Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-01, 08:20 Autor: PAP

Gdańsk/ Otwarcie wystawy "Byli sąsiadami" o eksterminacji ludności żydowskiej - w sobotę

Wystawa "Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady", przygotowana przez Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, zostanie otwarta w sobotę przy ul. Grobla I w Gdańsku. Odbędzie się też spacer szlakiem nieistniejących synagog po Głównym Mieście.

Gdańskie muzeum w przesłanym komunikacie poinformowało o wystawie "Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady", która zostanie zaprezentowane w sobotę na ul. Grobla I w Gdańsku o godz. 12: 30. Wystawa będzie opowiadać o postawach, które wobec masowej eksterminacji ludności żydowskiej przyjęli mieszkańcy Europy.


Zastępca dyrektora Muzeum Gdańska dr Janusz Marszalec, cytowany w przesłanym komunikacie przekazał, że wystawa będzie prezentowana w przestrzeni publicznej Gdańska, aby uświadomić, jak doszło do niewyobrażalnych zbrodni II wojny światowej. "W realiach agresji Rosji na Ukrainę nauka ta nabiera szczególnego znaczenia. Wystawa zostanie wpisana w gdański kontekst i stanowić będzie przygotowanie do obchodów kolejnej rocznicy Nocy Kryształowej w Gdańsku, którą obchodzimy już niedługo, bo 12 listopada" - wyjaśnił.


Przedstawicielka Muzeum Gdańska Alicja Bittner dodała w komunikacie, że wystawa "Byli sąsiadami" poddaje analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu: Dlaczego był on możliwy? Co sprawiło, że oprócz bezspornej i fundamentalnej roli Adolfa Hitlera i innych przywódców partii nazistowskiej, tak wielu zwykłych ludzi w całej Europie popierało zbrodnie nazistów lub milczało? Dlaczego tak niewielu pomagało tym najbardziej zagrożonym?


Wystawa "Byli sąsiadami" (tył. oryg. "Some Were Neighbors"), powstała w 2013 r. w związku z dwudziestą rocznicą otwarcia waszyngtońskiego muzeum. Po zamknięciu oryginalnej wystawy w Waszyngtonie w 2017 r. stworzono jej skróconą, łatwą do eksponowania wersję mobilną, przeznaczoną do użytku międzynarodowego. Mobilna wersja wystawy została przetłumaczona na dziesięć języków i była dotychczas prezentowana w dwudziestu jeden krajach.


Dyrektor Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie Sara J. Bloomfield, cytowana w komunikacie, podkreśliła, że badanie historii pomaga zrozumieć, w jaki sposób ludzie w innym czasie i w innych okolicznościach dokonywali ważnych wyborów oraz jakie były ich konsekwencje. "Wystawa +Byli sąsiadami+ zmusza do refleksji nad ludzkimi wyborami, które sprawiły, że Holokaust był możliwy. To wyraźne przypomnienie o sile jednostek, które mogą coś zmienić - na lepsze lub na gorsze" - oceniła.


Wystawa plenerowa będzie prezentowana do 15 listopada przy ul. Grobla I.


Ponadto, Muzeum Gdańska w sobotę, tuż po otwarciu wystawy, zorganizuje spacer szlakiem nieistniejących synagog po Głównym Mieście. Przewodnikiem będzie pracownik muzeum Klaudiusz Grabowski.


Spacer potrwa ok. 1,5 godziny. Nie są wymagane wcześniejsze zapisy.(PAP)


autor: Piotr Mirowicz


pm/ pat/


Kraj i świat

2022-12-01, godz. 04:10 Niemcy/ Ambasador Ukrainy wyraził wdzięczność za uznanie przez Bundestag Hołodomoru za ludobójstwo Uznanie Hołodomoru przez niemiecki Bundestag za ludobójstwo narodu ukraińskiego to efekt wieloletniej pracy Ukraińców - powiedział w środę ambasador Ukrainy… » więcej 2022-12-01, godz. 03:50 USA/ Waszyngton wyraża "zdecydowany sprzeciw" wobec tureckiej ofensywy w Turcji Minister obrony USA Lloyd Austin zakomunikował w środę swojemu tureckiemu odpowiednikowi Hulusiemu Akarowi 'zdecydowany sprzeciw' Waszyngtonu wobec tureckiej… » więcej 2022-12-01, godz. 03:30 Węgry/ Minister funduszy europejskich: liczę, że w następnym roku przekonamy KE do odblokowania unijnych środków Liczę, że w 2023 roku uda nam się przekonać Komisję Europejską do odblokowania środków w ramach polityki spójności - powiedział w środę na konferencji… » więcej 2022-12-01, godz. 03:10 CNN: USA rozważają rozszerzenie szkolenia ukraińskiego wojska w Niemczech Administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa możliwość znacznego rozszerzenia szkolenia ukraińskiego wojska w amerykańskiej bazie w Niemczech. Chodzi… » więcej 2022-12-01, godz. 02:10 Brazylia/ Co najmniej dwie osoby zginęły wskutek osunięcia się skarpy na drogę Co najmniej dwie osoby zginęły w wyniku osunięcia się skarpy na drogę w stanie Parana, w południowo-wschodniej Brazylii. Poszukiwanych jest około 30 kierowców… » więcej 2022-12-01, godz. 01:50 W.Brytania/ Ołena Zełenska spotkała się z królem Karolem III i królową-małżonką Trzeciego dnia wizyty w Wielkiej Brytanii Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska w środę spotkała się z królem Wielkiej Brytanii Karolem III, a także uczestniczyła… » więcej 2022-12-01, godz. 01:30 USA/ Prezydent Biden zapalił choinkę przed Białym Domem Prezydent USA Joe Biden, jego żona Jill i raper LL Cool J wzięli w środę udział w uroczystym rozświetleniu choinki przed Białym Domem. W uroczystości wystąpili… » więcej 2022-12-01, godz. 00:40 MŚ 2022 - trener Queiroz odchodzi z reprezentacji Iranu Trener piłkarskiej reprezentacji Iranu Carlos Queiroz odchodzi z tego stanowiska. Umowa Portugalczyka z federacją miała obowiązywać do końca występów na… » więcej 2022-12-01, godz. 00:30 MŚ 2022 - Krychowiak: najpierw wrażenie, że przejechał walec, a później zadowolenie 'Najpierw wrażenie, że zostaliśmy przejechani walcem, a później zadowolenie z awansu i zrealizowanego planu' - tak Grzegorz Krychowiak podsumował 'zwycięską'… » więcej 2022-12-01, godz. 00:20 MŚ 2022 - światowe media chwalą Szczęsnego, ganią Polaków Niesamowity Wojciech Szczęsny i pasywna w meczu z Argentyną (0:2) polska drużyna, która dość szczęśliwie awansowała do 1/8 finału piłkarskiego mundialu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »