Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-01, 20:40 Autor: PAP

Prezes PiS: Nie zgadzamy się na niemiecką dominację

To co się teraz dzieje, to próba tworzenie państwa europejskiego z Niemcami na czele. Nie zgadzamy się na to. Nie zgadzamy się na niemiecką dominację – powiedział w sobotę w Kołobrzegu prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Na spotkaniu w Kołobrzegu prezes PiS zaznaczył, że Niemcy pewne prawa mają, np. prawa mniejszości narodowej, a Polacy, których jest przynajmniej milion w Niemczech, takiego prawa nie mają.


"Nawet to co zostało zapisane w porozumieniu polsko-niemieckich na korzyść Polaków mieszkających w Niemczech, też nie jest wykonywane. Dalej nie możemy się na to godzić" – podkreślił. "Przez wiele lat nasze władze miały gdzieś z tyłu głowy, że my jesteśmy ci gorsi, że musimy prosić, że jesteśmy brzydką panną na wydaniu itd. Tak nie można. To jest najgłupsza, najbardziej niemądra polityka, jaką można prowadzić" – dodał.


Podkreślił, że w polityce trzeba być silnym i trzeba dążyć do realizacji swoich interesów z całą determinacją.


"Czasem się uda, czasem się nie uda, ale kto nie walczy o swoją pozycję, to nigdy tej pozycji nie będzie miał. A tym bardziej statusu" – zaznaczył.


"To co się teraz dzieje, to próba tworzenie państwa europejskiego z Niemcami na czele" – powiedział Jarosław Kaczyński i zaznaczył, że podczas rozmowy z szefem CDU powiedział wprost, że Polacy się na to nie zgadzają. "Nie zgadzamy się na niemiecką dominację" – podkreślił.


Ocenił, że Polska może być państwem podmiotowym, bardzo liczącym się w środkowoeuropejskim regionie. "A przez to liczącą się w całej Europie, a poprzez Europę także w jakieś mierze również na świecie" – powiedział. "I do tego dążymy. Dążymy do zdobycia takiego statusu" – dodał.


Zaznaczył, że jest ciężka walka. "Prowadzimy ją na różnych odcinkach. I na gospodarczych, wojskowym – chociaż tutaj decydujące jest zagrożenie ze strony Rosji – i na odcinku ofensywy w polityce historycznej oraz polityki kulturalnej. I będziemy to robić, tylko musimy po drodze uzyskać jedno – zwycięstwo w wyborach w 2023 r." – podkreślił.(PAP)


Autorki: Marta Stańczyk, Elżbieta Bielecka


mas/ emb/ joz/


Kraj i świat

2022-12-08, godz. 04:00 Fundacja Hatikva przedstawiła w USA spektakl, film i wystawę o Grupie Ładosia ratującej w czasie wojny Żydów Polska fundacja Hatikva zakończyła w środę w USA prezentację spektaklu „Paszporty Życia”. Opowiada on o działalności dyplomaty Aleksandra Ładosia… » więcej 2022-12-08, godz. 03:30 Kongres Peru odwołał prezydenta Pedro Castillo z powodu "braku zasad moralnych" Za odwołaniem lewicowego prezydenta Pedro Castillo w środę oddało głos 101 ze 130 członków Kongresu twierdzących, że utracił on moralną legitymację… » więcej 2022-12-08, godz. 02:20 Portugalia/ Media: policja zidentyfikowała autora podejrzanych przesyłek do ambasady Ukrainy Portugalska policja ustaliła tożsamość autora dwóch listów skierowanych w poniedziałek do ambasady Ukrainy w Lizbonie z podejrzaną zawartością. To osoba… » więcej 2022-12-08, godz. 01:50 Zełenski: Ukraina w sądzie odzyskała skradzione przez Rosję aktywa na Krymie Sąd Najwyższy Francji podtrzymał decyzję o odzyskaniu prawie 1,5 mld USD od państwa agresora na rzecz Oszczadbanku. To pierwsze od sześciu lat zwycięstwo… » więcej 2022-12-08, godz. 01:30 Śląskie/ Sejmik przyjął apel ws. objęcia wojewódzkiej spółki wodociągowej maksymalną ceną energii Apel do rządu ws. objęcia Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego ustawą o środkach nadzwyczajnych, która ustanowiła cenę maksymalną energii… » więcej 2022-12-08, godz. 01:30 Sejmik woj. śląskiego wysłuchał informacji ws. kontroli w Funduszu Górnośląskim Sejmik woj. śląskiego wysłuchał w środę wieczorem informacji zarządu woj. śląskiego ws. wyników kontroli projektu Funduszu Górnośląski dot. zakupu… » więcej 2022-12-08, godz. 01:00 Śląskie/ Sejmik zmienił skład swojego prezydium Radni woj. śląskiego odwołali podczas środowej nadzwyczajnej sesji sejmiku jego dotychczasową wiceprzewodniczącą Beatę Kocik z PiS. Na nowych przewodniczących… » więcej 2022-12-08, godz. 00:50 W. Brytania/ Raport: niepodległość jedną z trzech dróg do rozważenia dla Walii Sposób, w jaki obecnie rządzona jest Walia, jest nieefektywny i nie do utrzymania - napisano w opublikowanym w środę raporcie. Jako jedną z trzech opcji do… » więcej 2022-12-07, godz. 23:30 Sejmik woj. śląskiego powołał komisję ds. inwestycji rządowych Sejmik woj. śląskiego powołał w środę późnym wieczorem doraźną komisję sejmiku ds. analizy inwestycji kolejowych i innych inwestycji, realizowanych… » więcej 2022-12-07, godz. 23:20 USA/ Departament Stanu o słowach Putina: Każda luźna wzmianka o broni jądrowej jest absolutnie nieodpowiedzialna Każda luźna wzmianka o broni jądrowej jest absolutnie nieodpowiedzialna - powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Skomentował w ten sposób… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »