Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-29, 14:20 Autor: PAP

Podlaskie/ 9 tys. starych pieców, tzw. kopciuchów wymieniono w ramach programu "Czyste powietrze"

9 tys. starych pieców, tzw. kopciuchów wymieniono dotąd w Podlaskiem w ramach realizacji rządowego programu "Czyste powietrze"; zrealizowano inwestycje o wartości 150 mln zł - poinformował w czwartek w Białymstoku prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Maciej Borzyszkowski.

Prezes WFOŚiGW w Białymstoku o wynikach rządowego programu "Czyste powietrze" w woj. podlaskim mówił w czwartek na konferencji prasowej przy okazji wręczenia gminie Piątnica czeku na 1,4 mln zł z programu "Ciepłe mieszkanie" oraz zawarcia porozumień o współpracy z gminami Augustów i Bargłów Kościelny we wdrażaniu programu "Czyste powietrze". Gminy te - jako kolejne - utworzą punkty informacyjno-konsultacyjne tego programu.


Borzyszkowski podsumował, że dotychczas w Podlaskiem przyjęto 16 tys. wniosków do programu "Czyste powietrze"; podpisano 14 tys. umów. "Wymieniliśmy ok. 9 tys. kopciuchów na kwotę blisko 150 mln zł" - mówił.


Zaznaczył, że 27 proc. wszystkich wniosków do programu jest składanych w samorządach, a współpraca z gminami, które prowadzą punkty konsultacyjne programu jest - jak ocenił - skuteczna. W regionie zawartych jest 71 porozumień z gminami na punkty konsultacyjne, kilka gmin jest jeszcze chętnych. "Dzięki tym punktom nie trzeba przemieszczać się do Białegostoku, tylko dany mieszkaniec jest obsłużony w gminie" - podkreślał Maciej Borzyszkowski.


Obecny na konferencji wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu "Czyste powietrze" Paweł Mirowski przypomniał, że dotąd w ciągu czterech lat realizacji programu (od września 2018 r.) Polacy złożyli ponad 500 tys. wniosków o dotacje, będą zrealizowane inwestycje na kwotę 9,2 mld zł, a do korzystających z programu przekazano 3,5 mld zł.


"W tej chwili możemy uzyskać dofinansowanie nawet do 79 tys. zł na to, żeby wymienić kopciucha i docieplić własny dom" - mówił Mirowski. Przypomniał, że od połowy lipca można dostać do 50 proc. przyznanej kwoty w ramach prefinansowania, jeszcze przed rozpoczęciem prac.


Mirowski mówił, że termin na podpisywanie porozumień z samorządami ws. punktów konsultacyjnych mija 30 września 2022 r. Podał, że dotąd porozumienia są zawarte w 83 proc. wszystkich gmin w Polsce (z 2066 samorządami)i są one ważnym elementem we wdrażaniu programu. Przypomniał, że gmina dostaje do 35 tys. zł na prowadzenie punktu konsultacyjno-informacyjnego, by program "był bliżej mieszkańców".


W Podlaskiem nowe punkty utworzą gminy Augustów i Bargłów Kościelny. Wójt gminy Augustów i zastępca wójta gminy Bargłów podkreślali, że punkty są ważne dla mieszkańców, bo sprawy związane z programem będą mogli załatwiać na miejscu. "Tworząc punkt na terenie naszej gminy, skrócimy drogę i czas zainteresowanych od chwili złożenia (wniosku) do otrzymania środków finansowych" - powiedział wójt gminy Augustów Zbigniew Buksiński.


Uzupełnieniem programu "Czyste powietrze" kierowanym do właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych jest program "Ciepłe mieszkanie". Pierwszym samorządem w woj. podlaskim, który będzie wdrażał ten program, jest gmina Piątnica koło Łomży. Wójt Artur Wierzbowski odebrał symboliczny czek na sumę 1,4 mln zł z tego programu. Mówił, że będą prowadzone inwestycje w 75 mieszkaniach w blokach popegeerowskich w Marianowie.


Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski mówił, że na program "Ciepłe mieszkanie" jest kwota 1,4 mld zł. Tłumaczył, że gmina występuje do WFOŚiGW z wnioskiem o sfinansowanie właścicielom mieszkań w budynkach wielorodzinnych wymiany starego pieca, realizację elementów termomodernizacji. Przypomniał, że z tego programu można dostać do 37,5 tys. zł na jeden lokal.


Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślał, że ważne są działania na rzecz bardziej czystego powietrza, które jednocześnie służą zdrowiu mieszkańców, większym oszczędnościom i mniejszym wydatkom na energię. "I właśnie temu służą programy, zarówno program Czyste powietrze, jak i teraz rozwijany program Ciepłe mieszkanie" - dodał wojewoda.(PAP)


autorka: Izabela Próchnicka


kow/ mk/


Kraj i świat

2022-12-02, godz. 17:30 Ekstraklasa piłkarska – Miedź Legnica wróciła do treningów Piłkarze grającej w ekstraklasie Miedzi Legnica rozpoczęli przygotowania do rundy wiosennej. Beniaminek ma w planach pięć sparingów i wyjazd na zgrupowanie… » więcej 2022-12-02, godz. 17:20 Wiceszef MSWiA: służby analizują przesyłki, które trafiły do ukraińskich placówek Służby analizują przesyłki, które trafiły do ukraińskich placówek dyplomatycznych. Policja przekazuje materiały prokuraturze, która będzie prowadziła… » więcej 2022-12-02, godz. 17:20 D.Tusk o sprawie uchwały ws. Rosji: stało się coś kompromitującego dla państwa polskiego Stało się coś bardzo złego, kompromitującego dla państwa polskiego; jeżeli z powodu manipulacji Antoniego Macierewicza nie możemy tak oczywistej uchwały… » więcej 2022-12-02, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, piątek 2 grudnia, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Obrońca reprezentacji Polski Jakub Kiwior obiecał, że biało-czerwoni 'dadzą się z siebie wszystko' w niedzielnym… » więcej 2022-12-02, godz. 17:10 Prognoza pogody na 3 i 4 grudnia Jak podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, niemal cała Europa nadal pozostawać będzie w zasięgu rozległego wyżu znad Rosji, tylko południowy… » więcej 2022-12-02, godz. 17:10 Śląskie/ Śmiertelna ofiara pożaru w Będzinie Jedna osoba zginęła w pożarze, który wybuchł w piątek po południu na parterze dwupiętrowej kamienicy w Będzinie (Śląskie). Nie udało się uratować… » więcej 2022-12-02, godz. 17:10 Węgry/ Premier Orban: minimalny podatek globalny „zabija miejsca pracy”, nie będziemy go wprowadzać Globalny podatek minimalny dla międzynarodowych korporacji „zabija miejsca pracy” i dlatego Węgry nie zgodzą się na jego wprowadzenie - powiedział w piątkowym… » więcej 2022-12-02, godz. 17:00 Niemcy/ Rządowe loty na konferencję klimatyczną spowodowały emisję 308 ton CO2 Loty członków rządu Niemiec i ich współpracowników na światową konferencję klimatyczną w Szarm el-Szejk w Egipcie spowodowały emisję 308 ton CO2. Wynika… » więcej 2022-12-02, godz. 17:00 MŚ 2022 - Ghana - Urugwaj 0:2 (do przerwy) Grupa H: Ghana - Urugwaj 0:2 do przerwy. Bramki: 0:1 Giorgian De Arrascaeta (26-głową), 0:2 Giorgian De Arrascaeta (32). Żółta kartka - Urugwaj: Darwin… » więcej 2022-12-02, godz. 17:00 Włochy/ Prewencyjna ewakuacja na Ischii w związku z alertem pogodowym Na włoskiej wyspie Ischia rozpoczęła się w piątek po południu ewakuacja ponad 1000 mieszkańców w związku z zapowiadanym nadejściem ulewnych opadów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »