Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-02, 07:40 Autor: PAP

Ekspert: dieta wegańska nie powinna być wprowadzana do przedszkoli

Dieta wegańska nie służy prawidłowemu rozwojowi dziecka. Może spowodować negatywne konsekwencje, dlatego nie powinna być wprowadzana do przedszkoli – powiedziała w rozmowie z PAP dietetyk Anna Cichoń.

Dzieci w przedszkolach mają zapewnione większość posiłków, dlatego – jak twierdzi w rozmowie z PAP dietetyk Anna Cichoń – zrozumiałe jest, że rodzice dużą wagę przywiązują do tego, z czego przygotowywane są posiłki.


"Rodzice są świadomi, że odpowiednie żywienie w pierwszych latach życia zapewnia prawidłowy rozwój dziecka" – powiedziała.


Ale – jak dodała – są rodzice, którzy modę żywieniową czerpią ze świata mediów i nowinki usiłują wprowadzić nie tylko w życie domowe, ale też do placówek, w których przebywają ich dzieci.


W zdecydowanej większości przedszkola opierają się na diecie żywieniowej, w której są cztery grupy produktów: mleczne, mięsne, warzywa i owoce i produkty zbożowe. Jeżeli rodzice dostarczą zaświadczenie od lekarza, wówczas są opracowane diety, które uwzględniają występujące u dzieci alergie i nietolerancje pokarmowe.


Kucharz Paweł Niemczyk od 11 lat prowadzi firmę kateringową w Krakowie i zaopatruje w posiłki 20 przedszkoli.


"Najczęściej występującym rodzajem zamawianej diety innej od tradycyjnej jest bezmleczna, z wykluczeniem jaj, i bezglutenowa. Ale mamy ośmioro dzieci, dla których przygotowujemy dietę wegańską" – powiedział PAP. Wówczas zamiast jajecznicy dzieci wegańskie jedzą – jak wyjaśnił – tofucznicę przygotowaną z tofu, mleka ryżowego lub sojowego, wędzonej papryki i ziół.


Zdaniem dietetyczki żywienie wegańskie jest najbardziej rygorystyczne i niebezpieczne dla prawidłowego rozwoju. Dziecko żywione jest tylko warzywami i owocami.


"Dieta wegańska wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, łącznie nawet z miodem. Dziecko w okresie przedszkolnym znajduje się w intensywnej fazie rozwoju fizycznego, psychicznego i hormonalnego. Jeżeli z diety zostanie wyeliminowana większość grup produktów, to może rodzić negatywne konsekwencje" – powiedziała dietetyk.


Stosowanie diety wegańskiej w dłuższej perspektywie – zdaniem ekspertki – powoduje, że w organizmie zaczyna brakować białka, witaminy B 12 i D, wapnia, żelaza, cynku, jodu i kwasów omega 3.


"Samo białko roślinne nie dostarczy takich składników, jakie ma białko zwierzęce" – wyjaśniła. Dodała, że "białko roślinne jest gorzej strawne i jest go o wiele mniej, więc dziecko musiałoby zjeść o wiele więcej produktów, żeby zaspokoić organizm w zapotrzebowanie i musiałoby zjadać z talerza wszystko co do grama, a wiadomo, że to jest nierealne".


W diecie wegańskiej dziecko powinno przebywać pod ciągłą kontrolą dietetyka i lekarza. Do tego musiałoby dochodzić odpowiednie suplementowanie.


"Dzieci na diecie wegańskiej gorzej się rozwijają, są niższe, szczuplejsze, często niedożywione i mają niższą gęstość kości" – powiedziała.


Zdaniem dietetyczki o stosowaniu w żywieniu dzieci diety wegańskiej decydują raczej względy modowe niż zdrowy rozsądek. "Niech rodzice pozwolą swoim dzieciom rozwinąć się na normalnej diecie, wyposażonej we wszystkie grupy, chyba że dziecko jest na coś uczulone, a kiedy już podrośnie i będzie ukształtowane, to samo zdecyduje, co chce jeść" – poradziła.


Podkreśliła, że nie należy mylić diety wegańskiej z wegetariańską. "W tej drugiej, powszechnej w przedszkolach, są produkty mleczne albo jaja, więc występuje pełnowartościowe białko zwierzęce, które jest bardzo cenne i lekko strawne. Białko zwierzęce zawiera tzw. aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm nie może sobie sam wytworzyć" – dodała.(PAP)


Autorka: Ewa Bąkowska


bak/ joz/


Kraj i świat

2022-12-08, godz. 04:00 Fundacja Hatikva przedstawiła w USA spektakl, film i wystawę o Grupie Ładosia ratującej w czasie wojny Żydów Polska fundacja Hatikva zakończyła w środę w USA prezentację spektaklu „Paszporty Życia”. Opowiada on o działalności dyplomaty Aleksandra Ładosia… » więcej 2022-12-08, godz. 03:30 Kongres Peru odwołał prezydenta Pedro Castillo z powodu "braku zasad moralnych" Za odwołaniem lewicowego prezydenta Pedro Castillo w środę oddało głos 101 ze 130 członków Kongresu twierdzących, że utracił on moralną legitymację… » więcej 2022-12-08, godz. 02:20 Portugalia/ Media: policja zidentyfikowała autora podejrzanych przesyłek do ambasady Ukrainy Portugalska policja ustaliła tożsamość autora dwóch listów skierowanych w poniedziałek do ambasady Ukrainy w Lizbonie z podejrzaną zawartością. To osoba… » więcej 2022-12-08, godz. 01:50 Zełenski: Ukraina w sądzie odzyskała skradzione przez Rosję aktywa na Krymie Sąd Najwyższy Francji podtrzymał decyzję o odzyskaniu prawie 1,5 mld USD od państwa agresora na rzecz Oszczadbanku. To pierwsze od sześciu lat zwycięstwo… » więcej 2022-12-08, godz. 01:30 Śląskie/ Sejmik przyjął apel ws. objęcia wojewódzkiej spółki wodociągowej maksymalną ceną energii Apel do rządu ws. objęcia Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego ustawą o środkach nadzwyczajnych, która ustanowiła cenę maksymalną energii… » więcej 2022-12-08, godz. 01:30 Sejmik woj. śląskiego wysłuchał informacji ws. kontroli w Funduszu Górnośląskim Sejmik woj. śląskiego wysłuchał w środę wieczorem informacji zarządu woj. śląskiego ws. wyników kontroli projektu Funduszu Górnośląski dot. zakupu… » więcej 2022-12-08, godz. 01:00 Śląskie/ Sejmik zmienił skład swojego prezydium Radni woj. śląskiego odwołali podczas środowej nadzwyczajnej sesji sejmiku jego dotychczasową wiceprzewodniczącą Beatę Kocik z PiS. Na nowych przewodniczących… » więcej 2022-12-08, godz. 00:50 W. Brytania/ Raport: niepodległość jedną z trzech dróg do rozważenia dla Walii Sposób, w jaki obecnie rządzona jest Walia, jest nieefektywny i nie do utrzymania - napisano w opublikowanym w środę raporcie. Jako jedną z trzech opcji do… » więcej 2022-12-07, godz. 23:30 Sejmik woj. śląskiego powołał komisję ds. inwestycji rządowych Sejmik woj. śląskiego powołał w środę późnym wieczorem doraźną komisję sejmiku ds. analizy inwestycji kolejowych i innych inwestycji, realizowanych… » więcej 2022-12-07, godz. 23:20 USA/ Departament Stanu o słowach Putina: Każda luźna wzmianka o broni jądrowej jest absolutnie nieodpowiedzialna Każda luźna wzmianka o broni jądrowej jest absolutnie nieodpowiedzialna - powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Skomentował w ten sposób… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »