Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-29, 20:00 Autor: PAP

Prezes NFZ wydał zarządzenie dotyczące umów o świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował w czwartek na swoich stronach zmienione zarządzenie prezesa NFZ w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Zarządzenie wejdzie w życie 1 października

Jest ono związane z wydaniem przez Ministra Zdrowia 15 września zmienionego rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu POZ. Przepisy rozporządzenia m.in. rozszerzają listę badań, na które mogą kierować lekarze POZ, a na które dotąd mogli wysłać specjaliści. Nowe rozwiązania przewidują m.in. opcję konsultacji lekarza z lekarzem. W rozporządzeniu mowa jest też m.in. o czterech zakresach opieki koordynowanej.


Rozwiązania zawarte w zarządzeniu prezesa NFZ polegają m.in. na wprowadzeniu definicji porady wstępnej, która jest realizowana przez lekarza POZ w ramach stawki kapitacyjnej. Celem porady wstępnej jest potwierdzenie bądź wykluczenie wstępnego rozpoznania określonej choroby przewlekłej.


Obejmują one również m.in. dodanie nowego zakresu świadczeń – budżet powierzony opieki koordynowanej oraz uszczegółowienie sposobu finansowania i rozliczania świadczeń w związku z wprowadzeniem budżetu powierzonego koordynowanej opieki.


Zmiany obejmują też rozdzielenie zadań koordynatora realizującego zadania w zakresie promocji profilaktyki oraz koordynatora realizującego zadania w ramach świadczeń budżetu powierzonego opieki koordynowanej.


Zarządzenie określa m.in. wartości jednostek rozliczeniowych świadczeń, porad i konsultacji w ramach budżetu powierzonego opieki koordynowanej. W uzasadnieniu wskazano, że w wycenie porady kompleksowej, konsultacji specjalistycznej (lekarz poz - lekarz specjalista), konsultacji specjalistycznej (pacjent - lekarz specjalista) zawarte są również koszty osobowe realizacji zadań przez koordynatora opieki.


Podkreślono w nim, że nowy zakres świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej – świadczenia w budżecie powierzonym opieki koordynowanej, ma na celu zwiększenie dostępu m.in. do badań diagnostycznych z obszaru kardiologii, diabetologii, chorób płuc, alergologii oraz endokrynologii, co pozwoli na skuteczniejsze wykrywanie najczęstszych schorzeń przewlekłych, a także do konsultacji specjalistycznych: kardiologa, diabetologa, chorób płuc, alergologa, endokrynologa, co ułatwi prowadzenie opieki kompleksowej nad pacjentem, bez konieczności kierowania go do lekarza specjalisty udzielającego świadczeń w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.


Wskazano również, że świadczenia realizowane w formie wizyt kompleksowych z opracowaniem Indywidualnego Planu Opieki Medycznej poprawią i ułatwią opiekę nad pacjentami chorymi przewlekle. (PAP)


Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl


ktl/ mir/


Kraj i świat

2022-12-03, godz. 07:10 W sobotę ostatni raz w tym roku kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić światła w swoich pojazdach W sobotę po raz ostatni w tym roku kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić światła w swoich pojazdach w ramach ogólnopolskiej kampanii 'Twoje światła… » więcej 2022-12-03, godz. 07:10 MŚ 2022 - najciekawsze liczby fazy grupowej Awans przedstawicieli sześciu kontynentów do 1/8 finału, brak zespołów z kompletem punktów, trzech piłkarzy z golami w ostatnich trzech edycjach mistrzostw… » więcej 2022-12-03, godz. 07:00 Raport: Kanadyjczycy nieświadomie inwestowali w chińskie obozy pracy przymusowej Kanadyjczycy nieświadomie inwestowali swoje składki emerytalne w chińskie obozy pracy przymusowej, a problem ten dotyczy także innych krajów. Zarządzający… » więcej 2022-12-03, godz. 07:00 RFN/ Ambasador Izraela: od początku urzędowania w Berlinie mierzyłem się z antysemityzmem w lewicowym wydaniu Niemcy w dużej mierze odeszli od brunatnego, wulgarnego antysemityzmu. Dlatego szokujące jest, że lewicowy antysemityzm stał się w tym roku społecznie akceptowalny… » więcej 2022-12-03, godz. 06:50 Beskidy/ Większość ośrodków narciarskich ruszy w połowie grudnia Beskidzkie ośrodki narciarskie, w tym te największe - w Szczyrku czy Wiśle, uruchomią wyciągi w połowie grudnia. Już teraz można jednak pozjeżdżać na… » więcej 2022-12-03, godz. 06:50 Małopolskie/ Ruszają kolejne wyciągi narciarskie; można szusować na Podhalu i Sądecczyźnie Mroźna aura w ostatnim tygodniu pozwoliła na pracę armatek śnieżnych i dzięki temu w sobotę ruszają kolejne stoki narciarskie. W weekend będzie można… » więcej 2022-12-03, godz. 06:30 Kofeina pomaga sprinterom Przeprowadzonym przez badaczy z Japonii eksperyment pokazał, że kofeina wyraźnie skracała czas sprinterskiego biegu na 100 m. W szczególności nasilała eksplozywne… » więcej 2022-12-03, godz. 06:30 Dr W. Frazik: komunistyczna propaganda przedstawiała proces III Zarządu WiN jako "sąd nad umierającym światem" Komunistyczna propaganda przedstawiała proces III Zarządu WiN jako 'sąd nad umierającym światem' - powiedział PAP historyk dr Wojciech Frazik z Oddziałowego… » więcej 2022-12-03, godz. 06:30 Badanie: 61,4 proc. Polaków zamierza w tym roku zaoszczędzić na prezentach dla swoich dzieci 61,4 proc. Polaków zamierza w tym roku zaoszczędzić na prezentach świątecznych dla swoich dzieci - wynika z przekazanego PAP badania. Ponad połowa z nich… » więcej 2022-12-03, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: sobota najchłodniejsza na Suwalszczyźnie; lokalnie możliwe marznące opady W sobotę biegunem zimna w Polsce nadal będzie Suwalszczyzna. Tam, jak podał PAP synoptyk IMGW Michał Folwarski, temperatura wyniesie maksymalnie do -3 stopni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »