Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-29, 14:10 Autor: PAP

Premier przyznał rentę specjalną dla czworga dzieci zmarłego strażaka

Premier Mateusz Morawiecki przyznał rentę specjalną dla czworga dzieci zmarłego strażaka – poinformowało w czwartek biuro wojewody małopolskiego. Druh OSP został potrącony w nocy z poniedziałku na wtorek, na A4 w rejonie Balic, podczas służby. Jego żona, strażaczka, jest w szpitalu.

„Nic nie zrekompensuje rodzinie tej straty, ale zdecydowałem, że zawnioskuję o przyznanie jej specjalnego świadczenia” – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita, cytowany w czwartkowej informacji prasowej.


Wojewoda złożył do premiera wniosek o rentę dla dzieci strażaka we wtorek, a premier natychmiast zdecydował o przyznaniu świadczenia. Comiesięczną rentę specjalną dzieci będą otrzymywać od 1 października 2022 r. do czasu kontynuowania nauki w szkole, do osiągnięcia 25. roku życia. Renta będzie wypłacana niezależnie od innych świadczeń z ubezpieczenia społecznego.


„Przekazuję całej rodzinie wyrazy współczucia od pana premiera, który jest głęboko poruszony tą tragedią” – powiedział Kmita, który wystąpił także do prezydenta RP Andrzeja Dudy o nadanie druhowi Andrzejowi pośmiertnie Złotego Krzyża Zasługi za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej.


Przekazując rodzinie swoje wyrazy współczucia i solidarności wojewoda podkreślił, że strażak do końca wypełnił słowa przysięgi: „Świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia - nawet z narażeniem życia”.


W poniedziałek przed północą na autostradzie A4, w pobliżu miejscowości Morawica w kierunku Krakowa, doszło do kolizji samochodu osobowego z łosiem. Pojazd i zwierzę znajdowały się na pasie awaryjnym po zdarzeniu. Do jego zabezpieczenia skierowane zostały trzy załogi straży pożarnej z PSP JRG Kraków, OSP Balice i OSP Morawica. Jako pierwsi dotarli strażacy z OSP Balice. Troje strażaków przeszło przez bariery na pas awaryjny na kierunku Katowice – Kraków, gdzie rozpoczęli zabezpieczanie miejsca zdarzenia oraz udzielili pomocy osobie poszkodowanej.


Od strony Katowic prawym pasem ruchu nadjechał samochód, którego kierujący - widząc zdarzenie - zatrzymał się. Ale w niego uderzył inny kierowca, 21-letni Węgier. Po zderzeniu samochód ten zjechał na pas awaryjny, gdzie najechał na strażaków z OSP Balice. Jeden druh – 38 latek – poniósł śmierć na miejscu wypadku. Jego żona, również uczestnicząca w akcji jako strażak OSP Balice, odniosła poważne obrażenia i została zabrana do jednego z krakowskich szpitali. Trzeci strażak został zaopatrzony w szpitalu i wypisany do domu. Czynności wyjaśniające są prowadzone pod nadzorem prokuratury.


We wtorek o godz. 18 w całym kraju strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych uruchomili sygnały dźwiękowe i świetlne, aby w ten sposób oddać hołd druhowi Andrzejowi.


Zmarły strażak na co dzień był listonoszem. Pomoc dla jego rodziny uruchomiła także Poczta Polska. Środki na wsparcie rodziny druha można wpłacać na numer konta Fundacji „Pocztowy Dar": 09 1320 1104 3014 4239 2000 0006 z dopiskiem „pomoc dla dzieci pocztowego Strażaka”.


Wojewoda małopolski wystąpił do Stalexportu – administratora autostrady – o pilne odniesienie się do okoliczności, które przyczyniły się do wypadku, tzn. wtargnięcia dużego, dzikiego zwierzęcia. „Oczekuję szczegółowej informacji o ostatniej kontroli urządzeń zabezpieczających przed wtargnięciem zwierząt na obszar autostrady zarządzanej przez spółkę, w tym zwłaszcza odcinka na którym doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia. Oczekuję także, że prywatny zarządca autostrady wesprze finansowo rodzinę zmarłego strażaka ochotnika. To jest w moim przekonaniu moralna powinność spółki” – poinformował Łukasz Kmita.


Pogrzeb ochotnika odbędzie się w piątek, o godz. 11, w kościele parafialnym w Balicach. Po mszy świętej nastąpi odprowadzenie zmarłego na cmentarz parafialny w Morawicy. W uroczystościach pogrzebowych wezmą udział przedstawiciele wojewódzkiej administracji rządowej i samorządowej, a także kierownictwo Komendy Głównej PSP. (PAP)


autor: Beata Kołodziej


bko/ akub/


Kraj i świat

2022-11-26, godz. 17:50 MŚ 2022 - FIFA oskarżyła Serbię za incydent ws. Kosowa Serbska federacja piłkarska została w sobotę oskarżona przez FIFA o wywieszenie w szatni drużyny politycznego transparentu szkalującego Kosowo. Incydent… » więcej 2022-11-26, godz. 17:50 MŚ 2022 - Francja - Dania 0:0 (do przerwy) Grupa D: Francja - Dania 0:0 do przerwy. Żółta kartka - Francja: Jules Kounde. Dania: Andreas Christensen, Andreas Cornelius. Sędzia: Szymon Marciniak… » więcej 2022-11-26, godz. 17:40 MŚ 2022 - Kulesza: liderzy nie zawiedli, a szczęście sprzyja lepszym Prezes PZPN Cezary Kulesza pochwalił polskich piłkarzy po wygranym 2:0 meczu z Arabią Saudyjską w grupie C mistrzostw świata m.in. za pomysł i zaangażowanie… » więcej 2022-11-26, godz. 17:40 Kancelaria Prezydenta: w oknie pałacu zapłonęła świeca upamiętniająca ofiary Wielkiego Głodu w Ukrainie W oknie Pałacu Prezydenckiego zapłonęła świeca jako znak pamięci o cierpieniu i tragedii milionów ofiar Wielkiego Głodu 1932-1933 w Ukrainie - poinformowała… » więcej 2022-11-26, godz. 17:40 Alpejski PŚ - Gąsienica-Daniel 20. po pierwszym przejeździe Maryna Gąsienica-Daniel zajmuje 20. miejsce po pierwszym przejeździe slalomu giganta alpejskiego Pucharu Świata w amerykańskim Killington. Prowadzi Szwedka… » więcej 2022-11-26, godz. 17:40 Kraków/ Śmiertelny wypadek przy ul. Dietla, z kamienicy spadł fachowiec Do śmiertelnego wypadku doszło w sobotę przy ul. Dietla w Krakowie. 49-letni fachowiec, czyszcząc rynny przy jednej z kamienic, spadł z wysokości kilkunastu… » więcej 2022-11-26, godz. 17:40 MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który… » więcej 2022-11-26, godz. 17:30 Austria/ Szef dyplomacji: przekażemy 3,8 mln euro na inicjatywę "Ziarno z Ukrainy" Austria wspiera inicjatywę 'Ziarno z Ukrainy' i przeznacza 3,8 mln euro na dostawy ukraińskiego zboża dla potrzebujących w Etiopii i Sudanie, poinformował… » więcej 2022-11-26, godz. 17:30 MŚ 2022 - Piechniczek: to nie był łatwy mecz 'To nie był łatwy mecz. Oddajmy wielkość naszym piłkarzom i nie wracajmy już do spotkania z Meksykiem' - powiedział PAP były trener biało-czerwonych Antoni… » więcej 2022-11-26, godz. 17:20 MŚ 2022 - od 0 do 136, czyli liczby Lewandowskiego w reprezentacji Polski 136 meczów, 77 goli - to bilans ponad 14 lat występów w piłkarskiej reprezentacji Polski Roberta Lewandowskiego. Do najlepszego snajpera biało-czerwonych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »