Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-29, 00:00 Autor: PAP

W Sejmie o wniosku o uchylenie immunitetu posła Grzegorza Brauna

Sejm rozpatrywał w środę wniosek policji o uchylenie immunitetu posła Grzegorza Brauna (Konfederacja) za wykroczenie drogowe z października 2021 r. Braun wyjaśniał, że chodzi o to, że podczas manifestacji ominął samochodem wiozącym nagłośnienie policyjne zapory.

Sejm wysłuchał w środę późnym wieczorem sprawozdania komisji w sprawie wniosku Komendanta Głównego Policji z dnia 13 grudnia 2021 r. o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za wykroczenie popełnione w dniu 2 października 2021 r. przez posła Grzegorza Brauna.


Sprawozdanie komisji regulaminowej przedstawił jej szef Kazimierz Smoliński (PiS).


We wniosku Komendanta Głównego Policji, jak mówił, chodzi o wykroczenie, jakiego poseł Grzegorz Braun z Konfederacji dopuścił się 2 października 2021 r. Zaznaczył, że tego dnia poseł popełnił wykroczenie drogowe, jeżdżąc po ulicy, na której był zakaz ruchu.


Smoliński dodał, że komisja przychyliła się do wniosku o uchylenie immunitetu.


Poseł Grzegorz Braun wyjaśniał, że wniosek nie dotyczy tak naprawdę wykroczenia drogowego, tylko kwestii politycznej. "To nie chodzi o przypadek posła, który jechał po pijaku zygzakiem i wymachiwał immunitetem, jak go policja słusznie przyskrzyniła" - podkreślał.


Wyjaśniał, że wszystko działo się podczas legalnej manifestacji z okazji rocznicy proklamowania przez Radę Regencyjną Królestwa Polskiego. W pewnym momencie, relacjonował Braun, wyrosły na drodze tej manifestacji betonowe zapory i działo się to w Warszawie na rogu ulicy Świętokrzyskiej.


W tej sytuacji zatrzymać się musiał samochód wiozący nagłośnienie. Jego porzucenie powodowałoby jednak dezorganizację całej manifestacji, bo komunikowanie się z manifestantami stałoby się niemożliwe - mówił Braun. Zdecydował się on więc wsiąść na miejsce kierowcy i prowadząc samochód ominął zapory, przejeżdżając na drugą stronę ulicy Świętokrzyskiej.


"Nikt wtedy nie wystąpił do mnie z próbą kryminalizacji mojego czynu" - powiedział Braun. Dopiero po kilku miesiącach wpłynął wniosek o komendanta policji, dołączając do dziewięciu innych wniosków o uchylenie immunitetu za "niezamaskowanie".


"To było działanie polityczne, w czasie legalnej manifestacji" - podkreślał Braun, dodając, że jego zdaniem należy bronić immunitetu poselskiego, bo "posła łatwo zaatakować".


Przy okazji Braun żalił się, że w Sejmie posłowie Konfederacji padają ofiarą czegoś, co "w życiu cywilnym nazywane jest mobbingiem".


On sam z kolei jest tak często karany finansowo, że można powiedzieć, iż Prezydium Sejmu wzięło jego rodzinę na zakładników i okrada z większości pieniędzy, które w Sejmie przysługują. Dodał, że biuro finansowe naliczyło mu prognozę, że do roku 2024 suma potrąceń może sięgać nawet 300 tys. zł.


"Może kiedyś prawnicy wydrą temu psu to z gardła" - powiedział Braun.


Zwracał też uwagę, że szereg razy był eksmitowany z mównicy sejmowej i wyłączany z posiedzeń za niezamaskowanie. "Dzisiaj fakty medyczne oddają mi w tej sprawie sprawiedliwość" - powiedział.


Głosowanie w sprawie immunitetu posła Konfederacji w czwartek. (PAP)


autor: Piotr Śmiłowicz


pś/ godl/


Kraj i świat

2022-11-27, godz. 12:40 MŚ 2022 - Portugalczyk Danilo nie zagra w dwóch kolejnych meczach Danilo Pereira, środkowy obrońca piłkarskiej reprezentacji Portugalii i Paris Saint-Germain, doznał złamania trzech żeber na treningu i nie zagra w dwóch… » więcej 2022-11-27, godz. 12:30 Ekstraklasa piłkarska – prezes Wisły: wszyscy dostali szansę grania 28 piłkarzy Wisły Płock wróciło z tournee po Słowacji. „Wszyscy dostali szansę, by zaprezentować swoje umiejętności podczas rozgrywanych spotkań… » więcej 2022-11-27, godz. 12:30 Niedzielski: systematycznie zmierzamy w kierunku 7 proc. PKB na zdrowie - tempo szybsze niż zakładane Systematycznie zmierzamy w kierunku 7 proc. PKB na zdrowie. Tempo w ostatnich dwóch latach było szybsze niż zakładane. Do planów dołożyliśmy dodatkowe… » więcej 2022-11-27, godz. 12:20 Wrocław/ Wystawa eksponatów ze skarbca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Dotychczas nieudostępniane szerszej publiczności eksponaty pochodzące ze skarbca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu będzie można oglądać od poniedziałku… » więcej 2022-11-27, godz. 12:20 PŚ w skokach - Żyła piąty w Ruce, wygraną podzielili się Kraft i Granerud (opis) Piotr Żyła był piąty, a prowadzący po pierwszej serii Dawid Kubacki zajął szóstą lokatę w niedzielnym konkursie w fińskiej Ruce, ale obronił pozycję… » więcej 2022-11-27, godz. 12:10 Łotwa/ 1 osoba zginęła, 26 rannych w zderzeniu autokaru z ciężarówką Jedna osoba zginęła, a 26 zostało rannych w zderzeniu estońskiego autokaru z ciężarówką w sobotę wieczorem na północy Łotwy - pisze w niedzielę agencja… » więcej 2022-11-27, godz. 11:50 Przemyśl/ Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Jazz bez…” – od czwartku Trio Włodzimierza Nahornego, Kraków Street Band, polsko-niemiecko-ukraiński International Jazz Family, Bartek Halicki Septet - to gwiazdy, które wystąpią… » więcej 2022-11-27, godz. 11:50 MŚ 2022 - Japonia - Kostaryka 0:0 (do przerwy) Grupa E: Japonia - Kostaryka 0:0 do przerwy. Żółta kartka - Japonia: Miki Yamane. Kostaryka: Anthony Contreras. Sędzia: Michael Oliver (Anglia).(PAP)… » więcej 2022-11-27, godz. 11:40 Szydło dla i.pl: Tusk stawia w fatalnym świetle KE, ponieważ sugeruje, że bierze ona udział w walce politycznej Tusk stawia w fatalnym świetle przede wszystkim KE, ponieważ sugeruje, że bierze ona udział w walce politycznej i prowadzi intensywne działania, żeby doprowadzić… » więcej 2022-11-27, godz. 11:30 Łódzkie/ Policja bada okoliczności śmiertelnego wypadku niedaleko Kutna Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku na dk 92 między Kutnem a Krośniewicami (woj. łódzkie), gdzie auto osobowe potrąciło pieszego. Ustalono, że… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »