Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-29, 20:20 Autor: PAP

Gdynia/ Uroczyście otwarto XIV Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci

W Centrum Filmowym w Gdyni uroczyście otwarto XIV Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Jego organizatorzy zaplanowali w sumie około 200 wydarzeń i blisko 100 pokazów filmowych.

W czwartek wieczorem XIV Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci otworzył dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski. Na uroczystości była obecna m.in. prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.


Podczas uroczystości wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz podkreślił, że kolejna edycja festiwalu odbywa się w cieniu wielkiej tragedii, która rozgrywa się w Ukrainie po agresji Rosji.


Twórcy będą walczyć o laury w kategoriach: "Fabuła międzynarodowa", "Dokument międzynarodowy", "Dokument Polski", wideoklipu oraz reportażu radiowego.


Wśród filmów fabularnych, realizowanych z dużym rozmachem, takich jak "Niepokonany" w reż. Barry’ego Levinsona – o polskim Żydzie i bokserze walczącym w Auschwitz czy "Mauretańczyk" w reż. Kevina Macdonalda z Jodi Foster i Benedictem Cumberbatchem w rolach głównych (ekranizacja "Dziennika z Guantanamo"), zobaczyć można będzie także kino kameralne: "Krystof" w reżyserii Zdenka Jirasky’ego o mrocznych czasach stalinizmu; ukraiński dramat wojenny "Snajper" Mariana Bushana; chorwacki "Szósty autobus" Eduarda Galića z oblężeniem Vukovaru w tle. W konkursie fabularnym znalazły się takie polskie filmy jak: "Orlęta Grodno ’39" w reż. Krzysztofa Łukaszewicza, "Lokatorka" Michała Otłowskiego czy "Śmierć Zygielbojma" Ryszarda Brylskiego – historia człowieka popełniającego samobójstwo w proteście przeciw bezczynności świata wobec tragedii Holocaustu.


W konkursach filmów dokumentalnych i na pokazach specjalnych, uczestnicy festiwalu NNW zobaczą filmy m.in. z USA, Gruzji, Norwegii, Japonii, Wenezueli, Niemiec, Francji Czech, Węgier, Litwy, Włoch, Iranu czy Estonii m.in. japoński dokument opisujący walkę o szacunek dla przodków – Ajnów czy włoski o największym procesie mafii. Wiele tegorocznych filmów nawiązuje do tego, co dzieje się ostatnio na świecie, szczególnie w ciągu ostatnich 20 lat. Opisuje dramaty czy traumy przeżyte w wyniku wojny, konfliktu, działań reżimu.


Zaplanowano w sumie około 200 wydarzeń i 100 pokazów filmów opowiadających o różnych drogach do wolności. XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW odbywa się od 28 września do 1 października w Centrum Filmowym w Gdyni. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. (PAP)


Autor: Krzysztof Wójcik


kszy/ aszw/


Kraj i świat

2022-12-03, godz. 07:30 Europa/ Od początku inwazji Rosji na Ukrainę zatrzymano szereg szpiegów pracujących dla Moskwy Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w Europie zatrzymano szereg szpiegów pracujących dla Moskwy. Tygodnik „Spiegel” szacuje, że na Zachodzie żyją dziesiątki… » więcej 2022-12-03, godz. 07:20 Polska stara się odzyskać dzieła sztuki zagrabione przez Niemcy podczas II WŚ; jest ich ponad pół miliona Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej i dokonanych w tym okresie kradzieży przez Niemcy i Związek Sowiecki są szacowane na 516 tys. obiektów… » więcej 2022-12-03, godz. 07:20 Prezes Związku Głuchych: osoby głuche są pełnosprawnymi pracownikami Osoby głuche są pełnosprawnymi pracownikami, potrzebują tylko komunikacji w polskim języku migowym, który jest ich naturalnym językiem - powiedział PAP… » więcej 2022-12-03, godz. 07:10 W sobotę ostatni raz w tym roku kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić światła w swoich pojazdach W sobotę po raz ostatni w tym roku kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić światła w swoich pojazdach w ramach ogólnopolskiej kampanii 'Twoje światła… » więcej 2022-12-03, godz. 07:10 MŚ 2022 - najciekawsze liczby fazy grupowej Awans przedstawicieli sześciu kontynentów do 1/8 finału, brak zespołów z kompletem punktów, trzech piłkarzy z golami w ostatnich trzech edycjach mistrzostw… » więcej 2022-12-03, godz. 07:00 Raport: Kanadyjczycy nieświadomie inwestowali w chińskie obozy pracy przymusowej Kanadyjczycy nieświadomie inwestowali swoje składki emerytalne w chińskie obozy pracy przymusowej, a problem ten dotyczy także innych krajów. Zarządzający… » więcej 2022-12-03, godz. 07:00 RFN/ Ambasador Izraela: od początku urzędowania w Berlinie mierzyłem się z antysemityzmem w lewicowym wydaniu Niemcy w dużej mierze odeszli od brunatnego, wulgarnego antysemityzmu. Dlatego szokujące jest, że lewicowy antysemityzm stał się w tym roku społecznie akceptowalny… » więcej 2022-12-03, godz. 06:50 Beskidy/ Większość ośrodków narciarskich ruszy w połowie grudnia Beskidzkie ośrodki narciarskie, w tym te największe - w Szczyrku czy Wiśle, uruchomią wyciągi w połowie grudnia. Już teraz można jednak pozjeżdżać na… » więcej 2022-12-03, godz. 06:50 Małopolskie/ Ruszają kolejne wyciągi narciarskie; można szusować na Podhalu i Sądecczyźnie Mroźna aura w ostatnim tygodniu pozwoliła na pracę armatek śnieżnych i dzięki temu w sobotę ruszają kolejne stoki narciarskie. W weekend będzie można… » więcej 2022-12-03, godz. 06:30 Kofeina pomaga sprinterom Przeprowadzonym przez badaczy z Japonii eksperyment pokazał, że kofeina wyraźnie skracała czas sprinterskiego biegu na 100 m. W szczególności nasilała eksplozywne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »