Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-02, 12:20 Autor: PAP

Młodzież poznaje najnowszą historię Białorusi poprzez multimedialną grę

Wczuwając się w sytuację młodych Białorusinów, którzy żyją w Mińsku w 2020 r. i w związku z sytuacją polityczną muszą podejmować trudne decyzje, młodzież z liceów w Podlaskiem i Mazowieckiem może poznać najnowszą historię Białorusi. Projekt ma uwrażliwić ich na prześladowania i łamanie praw człowieka.

Projekt "Godzina drogi stąd na wschód" realizowany jest przez doświadczonych pedagogów i edukatorów związanych z fundacją Sustainable Strategies Network, a finansowany z Funduszy Regionalnych Aktywni Obywatele - Islandia Liechtenstein Norwegia.


Jak powiedziała PAP odpowiedzialna za koncepcję projektu Maria Czykwin, projekt zakłada przybliżenie młodym Polakom najnowszej historii Białorusi. "W obliczu wojny na Ukrainie, kłamliwej propagandy rosyjskiej, rosnącej ksenofobii wobec mieszkających w Polsce Białorusinów, realizacja projektu wydaje nam się szczególnie ważna" - podkreśliła. To 50 lekcji online z młodzieżą licealną ze szkół w województwie podlaskim i mazowieckim.


Młodzi ludzie biorą udział w multimedialnej grze, która rozgrywa się w Mińsku w 2020 roku. "Bohaterami jest para studentów, którzy muszą podejmować trudne decyzje w obliczu masowych protestów, a później represji. To uczniowie, poprzez dyskusję i głosowanie, rozstrzygną czy bohaterowie wezmą udział w manifestacjach, czy otworzą drzwi uciekającym demonstrantom, czy wyemigrują z kraju" - powiedziała Czykwin. Dodała, że kolejne ich wybory będą miały swoje konsekwencje, które młodzież prześledzi dzięki zmontowanym dokumentalnym materiałom i pogłębi sens tych wydarzeń poprzez rozmowę z prowadzącymi lekcję.


Czykwin powiedziała, że lekcja ma uwrażliwić młodzież na prześladowania i łamanie praw człowieka. Dodała, że chodzi też o rozmowę i odpowiedź na pytania dotyczące użycia przemocy w obronie własnej wolności, kwestii rozliczeń agresorów, odwagi obywatelskiej czy trudności związanych z emigracją. "Białoruś jest przykładem tego, jak można w sposób jawny, dosyć siłowy i reżimowy odebrać wolność" - dodała.


Podkreśliła, że poznanie sytuacji na Białorusi staje się też pretekstem do rozmowy o tym, jak każda z osób zachowałaby się w danej sytuacji. Ale też rozmowy - jak mówiła Czykwin - o różnych sposobach "powolnego i niewidzialnego rozmydlania demokracji i zabierania praw" i jak to np. wygląda w sieci.


Dodała, że w rozmowach na koniec zajęć, młodzi ludzie wskazują, że gra nie tylko pozwoliła im dowiedzieć się więcej o sytuacji na Białorusi, ale też wzbudziła w nich emocje, często smutek i niepokój. "Trudne emocje wzbudza tej projekt, bo i temat, i protesty jak +przykręcana jest ta śruba+, i zapadające wyroki... My tego nie ukrywamy, są tam zdjęcia i materiał filmowy, bo nie wyobrażamy sobie, żeby mówić o tym bez pokazania jak to wygląda" - zauważyła.


W ramach projektu ma powstać też ogólnodostępna strona internetowa z multimedialną lekcją.


Wybory prezydenckie na Białorusi odbyły się 9 sierpnia 2020 r. Wygrał w nich Alaksandr Łukaszenka, opozycja ocenia, że wybory były sfałszowane. Po wyborach, a także przed nimi na Białorusi odbywały się liczne demonstracje, wiele osób zostało zatrzymanych. Organizacje białoruskie oceniają, że w więzieniach przebywa ponad 1,5 tys. osób.(PAP)


autorzy: Sylwia Wieczeryńska, Robert Fiłończuk


swi/ rof/ agz/


Kraj i świat

2022-12-08, godz. 02:20 Portugalia/ Media: policja zidentyfikowała autora podejrzanych przesyłek do ambasady Ukrainy Portugalska policja ustaliła tożsamość autora dwóch listów skierowanych w poniedziałek do ambasady Ukrainy w Lizbonie z podejrzaną zawartością. To osoba… » więcej 2022-12-08, godz. 01:50 Zełenski: Ukraina w sądzie odzyskała skradzione przez Rosję aktywa na Krymie Sąd Najwyższy Francji podtrzymał decyzję o odzyskaniu prawie 1,5 mld USD od państwa agresora na rzecz Oszczadbanku. To pierwsze od sześciu lat zwycięstwo… » więcej 2022-12-08, godz. 01:30 Śląskie/ Sejmik przyjął apel ws. objęcia wojewódzkiej spółki wodociągowej maksymalną ceną energii Apel do rządu ws. objęcia Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego ustawą o środkach nadzwyczajnych, która ustanowiła cenę maksymalną energii… » więcej 2022-12-08, godz. 01:30 Sejmik woj. śląskiego wysłuchał informacji ws. kontroli w Funduszu Górnośląskim Sejmik woj. śląskiego wysłuchał w środę wieczorem informacji zarządu woj. śląskiego ws. wyników kontroli projektu Funduszu Górnośląski dot. zakupu… » więcej 2022-12-08, godz. 01:00 Śląskie/ Sejmik zmienił skład swojego prezydium Radni woj. śląskiego odwołali podczas środowej nadzwyczajnej sesji sejmiku jego dotychczasową wiceprzewodniczącą Beatę Kocik z PiS. Na nowych przewodniczących… » więcej 2022-12-08, godz. 00:50 W. Brytania/ Raport: niepodległość jedną z trzech dróg do rozważenia dla Walii Sposób, w jaki obecnie rządzona jest Walia, jest nieefektywny i nie do utrzymania - napisano w opublikowanym w środę raporcie. Jako jedną z trzech opcji do… » więcej 2022-12-07, godz. 23:30 Sejmik woj. śląskiego powołał komisję ds. inwestycji rządowych Sejmik woj. śląskiego powołał w środę późnym wieczorem doraźną komisję sejmiku ds. analizy inwestycji kolejowych i innych inwestycji, realizowanych… » więcej 2022-12-07, godz. 23:20 USA/ Departament Stanu o słowach Putina: Każda luźna wzmianka o broni jądrowej jest absolutnie nieodpowiedzialna Każda luźna wzmianka o broni jądrowej jest absolutnie nieodpowiedzialna - powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Skomentował w ten sposób… » więcej 2022-12-07, godz. 23:10 Ekstraklasa siatkarzy - 14. kolejka (tabela) Wyniki meczów 14. kolejki i tabela ekstraklasy siatkarzy: 2022-12-06:PSG Stal Nysa - Projekt Warszawa 1:3 (25:18, 21:25, 15:25, 20:25) Aluron CMC Warta Zawiercie… » więcej 2022-12-07, godz. 23:10 Belgia/ Media: policja otoczyła dom wicepremiera i ministra sprawiedliwości z powodu „poważnego zagrożenia” Policja otoczyła w środę wieczorem szczelnym kordonem dom belgijskiego wicepremiera i ministra sprawiedliwości Vincenta Van Quickenborne'a z powodu „poważnego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »