Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-29, 13:45 Autor: PAP

Czwartek (29.09) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

Uroczystości pogrzebowe Franciszka Pieczki [fot. PAP/Leszek Szymański]
Uroczystości pogrzebowe Franciszka Pieczki [fot. PAP/Leszek Szymański]
(20:40) "Nie będzie oczywiście zmiany premiera" - powiedział w czwartek wieczorem wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki

"Pytanie, które rozumiem jest najważniejszym pytaniem wieczoru. Nie będzie oczywiście zmiany premiera" - powiedział Terlecki na konferencji prasowej po wyjazdowym posiedzeniu klubu PiS w Pułtusku

Dowiedz się więcej

(19:30) Na zajętych przez wroga terenach obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy okupanci wyrzucali z domów osoby, które odmawiały głosowania w nielegalnym referendum

"Tzw. mobilne grupy z obwodowych komisji wyborczych przemieszczały się po ulicach czasowo okupowanych ukraińskich miejscowości w towarzystwie uzbrojonych rosyjskich żołnierzy. Wojskowi, grożąc bronią, wręczali wszystkim przechodniom karty do głosowania i dopisywali ich do list wyborczych"

Dowiedz się więcej

(18:00) NATO jest silne i zjednoczone jak nigdy dotąd i wzmacnia wschodnią flankę

W czwartek ambasada USA poinformowała, że Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach podlegającego Departamentowi Stanu programu Foreign Military Financing, przeznaczonego na zakup produktów i usług (np. szkoleń) amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.

Dowiedz się więcej

(17:20) Prezydent Francji Emmanuel Macron nie wyklucza rozwiązania Zgromadzenia Narodowego, jeśli sięgnie ono po wotum nieufności wobec rządu w związku z próbą przeforsowania reformy emerytalnej

Prezydent Francji zakłada, że jeśli rząd nie zdoła w najbliższych miesiącach przeforsować reformy emerytalnej, a Zgromadzenie Narodowe postanowi zagłosować nad wotum nieufności wobec gabinetu premier Elisabeth Borne, to może on rozwiązać niższą izbę parlamentu, co doprowadzi do przedterminowych wyborów - podaje France Info, powołując się na źródła.

Dowiedz się więcej

(15:30) Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołał na piątek pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony

Portal Ukrainska Prawda przypomina, że w piątek - jak zapowiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow - ma odbyć się "ceremonia podpisania umów o włączeniu do Rosji nowych terytoriów".

Dowiedz się więcej

(14:50) Wojska rosyjskie stacjonujące w Naddniestrzu, separatystycznym regionie Mołdawii, przeprowadziły ćwiczenia symulujące atak z użyciem broni radiologicznej

"Żołnierze założyli sprzęt ochronny i przeszli przez tereny skażone konwencjonalnie. Później przeprowadzili dezynfekcję sprzętu i broni z radioaktywnego pyłu”, napisał Deschide.

Dowiedz się więcej

(13:50) To pożegnanie człowieka, którego życie było życiem człowieka wzorcowym. Człowieka niezwykle porządnego, człowieka niezwykle rzetelnego, człowieka niezwykle ludzkiego. Życzliwego ludziom. Człowieka dobrego, a zarazem szlachetnego w wielu tego słowa znaczeniach" - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości pogrzebowych. Franciszka Pieczki.

"Szanowni, przybyli goście, bo można śmiało powiedzieć, że wspaniały i wielki człowiek, którego żegnamy dzisiaj tutaj, w Falenicy - który kilka dni temu przeszedł, jak mówimy my ludzie wierzący, do lepszego życia - powitałby wszystkich, jako gości, nie jako żałobników po 94 latach swojego długiego życia. Pięknego i niezwykłego życia" - zwrócił się do uczestników uroczystości pogrzebowych Andrzej Duda. "Życia, które z całą pewnością powiedzieć można miało dwa oblicza. Jakże różne od siebie, a zarazem jakże pokazujące, kim był. Jak bardzo nietuzinkową postacią był" - podkreślił.

Dowiedz się więcej.

(12:50) Ogłoszenie mobilizacji przez Władimira Putina może być punktem zwrotnym w wojnie z Ukrainą, ponieważ wywołało falę paniki w całej Rosji - uważa europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

"Jeżeli chodzi o społeczeństwo rosyjskie, to ogłoszenie mobilizacji może być punktem zwrotnym" – stwierdził Czarnecki podczas wysłuchania publicznego zorganizowanego w czwartek przez Komisję Specjalną PE ds. Obcych Ingerencji we Wszystkie Procesy Demokratyczne w Unii Europejskiej, w tym Dezinformacji (INGE 2), wraz z Delegacją UE-Rosja.

Dowiedz się więcej.

(12:10) Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Franciszka Pieczki

Mszą świętą odprawianą w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe aktora Franciszka Pieczki. Po mszy nastąpi odprowadzenie trumny z ciałem zmarłego aktora na cmentarz w Aleksandrowie.

Dowiedz się więcej.

(12:10) Nowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej - TVP Nauka - rozpocznie nadawanie 3 października. Podzielony będzie na pasma tematyczne emitowane każdego dnia, skierowane do odbiorcy powyżej 14 roku życia - poinformował PAP dział PR TVP.

Jak wyjaśniono, "TVP Nauka to nowy kanał prezentujący treści oparte na faktach i dowodach naukowych, budujący stałą i lojalną widownię realizując misję mediów publicznych". Poinformowano, że nowy kanał wystartuje w poniedziałek i "będzie od początku dostępny w naziemnej telewizji cyfrowej, a widzowie znajdą go wybierając numer 20 na pilocie".

Dowiedz się więcej.

(10:50) Opolskie/ 17 osób, w tym 11 dzieci z lekkimi obrażeniami po wypadku autobusu na A4

17 osób, w tym 11 dzieci odniosło niewielkie obrażenia w wypadku autobusu na autostradzie A4 na wysokości miejscowości Zimna Wódka (Opolskie) - poinformował rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski.

Dowiedz się więcej.

(10:30) Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze. Na wypłatę jednorazowego świadczenia 3010 zł na pracownika będą mogły liczyć firmy, które w sierpniu zanotowały spadek przychodów powyżej 50 proc.

O podpisaniu ustawy przez prezydenta poinformowała w czwartek jego kancelaria.

Dowiedz się więcej.

(9:20) Sejm w czwartek po godz. 9 wznowił obrady. Po południu odbędą się głosowania, w tym nad projektem ustawy, która przewiduje przedłużenie kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego do dnia 30 kwietnia 2024 r.

W czwartek posłowie zajmą się też projektem uchwały w sprawie podjęcia działań zmierzających do zaprzestania wydawania wiz dla Rosjan.

Dowiedz się więcej.

(7:30) Użycie broni konwencjonalnej w obronie Ukrainy byłoby najbardziej racjonalną i wyważoną odpowiedzią na ewentualny atak jądrowy Rosji na Ukrainie - powiedział w rozmowie z PAP minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Jak dodał, jest to stanowisko podobne do tego wyrażonego przez władze Stanów Zjednoczonych.

Szef polskiego MSZ, który w czwartek kończy wizytę w USA, dwukrotnie opowiedział się w Waszyngtonie za "konwencjonalną, ale dewastującą" odpowiedzią NATO na ewentualny rosyjski atak jądrowy - w wywiadzie dla NBC News i podczas dyskusji w think tanku. Pytany o to, czy jest to stanowisko odzwierciedlające konsensus w NATO, Rau odpowiedział, że nie, ale zasugerował, że nie jest to opinia odosobniona.

Dowiedz się więcej.

(7:10) Wyciek metanu z uszkodzonych gazociągów Nord Stream 1 i 2 z pewnością wywoła "silny i natychmiastowy efekt ocieplenia i osłabi jakość powietrza", stwierdził Piers Forster, dyrektor Międzynarodowego Centrum Klimatu Priestley na Uniwersytecie w Leeds, cytowany przez AFP.

Chociaż gazociągi Nord Stream obecnie nie działają, wciąż znajduje się w nich gaz, który prawdopodobnie będzie wydostawać się przez co najmniej tydzień - poinformowały duńskie władze.

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2022-11-29, godz. 08:20 Rzecznik PiS pytany o 15. emeryturę: nie toczą się żadne rozmowy w tym zakresie na ten moment 13. i 14. emerytura jak najbardziej będą realizowane, natomiast jeśli chodzi o 15. emeryturę, to nic takiego nie leży na stole, nie toczą się żadne rozmowy… » więcej 2022-11-29, godz. 08:00 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki poniedziałkowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Los Angeles Lakers - Indiana Pacers 115:116Boston Celtics - Charlotte Hornets 140:105Brooklyn Nets… » więcej 2022-11-29, godz. 08:00 Rzecznik PiS o komisji ds. energetyki: będzie to inicjatywa jawna i transparentna Działania komisji ds. polityki energetycznej, która zbada okres od roku 2007 do roku 2022 będą działaniami jawnymi i transparentnymi; warto, by Polacy widzieli… » więcej 2022-11-29, godz. 07:50 Łotwa/ Służby: w internecie działa grupa gromadząca informacje dla Rosji o łotewskich urzędnikach Państwowa Służba Bezpieczeństwa (VDD) Łotwy poinformowała o wszczęciu postępowania karnego w związku z działaniami grupy, która określa się jako 'bałtyccy… » więcej 2022-11-29, godz. 07:40 K.Sobolewski: chcielibyśmy, aby komisja ds. polityki energetycznej rozpoczęła prace na początku roku Chcielibyśmy, aby ustawa powołująca komisję ds. polskiej polityki energetycznej została uchwalona jak najszybciej, tak by komisja mogła rozpocząć prace… » więcej 2022-11-29, godz. 07:40 GlobalLogic IoT Lab umożliwi studentom Politechniki Koszalińskiej skok w technologię przyszłości (MediaRoom) W GlobalLogic IoT Lab studenci Politechniki Koszalińskiej zdobędą praktyczne umiejętności z zakresu internetu rzeczy, jednego z najdynamiczniej rozwijających… » więcej 2022-11-29, godz. 07:40 Pomorskie/ Na ulicę wyjedzie autobus z ciepłą zupą i odzieżą Autobus SOS wyruszy w pierwszą w tym roku trasę po ulicach Trójmiasta. Oferuje on ciepły posiłek, odzież i pomoc ratownika medycznego. Prezes Towarzystwa… » więcej 2022-11-29, godz. 07:40 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki poniedziałkowych meczów hokejowej ligi NHL: Edmonton Oilers - Florida Panthers 4:3 (po dogr.)Buffalo Sabres - Tampa Bay Lightning 5:6 (po dogr.)Columbus… » więcej 2022-11-29, godz. 07:40 Warszawa/ Pomnik Marcina Kasprzaka przejdzie renowację Rzeźba autorstwa Aleksandra Pawlika przedstawiająca Marcina Kasprzaka przejdzie kompleksową renowację. Wiekowy monument będzie poddany szeregowi prac konserwatorsko-restauratorskich… » więcej 2022-11-29, godz. 07:40 Rosja/ Współpracownik Nawalnego: zdrowie opozycjonisty zagrożone po przeniesieniu do karceru Zdrowie lidera antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego jest zagrożone po przeniesieniu go na czas nieokreślony do izolatki w kolonii karnej, w której… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »