Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-02, 08:40 Autor: PAP

Węgry/ Polska literatura zaprezentowana na Międzynarodowym Festiwalu Książki w Budapeszcie

Polska literatura i warsztaty plastyczne dla dzieci, zorganizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Książki w Budapeszcie, cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród licznie zgromadzonej publiczności. W festiwalu uczestniczyli między innymi ilustratorka Marianna Jagoda oraz pisarz i reportażysta Witold Szabłowski.

"Wspieramy przekłady polskich autorów różnych wydawców" - powiedziała w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Polskiego Joanna Urbańska przy stoisku z książkami poświęconymi tematyce polskiej. "Frekwencja dopisała w tym roku, obserwujemy też duże zainteresowanie publikacjami związanymi z Polską" – dodała.


W piątek, pierwszego dnia festiwalu, Barbara Klicka uczestniczyła w międzynarodowym panelu dyskusyjnym i zaprezentowała swoją powieść "Zdrój". Z kolei w sobotę Instytut Polski zorganizował warsztaty dla dzieci, podczas których najmłodsi wysłuchali legendy o Warsie i Sawie, a następnie stworzyli własną wizję warszawskiej syrenki.


"Zaprosiliśmy jedną z najwybitniejszych polskich ilustratorek Mariannę Jagodę, która wydała już kilka książek na Węgrzech, m.in. o polskich baśniach i legendach. W wydarzeniu wzięło udział wiele dzieci, w tym z polsko-węgierskich rodzin. Warsztaty wzbudziły też spore zainteresowanie wśród węgierskich mediów" – dodała dyrektor Instytutu Polskiego.


Ponadto w ramach festiwalu PesText wystąpił Witold Szabłowski. Jego książka "Jak nakarmić dyktatora?", napisana z perspektywy kucharzy, ukazała się we wrześniu w węgierskim przekładzie językowym.


"Dyktatorzy okłamują wszystkich. Perspektywa kucharza jest o tyle interesująca, że jest on jedną z niewielu osób, których nie da się oszukiwać przez dekady" – powiedział Szabłowski do polsko-węgierskiej publiczności, która po brzegi wypełniła salę.


Prezentację polskiej literatury na 27. Międzynarodowym Festiwalu Książki w stolicy Węgier przygotowały Instytut Książki oraz Instytut Polski w Budapeszcie. Niedziela jest ostatnim dniem festiwalu. Wydarzenie odbywa się w Parku Millenaris w północno-zachodniej części miasta.


Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ szm/


Kraj i świat

2022-12-07, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, środa 7 grudnia, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Lekkoatletyczny Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej na pięć lat wszedł do cyklu Diamentowej Ligi. Areną zawodów… » więcej 2022-12-07, godz. 17:10 Kongres Zdrowia Publicznego (8-9 grudnia 2022 r.) (MediaRoom) W dniach 8-9 grudnia br. po raz dziewiąty odbędzie się Kongres Zdrowia Publicznego, w całości poświęcony zagadnieniom zdrowia publicznego w Polsce. Rzeczywistość… » więcej 2022-12-07, godz. 17:10 MŚ 2022 - Virgil van Dijk: nie skupiamy się szczególnie na Messim 'Nie skupiamy się szczególnie na Messim, choć wiemy jak wielką rolę odegrał w sukcesach reprezentacji Argentyny w ostatnich latach' - powiedział holenderski… » więcej 2022-12-07, godz. 17:00 J.Kumoch: prezydent spotka się ze Swiatłaną Cichanouską; okazujemy poparcie dla praw Białorusinów do życia w demokratycznym… Prezydent Andrzej Duda spotka się w czwartek ze Swiatłaną Cichanouską i liderami demokratycznej Białorusi. W ten sposób Polska okazuje jednoznacznie poparcie… » więcej 2022-12-07, godz. 17:00 Kraków/ Premiera "Art of Living" w piątek w Starym Teatrze Spektakl 'Art of Living' na podstawie awangardowej powieści Georges'a Pereca w reżyserii Katarzyny Kalwat w piątek po raz pierwszy zostanie wystawiony na scenie… » więcej 2022-12-07, godz. 17:00 Świętokrzyskie/ W gminach rozpoczyna się dystrybucja taniego węgla Prawie wszystkie gminy z woj. świętokrzyskiego przystąpiły do programu dystrybucji taniego węgla. Około 80 samorządów podpisało już odpowiednie umowy… » więcej 2022-12-07, godz. 16:50 Prognoza pogody na 8 i 9 grudnia Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą będzie dominował rozległy układ niżowy z ośrodkami nad Skandynawią, Zatoką Fińską… » więcej 2022-12-07, godz. 16:50 USA/ Biały Dom o atakach na rosyjskie bazy: jasno wyrażaliśmy swoje obawy dotyczące eskalacji Jasno i konsekwentnie mówiliśmy o swoich obawach dotyczących eskalacji konfliktu, ale ostatecznie decyzję podejmują Ukraińcy - powiedział w środę rzecznik… » więcej 2022-12-07, godz. 16:40 Wiceszef MSZ w Berlinie: Podziękowałem za 5 mln euro na naukę języka polskiego (krótka3) Podziękowałem w Berlinie za przyjęcie w uchwale budżetowej Bundestagu 5 mln euro na naukę języka polskiego; jest to jednak kwota rozłożona na dłuży okres… » więcej 2022-12-07, godz. 16:40 MŚ 2022 - duńska federacja przekaże 75 tysięcy euro zagranicznym robotnikom w Katarze Duńska federacja piłkarska (DBU) przekaże 75,3 tysiąca euro na rzecz polepszenia warunków życia zagranicznych robotników w Katarze. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »