną rewitalizację rynku miasto przeprowadziło blisko 10 lat temu. Wiceprezydent Oświęcimia Andrzej Bojarski wskazał, że od dłuższego czasu istnieje jednak problem z użytymi wówczas otoczakami. „W naszych warunkach zupełnie się nie sprawdzają. Mieszkańcy skarżą się na wypadające kamienie wraz z kawałkami betonu. chcemy to poprawić” – powiedział.


Nie sprawdziły się także oprawy lamp umieszczone w nawierzchni. Zimą są śliskie.


Jak dodał Bojarski przed remontem niezbędne będą uzgodnienia dotyczące nawierzchni. „Rynek, jako część układu urbanistycznego, jest wpisany do rejestru zabytków. Podlega ochronie i wyłącznej kompetencji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Jego opinia jest dla nas wiążąca” – zaznaczył. Wyraził nadzieję, że wykonawca zaproponuje swoje rozwiązania.


Katarzyna Kwiecień poinformowała, że magistrat wykonał już pierwszy krok w kierunku remontu. Podpisana została umowa z firmą, która przygotuje dokumentację projektową wraz z pozwoleniem na realizację niektórych elementów inwestycji.


„Dokumentacja obejmie modernizację nawierzchni, wymianę oświetlenia nie tylko płyty, ale też opraw znajdujących się w chodnikach wokół rynku. Ta część Starego Miasta ma też być dodatkowo doświetlona. Wymianie podlegać będzie zasilanie w energię elektryczną. Rozwiązania zaproponowane przez projektanta mają być gotowe pod koniec listopada. Ich przygotowanie kosztuje nieco ponad 49 tys. zł” – podała Kwiecień.


Inwestycja zostanie przeprowadzona w kolejnych latach. „Zależy nam na czasie. Projekt budowlany da odpowiedź, jak pracochłonne będą te roboty i ile będą kosztowały. To pozwoli nam zaplanować inwestycję i zabezpieczyć pieniądze w budżetach na kolejne lata” – powiedział wiceprezydent Bojarski.


Rynek w Oświęcimiu został wytyczony podczas średniowiecznej lokacji miasta. Początkowo otoczony był zabudową drewnianą. Obecnie wokół niego stoją murowane kamienice wzniesione w większości w XIX w. (PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ par/


Kraj i świat

2022-11-26, godz. 14:00 Kaczyński o wyborach parlamentarnych: wybór między Polską samostanowienia a uległości To, w jakim kierunku pójdzie Polska: samostanowienia i bogacenia się czy uległości i podległości - będzie stawką przyszłorocznych wyborów parlamentarnych… » więcej 2022-11-26, godz. 14:00 MŚ 2022 - Tunezja - Australia 0:1 (opis) Grupa D: Tunezja - Australia 0:1 (0:1). Bramki: 0:1 Mitchell Duke (23-głową). Żółta kartka - Tunezja: Aissa Laidouni, Ali Abdi, Ferjani Sassi. Sędzia:… » więcej 2022-11-26, godz. 13:50 Błaszczak: prawie 4 tys. osób przeszkolono w pierwszej edycji programu „Trenuj z wojskiem” Od początku października żołnierze z 17 jednostek przeszkolili prawie 4 tys. osób w pierwszej edycji programu „Trenuj z wojskiem” - przekazał w sobotę… » więcej 2022-11-26, godz. 13:50 Rajdowe MŚ - 13 rund w kalendarzu na sezon 2023 Trzynaście rund rajdowych samochodowych mistrzostw świata znalazło się w kalendarzu na sezon 2023 - oficjalnie potwierdziła Międzynarodowa Federacja Samochodowa… » więcej 2022-11-26, godz. 13:40 MŚ 2022 - w niedzielę Niemcy mogą pożegnać się z mundialem (zapowiedź) W niedzielę z piłkarskimi mistrzostwami świata w Katarze mogą pożegnać się Niemcy. Warunkiem jest ich porażka z Hiszpanią oraz co najmniej punkt Japonii… » więcej 2022-11-26, godz. 13:40 Błaszczak: tylko silne państwo narodowe jest w stanie oprzeć się zewnętrznemu wrogowi (opis) Tylko silne państwo narodowe jest dziś w stanie oprzeć się zewnętrznemu wrogowi - powiedział w sobotę w Toruniu wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak… » więcej 2022-11-26, godz. 13:40 Ekstraklasa piłkarska – zwycięski sparing Cracovii Piłkarze Cracovii pokonali 1:0 (1:0) Duklę Bańska Bystrzyca w sparingowym meczu rozegranym w ośrodku treningowym w Rącznej. 'Pasy' po rundzie jesiennej zajmują… » więcej 2022-11-26, godz. 13:40 IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami dla północno-wschodniej części kraju od godzin wieczornych do niedzieli rano wydał w sobotę Instytut… » więcej 2022-11-26, godz. 13:30 Kasacje ws. o zabójstwo upozorowane na wypadek - obrońcy skarżą wyroki po 25 lat więzienia Do Sądu Najwyższego trafiły kasacje obrońców w procesie dwóch mężczyzn, skazanych prawomocnie na 25 lat więzienia za zabójstwo upozorowane na wypadek… » więcej 2022-11-26, godz. 13:30 Prezydent Duda: wieczna pamięć milionom ofiar Wielkiego Głodu wywołanego 90 lat temu na Ukrainie Wieczna pamięć milionom ofiar Wielkiego Głodu wywołanego 90 lat temu na Ukrainie przez stalinowski Związek Sowiecki - oświadczył w sobotę prezydent Andrzej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »