Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-29, 20:30 Autor: PAP

Wiceszef MSZ o wpisie Sikorskiego: nieodpowiedzialne, próba "ugrywania" politycznego PR-u

Wpis europosła PO Radosława Sikorskiego o uszkodzeniu gazociągu Nord Stream był nieodpowiedzialny, to próba "ugrywania" politycznego PR-u, która nie powoduje zwiększenie poziomu bezpieczeństwa Polski - powiedział w czwartek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

W ostatnich dniach doszło do wycieków w obu gazociągach Nord Stream, a na obszarach wycieków zaobserwowano silne podwodne eksplozje.


Zdarzenie to skomentował na Twitterze we wtorek europoseł PO Radosław Sikorski. "Thank you, USA" - napisał, zamieszczając zdjęcie gazu wydobywającego się na powierzchnię Bałtyku. Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział w środę, że "idea, że USA stały za wybuchami gazociągów Nord Stream jest niedorzeczna i nie jest niczym więcej, niż funkcją rosyjskiej dezinformacji".


W czwartek w TVP Info Przydacz ocenił, że "powiedzieć, że ten wpis (Sikorskiego) był postępowaniem nieodpowiedzialnym, to tak naprawdę nic nie powiedzieć". Przydacz zwrócił uwagę na bardzo napiętą sytuację międzynarodową. Dodał, że wpis Sikorskiego spowodował nerwowość w Waszyngtonie, a także od razu został wykorzystany przez propagandystów Kremla do sformułowania oskarżeń pod adresem Polski i Stanów Zjednoczonych.


Wiceszef MSZ ocenił, że wpis Sikorskiego to "naprawdę nie jest odpowiedzialne zachowanie". "Rozumiem, że Radosław Sikorski będąc trochę outsiderem dzisiaj polityki, próbuje wykorzystać każde pięć minut po to, aby o nim mówiono, ale w interesie Polski jest przede wszystkim zachowanie spokoju i pełne wyjaśnienie tego, co tam tak naprawdę się wydarzyło, a nie próba +ugrywania+ politycznego PR-u" - powiedział Przydacz.


"Tego typu prowokacyjne postępowanie na pewno nie powoduje zwiększenie poziomu bezpieczeństwa Rzeczypospolitej" - zaznaczył. Dodał, że "jeszcze parę lat temu Sikorski publicznie twierdził, że do gazociągu Nord Stream 2 Polska tak naprawdę powinna się dołączyć".


Sam Sikorski w kolejnych wpisach tłumaczył, że "uszkodzenie Nordstream zawęża pole manewru Putina. Jeśli będzie chciał wznowić dostawy gazu do Europy, będzie musiał rozmawiać z krajami kontrolującymi gazociągi Brotherhood i Jamał". "To jest z Ukrainą i Polską - Dobra robota" - podkreślił. Dodał też, że Ukraina i kraje Bałtyckie od 20 lat sprzeciwiają się budowie gazociągów Nord Sream.


Polityk przypomniał też nagranie wypowiedzi prezydenta USA Joe Bidena. "Jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę, nie będzie już Nord Stream 2. Położymy temu kres" - mówi prezydent USA na udostępnionym przez Sikorskiego filmie.


W kolejnym wpisie w środę Sikorski podkreślił, że cieszy go, że "Nordstream, który zwalczały wszystkie polskie rządy od 20 lat, jest w 3/4 sparaliżowany". "To dobre dla Polski. Oby duńskie śledztwo ustaliło sprawców" - napisał. "Robocze hipotezy o tym, kto miał motyw i zdolność, aby to zrobić, stawiam naturalnie tylko we własnym imieniu" - podkreślił.


Wpis Sikorskiego został wykorzystany przez rosyjską propagandę. W czwartek zniknął z Twittera. (PAP)


autor: Karol Kostrzewa


kos/ ann/


Kraj i świat

2022-12-05, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: w nocy w północnej połowie kraju możliwe marznące opady, we wtorek podobnie W nocy z poniedziałku na wtorek w północnej połowie kraju mogą wystąpić marznące opady. We wtorek, jak powiedziała PAP synoptyk IMGW Ewa Łapińska, niemal… » więcej 2022-12-05, godz. 19:40 Ostrów Wlkp./Minister zdrowia na otwarciu bloku operacyjnego za 23 mln zł, dotacja z budżetu państwa - 14 mln zł Minister zdrowia Adam Niedzielski uczestniczył w poniedziałek w otwarciu nowoczesnego bloku operacyjnego w szpitalu w Ostrowie Wlkp. Inwestycję - która pochłonęła… » więcej 2022-12-05, godz. 19:40 UE/ Przewodniczącym Eurogrupy został na drugą kadencję Paschal Donohoe Przewodniczącym Eurogrupy został na drugą kadencję minister finansów Irlandii Paschal Donohoe, który był jedynym kandydatem na to stanowisko - poinformowała… » więcej 2022-12-05, godz. 19:40 Dyrygent Łukasz Borowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Muzyka” (krótka 2) Dyrygent Łukasz Borowicz został w poniedziałek laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Muzyka”. „Jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze przywracają… » więcej 2022-12-05, godz. 19:40 Kenia/ 25 tys. ton zboża dotarło do Afryki w ramach akcji Kijowa "ziarno z Ukrainy" 25 tys. ton zboża dotarło w poniedziałek do Dżibuti, z przeznaczeniem do dystrybucji w dotkniętych suszą państwach afrykańskich, w tym Etiopii, w ramach… » więcej 2022-12-05, godz. 19:30 Mołdawia/ Rząd: zgromadziliśmy największe rezerwy gazu w historii kraju; wystarczą na około dwa miesiące Władze Mołdawii zgromadziły największe w ponad 30-letniej historii republiki rezerwy gazu ziemnego na wypadek odcięcia dostaw surowca przez Rosję - podał… » więcej 2022-12-05, godz. 19:30 Portugalia/ Media: Polska jest nowym supermocarstwem militarnym Europy Polska dzięki podjętym w ostatnich latach decyzjom w sferze obronności stała się nowym supermocarstwem militarnym Europy - ocenia w najnowszym wydaniu portugalski… » więcej 2022-12-05, godz. 19:30 Warszawa/ Agata Tuszyńska odznaczona francuskim Orderem Sztuki i Literatury Ambasador Francji w Polsce Frédéric Billet odznaczył w poniedziałek wieczorem Orderem Sztuki i Literatury w randze kawalera polską pisarkę, poetkę i reportażystkę… » więcej 2022-12-05, godz. 19:20 Prezydent spotkał się z założycielem Netflixa Prezydent Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek z Reedem Hastingsem, założycielem firmy Netflix. Rozmawiano między innymi na temat dotychczasowych osiągnięć… » więcej 2022-12-05, godz. 19:20 Holandia/ Sąd: rządowy zakaz łączenia rodzin migrantów jest sprzeczny z prawem Ograniczenie łączenia rodzin migrantów, wprowadzone kilka miesięcy temu przez rząd Holandii, jest niezgodne z prawem, w tym z ustawą o cudzoziemcach - orzekł… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »