Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-29, 12:20 Autor: PAP

Wielkopolskie/ Ruszyła budowa bezkolizyjnego skrzyżowania w Kobylnicy

Rozpoczęła się budowa bezkolizyjnego skrzyżowania w Kobylnicy niedaleko Swarzędza – poinformowały w czwartek PKP PLK. Na trasie z Poznania do Gniezna pociągi pojadą nowym wiaduktem nad tunelem drogowym.

Jak podkreślił Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., inwestycja w Kobylnicy ma zwiększyć bezpieczeństwo i zapewnić dogodniejszą komunikację w aglomeracji poznańskiej. PKP Polskie Linie Kolejowe realizują prace przy współpracy z samorządami w ramach ogólnopolskiego programu z udziałem środków UE z POIiŚ.


„Dwupoziomowe skrzyżowanie – wiadukt kolejowy i znajdujący się pod nim tunel drogowy – zastąpi obecny przejazd kolejowo-drogowy w Kobylnicy (gmina Swarzędz) na linii Poznań – Gniezno (nr 353). Nowy obiekt powstaje w okolicy stacji kolejowej, u zbiegu ul. Swarzędzkiej i ul. Dworcowej. W długim na ok. 70 m tunelu będą dwa pasy ruchu, po jednym w każdym kierunku, a piesi i rowerzyści zyskają odseparowany od jezdni chodnik oraz ścieżkę rowerową. Bezkolizyjny obiekt zwiększy bezpieczeństwo na torach i drodze łączącej Koziegłowy ze Swarzędzem oraz zapewni sprawniejszą komunikację samochodową we wschodniej części aglomeracji poznańskiej” – tłumaczył Śledziński.


Wskazał, że inwestycja będzie prowadzona etapami, co umożliwi kursowanie pociągów i wykorzystanie przez kierowców obecnego przejazdu w ul. Swarzędzkiej.


„Wykonawca zaczął już demontaż torów w pobliżu skrzyżowania. Porządkowany jest teren, a po wprowadzeniu tymczasowej organizacji ruchu drogowego możliwe będzie rozpoczęcie prac ziemnych – przygotowania wykopu pod nowy tunel” – podał Śledziński.


Inwestycja o wartości ok. 40 mln zł netto jest realizowana przez PKP PLK przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Poznaniu i gminą Swarzędz. Na budowę wiaduktu kolejowego PLK przeznaczą blisko 21 mln zł, natomiast pozostałą część kwoty, w zakresie budowy tunelu drogowego oraz dróg dojazdowych, pokryją samorządy. Mieszkańcy skorzystają z efektów prac w II połowie 2023 roku.


Śledziński przypomniał, że budowa bezkolizyjnego skrzyżowania w Kobylnicy jest częścią ogólnopolskiego projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”. Przedsięwzięcie warte jest ok. 312,5 mln zł przy wykorzystaniu środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ramach projektu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., przy współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego oraz zarządcami dróg, zastępują przejazdy kolejowo-drogowe bezkolizyjnymi skrzyżowaniami.


Śledziński zaznaczył, że w Wielkopolsce w ramach programu już powstało bezkolizyjne skrzyżowanie w Kostrzynie na linii łączącej Poznań z Warszawą, a do końca 2023 roku planowane jest zakończenie budowy nowych obiektów w Plewiskach i Wrześni. (PAP)


autor: Anna Jowsa


ajw/ pad/


Kraj i świat

2022-11-26, godz. 17:50 MŚ 2022 - FIFA oskarżyła Serbię za incydent ws. Kosowa Serbska federacja piłkarska została w sobotę oskarżona przez FIFA o wywieszenie w szatni drużyny politycznego transparentu szkalującego Kosowo. Incydent… » więcej 2022-11-26, godz. 17:50 MŚ 2022 - Francja - Dania 0:0 (do przerwy) Grupa D: Francja - Dania 0:0 do przerwy. Żółta kartka - Francja: Jules Kounde. Dania: Andreas Christensen, Andreas Cornelius. Sędzia: Szymon Marciniak… » więcej 2022-11-26, godz. 17:40 MŚ 2022 - Kulesza: liderzy nie zawiedli, a szczęście sprzyja lepszym Prezes PZPN Cezary Kulesza pochwalił polskich piłkarzy po wygranym 2:0 meczu z Arabią Saudyjską w grupie C mistrzostw świata m.in. za pomysł i zaangażowanie… » więcej 2022-11-26, godz. 17:40 Kancelaria Prezydenta: w oknie pałacu zapłonęła świeca upamiętniająca ofiary Wielkiego Głodu w Ukrainie W oknie Pałacu Prezydenckiego zapłonęła świeca jako znak pamięci o cierpieniu i tragedii milionów ofiar Wielkiego Głodu 1932-1933 w Ukrainie - poinformowała… » więcej 2022-11-26, godz. 17:40 Alpejski PŚ - Gąsienica-Daniel 20. po pierwszym przejeździe Maryna Gąsienica-Daniel zajmuje 20. miejsce po pierwszym przejeździe slalomu giganta alpejskiego Pucharu Świata w amerykańskim Killington. Prowadzi Szwedka… » więcej 2022-11-26, godz. 17:40 Kraków/ Śmiertelny wypadek przy ul. Dietla, z kamienicy spadł fachowiec Do śmiertelnego wypadku doszło w sobotę przy ul. Dietla w Krakowie. 49-letni fachowiec, czyszcząc rynny przy jednej z kamienic, spadł z wysokości kilkunastu… » więcej 2022-11-26, godz. 17:40 MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który… » więcej 2022-11-26, godz. 17:30 Austria/ Szef dyplomacji: przekażemy 3,8 mln euro na inicjatywę "Ziarno z Ukrainy" Austria wspiera inicjatywę 'Ziarno z Ukrainy' i przeznacza 3,8 mln euro na dostawy ukraińskiego zboża dla potrzebujących w Etiopii i Sudanie, poinformował… » więcej 2022-11-26, godz. 17:30 MŚ 2022 - Piechniczek: to nie był łatwy mecz 'To nie był łatwy mecz. Oddajmy wielkość naszym piłkarzom i nie wracajmy już do spotkania z Meksykiem' - powiedział PAP były trener biało-czerwonych Antoni… » więcej 2022-11-26, godz. 17:20 MŚ 2022 - od 0 do 136, czyli liczby Lewandowskiego w reprezentacji Polski 136 meczów, 77 goli - to bilans ponad 14 lat występów w piłkarskiej reprezentacji Polski Roberta Lewandowskiego. Do najlepszego snajpera biało-czerwonych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »