Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-29, 12:10 Autor: PAP

Zieloni: w czwartek podpisano deklarację działań na rzecz poprawy stanu wód w Polsce - Pakt dla Wody

W czwartek został podpisany Pakt dla Wody, czyli zainicjowana przez Partię Zieloni deklaracja działań na rzecz poprawy stanu wód w Polsce. Pakt został podpisany przez przedstawicieli PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i przewodniczącą Partii Zieloni.

Składający się z 5 punktów Pakt dla Wody został zaprezentowany 26 sierpnia. Jak informowali Zieloni, dokument jest polityczną deklaracją działań, które demokratyczna opozycja podejmie po przejęciu władzy w nadchodzących wyborach parlamentarnych. O podpisaniu paktu poinformowało w czwartek Biuro Prasowe Partii Zieloni. Deklaracja została podpisana przez przewodniczącego klubu parlamentarnego Koalicja Obywatelska Borysa Budkę (w imieniu Platformy Obywatelskiej), Monikę Rosę (Nowoczesna), Riada Haidara (Inicjatywa Polska) i Urszulę Zielińską - przewodniczącą Partii Zieloni.


W komunikacie zaznaczono, że pod koniec sierpnia, podczas prezentacji Paktu dla Wody, posłanka Małgorzata Tracz podsumowała zdarzenia, do których doszło na Odrze. "Rozmiary tej katastrofy ekologicznej są gigantyczne. Mówimy tu o milionach ofiar – ryb zatrutych we własnym domu, jakim jest rzeka. Mówimy o martwej rzece, której jeśli nie będziemy przeszkadzać, odbudowa zajmie wiele lat. Mówimy o ludziach żyjących na co dzień z Odry, których biznes został uderzony przez tę katastrofę" - mówiła, cytowana w komunikacie posłanka Zielonych.


"Obiecujemy, że rozliczymy odpowiedzialnych za katastrofę ekologiczną na Odrze. Jednocześnie już dziś musimy zacząć myśleć, co zmienić, aby taka katastrofa ekologiczną w wielkiej lub małej skali już się nie powtórzyła. Musimy myśleć o przyszłości i podjąć działania, które pozwolą nam naprawić obecny chory system ochrony wód, środowiska i przyrody w Polsce" - dodała.


Głównymi założeniami paktu są: stworzenie zautomatyzowanego systemu wczesnego ostrzegania i stałego monitorowania jakości wód; dostosowanie programu ochrony przed powodzią i suszą do aktualnych wyzwań klimatycznych, a system odszkodowań - do realnych potrzeb poszkodowanych; wdrożenie międzynarodowego planu renaturyzacji rzek; zapewnienie skutecznego mechanizmu ochrony wód w silnym Ministerstwie Ochrony Środowiska oraz przywrócenie dobrej i bardzo dobrej jakość wód w Polsce najpóźniej do 2027 r.


Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa informowała, że Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie w próbkach wody z rzeki znalazł tzw. złote algi, których zakwit może spowodować pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży. Obecność toksyn potwierdzały badania gdańskich naukowców.


W końcu sierpnia dyrektor Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ Mirosława Zbroś poinformowała, że badania porównawcze w związku z zanieczyszczeniem Odry wykonały laboratoria w Czechach, w Anglii i w Holandii; czeskie wyniki są porównywalne z polskimi. Według MSWiA w akcję oczyszczania Odry zaangażowano ponad 3 tys. strażaków, 2 tys. policjantów oraz 1,3 tys. żołnierzy.


Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa ws. zanieczyszczeń w Odrze złożył do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu WIOŚ. Prokuratura wszczęła postępowanie. Na polecenie Prokuratora Generalnego powołano w tym śledztwie zespół siedmiu prokuratorów i pięciu policjantów. W związku z sytuacją na Odrze premier Mateusz Morawiecki zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka. (PAP)


autor: Edyta Roś


ero/ itm/


Kraj i świat

2022-12-04, godz. 01:10 Hiszpania/ Reuters: przesyłki z ładunkami wybuchowymi zostały nadane w Valladolid Przesyłki zawierające ładunki wybuchowe, które w ostatnich dniach trafiły do hiszpańskich instytucji politycznych i gospodarczych, zostały wysłane z Valladolid… » więcej 2022-12-04, godz. 00:20 Ukraina/ RBN nałożyła sankcje na 10 osób, związanych z Cerkwią Prawosławną Ukrainy Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała w sobotę listę 10 przedstawicieli Cerkwi Prawosławnej Ukrainy lub osób blisko z nią związanych, które… » więcej 2022-12-03, godz. 23:40 MŚ 2022 - Argentyna - Australia 2:1 (opinie) Po meczu Argentyna - Australia (2:1) powiedzieli: Lionel Scaloni (trener reprezentacji Argentyny): 'Jesteśmy zadowoleni, to był bardzo trudny mecz. W pierwszej… » więcej 2022-12-03, godz. 23:40 Fury pokonał Chisorę i zachował pas mistrzowski WBC Brytyjski bokser Tyson Fury pokonał rodaka Dereka Chisorę i zachował pas mistrzowski w wadze ciężkiej federacji WBC. Walka zakończona przez sędziego w 10… » więcej 2022-12-03, godz. 23:30 LM w kolarstwie torowym - nieudany start Polaków na zakończenie cyklu Mateusz Rudyk i Urszula Łoś odpadli w 1. rundzie zarówno sprintu, jak i keirinu w piątych, ostatnich zawodach Ligi Mistrzów w kolarstwie torowym w Londynie… » więcej 2022-12-03, godz. 23:30 Warszawa/ Mateusz Dubiel zwycięzcą 51. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Mateusz Dubiel zwyciężył w 51. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina - poinformował w swoich mediach społecznościowych Narodowy Instytut… » więcej 2022-12-03, godz. 23:20 Pele: jestem silny i pełny nadziei 'Jestem silny, pełny nadziei i normalnie poddaję się leczeniu' - napisał na Instagramie brazylijski piłkarz Pele, który od wtorku przebywa w szpitalu w Sao… » więcej 2022-12-03, godz. 23:10 Irlandia/ Sondaż: jest poparcie dla referendum, ale Irlandia Płn. nie chce zjednoczenia Zarówno w Republice Irlandii, jak i w Irlandii Północnej większość mieszkańców popiera referendum w sprawie zjednoczenia wyspy, ale gdyby się ono odbyło… » więcej 2022-12-03, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (03-12-2022) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2022-12-03 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2022-12-03, godz. 22:50 MŚ 2022 - Holandia i Argentyna pierwszymi ćwierćfinalistami Argentyna pokonała Australię 2:1, a Holandia wygrała 3:1 z USA w pierwszych meczach 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Zwycięzcy sobotnich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »