Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-29, 19:00 Autor: PAP

MKiDN: Ponad 500 instytucji w całej Polsce zaprasza na "Weekend seniora z kulturą"

Kuratorskie oprowadzania po muzeach, spektakle teatralne, operowe i baletowe, koncerty, pokazy filmowe, warsztaty, spotkania autorskie, zajęcia taneczne czekają na seniorów w najbliższy weekend w ponad 500 instytucjach w całej Polsce w ramach akcji "Weekend seniora z kulturą" - podało MKiDN.

"Od 30 września do 2 października odbędzie się +Weekend seniora z kulturą+ – akcja zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której celem jest zachęcenie seniorów do uczestnictwa w życiu kulturalnym. W tegorocznej edycji weźmie udział ponad 500 instytucji z całego kraju. Dzięki akcji seniorzy będą mieli okazję dowiedzieć się i zobaczyć, jak wiele do zaoferowania mają działające w ich okolicy placówki kultury. Wiele propozycji przygotowanych na ten weekend jest bezpłatnych, inne są dostępne za symboliczną złotówkę lub w znacznie obniżonej cenie" - informuje resort.


Szeroką ofertę dla seniorów przygotowały muzea w całej Polsce. Muzeum Narodowe w Warszawie i wszystkie jego oddziały będą dostępne dla osób w wieku 60+ za złotówkę. W programie oprowadzania tematyczne po wystawie stałej oraz wystawie czasowej „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia”, a także specjalny wykład „Czas na sztukę! / Świat jest teatrem”. Muzeum Narodowe w Lublinie zachęca do skorzystania z bezpłatnego wstępu na ekspozycje stałe, zwiedzania wybranych galerii z przewodnikiem, a także do wzięcia udziału w zajęciach „Biżuteria Ludowa”.


Natomiast w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i jego oddziałach odbędzie się spacer tematyczny „Piękny sukni czar, czyli o modzie w malarstwie”, prelekcja popularnonaukowa „Ludzkie rozterki Józefa Cieśli”, spotkanie na ekspozycji „Przedmiot uszlachetniony”, a także oprowadzanie po wystawie „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość”. Z kolei krakowskie Muzeum Narodowe przygotowało Bilet dla Seniora w cenie 5 zł uprawniający do wstępu na wystawy stałe i czasowe we wszystkich Oddziałach MNK, w tym na wydarzenia specjalne.


W Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy seniorzy będą mogli obejrzeć wystawę „Stanisławski i uczniowie, czyli trening pamięci z pejzażem” oraz ekspozycję „12 minut” z oprowadzaniem kuratorskim. Resort zaprasza również do muzeów w mniejszych miejscowościach, które będą dostępne bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę.


Wyjątkowe wydarzenia czekają także w teatrach, filharmoniach i operach. Filharmonia Śląska zaprasza na koncert „Ballady i Romanse” upamiętniający 200. rocznicę wydania zbioru ballad Adama Mickiewicza. Kilka pokoleń artystów będzie prezentować utwory wieszcza, ale też związana z nimi muzykę Moniuszki, Chopina, Paderewskiego i Różyckiego. Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego zachęca do wzięcia udziału w koncercie inauguracyjnym sezonu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej oraz w bezpłatnym zwiedzaniu z przewodnikiem budynku NFM.


W Teatrze Muzycznym ROMA w Warszawie można będzie obejrzeć musical „Aida”. Natomiast Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zaprasza na spektakl baletowy „BER”, przygotowany przez trzech choreografów młodego pokolenia: Roberta Bondarę, Alexandra Ekmana i Martynasa Rimeikisa. W wielu miastach seniorzy będą mogli udać się na wyjątkowe przedstawienia teatralne, takie jak spektakl w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu pt. „Józef i Maria” - "pełna czułości i nadziei opowieść o spotkaniu dwojga seniorów w wigilijną noc" - jak zapowiada teatr.


Specjalny program dla seniorów przygotowały także biblioteki oraz centra i domy kultury. Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu zorganizowała spacery literackie oraz spotkanie poetycko-teatralne inspirowane cytatem Bruno Ferrero „Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem: możemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka”. Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu w ciągu dnia zaprasza na pokaz wydawnictw faksymilowych ze swoich zbiorów m.in. pierwszej edycji dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”, a nocą odbędzie się turniej gier planszowych.


Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku przygotowało całodzienny program wydarzeń, dzięki któremu seniorzy będą mogli odkryć nowe pasje. Czekają na nich warsztaty wyrobów rękodzielniczych, wykonywania ekologicznych kosmetyków z lawendy, zajęcia gimnastyczne, warsztaty plastyczne, wokalne i taneczne, turnieje gier planszowych, a także warsztaty origami i Scrapbookingu.


W akcję włączyły się również parki narodowe i krajobrazowe. Seniorzy będą mogli zwiedzić m.in. Centrum Edukacyjno-Muzealne Ojcowskiego Parku Narodowego, Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach, Olenderski Park Etnograficzny czy Muzeum–Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach. (PAP)


akn/ aszw/


Kraj i świat

2022-11-28, godz. 19:20 MŚ 2022 - Brazylia - Szwajcaria 1:0 (opis) Grupa G: Brazylia - Szwajcaria 1:0 (0:0). Bramki: 1:0 Casemiro (83). Żółta kartka - Brazylia: Fred. Szwajcaria: Fabian Rieder. Sędzia: Ivan Barton (Salwador)… » więcej 2022-11-28, godz. 19:20 MŚ 2022 - grupa G (tabela) Wyniki dotychczasowych meczów i tabela grupy G: 2022-11-24:Brazylia - Serbia 2:0 (0:0)Szwajcaria - Kamerun 1:0 (0:0)2022-11-28Brazylia - Szwajcaria 1:0 (0:0)Kamerun… » więcej 2022-11-28, godz. 19:20 Wiceminister Machałek: atrakcyjne szkoły techniczne i branżowe nie narzekają na nabór uczniów Atrakcyjne szkoły techniczne i branżowe nie narzekają na nabór uczniów - wskazała w poniedziałek wiceminister edukacji Marzena Machałek. Pracodawcom opłaca… » więcej 2022-11-28, godz. 19:10 Ukraina/ Szef dyplomacji Estonii: kraje Europy powinny podwoić wydatki na obronność Estoński minister spraw zagranicznych Urmas Reinsalu powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla agencji Reutera, że ze względu na agresję Rosji na Ukrainę… » więcej 2022-11-28, godz. 19:10 Od wtorku wystawa prac Rafała Olbińskiego w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Projekty okładek i ilustracji do czasopism, plakaty teatralne i operowe, rysunki oraz litografie warsztatowe Rafała Olbińskiego będzie można oglądać od… » więcej 2022-11-28, godz. 19:00 MŚ 2022 - Brazylia - Szwajcaria 1:0 (wynik) Grupa G: Brazylia - Szwajcaria 1:0 (0:0). Bramki: 1:0 Casemiro (83). Żółta kartka - Brazylia: Fred. Szwajcaria: Fabian Rieder. Sędzia: Ivan Barton (Salwador)… » więcej 2022-11-28, godz. 19:00 Łódzkie/ Śmiertelny wypadek w Łasku-Kolumnie Kierowca ciężarówki zginął w wypadku z udziałem czterech pojazdów, do którego doszło w poniedziałek na drodze wojewódzkiej nr 482 w Łasku-Kolumnie… » więcej 2022-11-28, godz. 19:00 Ponad 6,3 mld zł zysku Grupy JSW po trzech kwartałach 2022 roku Ponad 6,36 mld zł zysku netto wypracowała w trzech kwartałach tego roku Grupa Kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), wobec 62,7 mln zł straty… » więcej 2022-11-28, godz. 18:50 MŚ 2022 - Brazylia - Szwajcaria 1:0 (bramka) Grupa G: Brazylia - Szwajcaria 1:0 w 83. min. Bramki: 1:0 Casemiro (83). Żółta kartka - Brazylia: Fred. Szwajcaria: Fabian Rieder. Sędzia: Ivan Barton… » więcej 2022-11-28, godz. 18:50 Bloomberg: na rynku będzie 6 milionów mniej iPhone'ów, przez zakłócenia w chińskiej fabryce Według przewidywań agencji Bloomberg zamieszki w kluczowym zakładzie produkcyjnym Apple w Zhengzhou w Chinach spowodują, że nie zostanie wyprodukowanych blisko… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »