Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-28, 22:00 Autor: PAP

Sejm/ Opozycja przeciw ustawie o wydłużeniu kadencji samorządów

Wszystkie kluby i koła opozycyjne opowiedziały się w środę przeciw projektowi ustawy o wydłużeniu kadencji samorządów do wiosny 2024 r. Padły z ich strony propozycje skrócenie kadencji samorządów lub kadencji Sejmu, by uniknąć nachodzenia się wyborów. Za projektem jest tylko klub PiS.

Wybory samorządowe wypadają jesienią 2023 r., jednocześnie jesienią 2023 r. wypada konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych. Sejm rozpoczął w środę prace nad przygotowanym przez posłów PiS projektem o przedłużeniu upływającej w 2023 r. kadencji jednostek samorządu terytorialnego do dnia 30 kwietnia 2024 r.


W środę wieczorem odbyła się debata nad sprawozdaniem komisji wobec tego projektu.


Występujący w imieniu klubu PiS poseł Tomasz Ławniczak poinformował, że podczas pracy nad projektem w komisji zaproponowano rezygnację z zapisów, zawierającego precyzyjne ramy chronologiczne wyborów, ponieważ kwestie te opisane są w kodeksie wyborczym.


Ławniczak powtórzył, że klub PiS popiera projekt ustawy w obecnym kształcie, bo nakładanie się jesienią 2023 r. dwóch kampanii wyborczych - do Sejmu i do samorządów jest szkodliwe. Nakładanie się procedur, podkreślał, może zakłócić przebieg kampanii wyborczej zarówno do Sejmu, jak i Senatu.


Polemizował z argumentami, że w przypadku wyborów samorządowych wiosną 2024 r. będą się one nakładać z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Przekonywał, że wybory do PE są zdecydowanie łatwiejsze do przeprowadzenia - nie ma więc zagrożenia w zbliżonym czasie obu elekcji.


Waldy Dzikowski (KO) podkreślał, że "ten projekt jest szkodliwy dla ustroju państwa i ustroju samorządów". Zachęcał rządzące PiS, by - jeśli obawia się nachodzenia na siebie wyborów parlamentarnych i samorządowych - skróciło kadencję samorządów zamiast ją wydłużać i doprowadziło do wyborów samorządowych wiosną 2023. "Wtedy nie będzie wtedy kolizji ani z wyborami parlamentarnymi, ani z samorządowymi" - powiedział.


Przekonywał, że PiS na pewno tego nie zrobi, bo nie chodzi o nachodzenie się wyborów. Głównym sensem projektu jest tak naprawdę powstrzymanie demobilizacji elektoratu przed wyborami parlamentarnymi, w przypadku przegranych wyborów samorządowych - mówił poseł KO.


Argumentował, że projekt jest bardzo szkodliwy dla funkcjonowania samorządu i zapowiedział głosowanie klubu KO przeciw.


Tomasz Trela (Lewica) podkreślał, że projekt nie ma nic wspólnego z dobrem samorządów i nic wspólnego z regułami gry nałożonymi ustawą z 2018 r. "To jest wyłącznie polityczny zabieg, by wybory samorządowe nie odbyły się przed wyborami parlamentarnymi" - powiedział Trela. "Jesteśmy zdeterminowani, by ten projekt wylądował w koszu" - zapewnił.


Jan Szopiński (Lewica) apelował z kolei do tych samorządów, które, według twierdzenia autorów projektu, domagają się wydłużenia kadencji. "Poszukujemy samorządów, które chcą tej zmiany. Pomóżcie PiS i zgłoście się" - kpił.


"Powiedzcie otwarcie: boicie się przegranej w wyborach samorządowych i stąd ta zmiana" - zwrócił się do PiS.


Urszula Nowogórska (Koalicja Polska) argumentowała, że jest możliwe takie wyznaczenie dat wyborów parlamentarnych i samorządowych, by bez przekładania nie nakładały się na siebie. 24 września 2023 można np. przeprowadzić wybory samorządowe, a 5 listopada tego roku parlamentarne - mówiła.


Zwracała uwagę na problem jaki się pojawi, jeśli wójtowie i burmistrzowie zostaną posłami po wyborach w 2023 r. - wówczas ich stanowiska będą przez kilka miesięcy nieobsadzone - bo do wyborów wiosną 2024 r. będzie za mało czasu, by przeprowadzać wybory uzupełniające. "Nie poprzemy tego projektu ustawy" - zakończyła Nowogórska.


Krystian Kamiński (Konfederacja) powiedział, że projekt powinien się nazywać "o dyletanctwie PiS" - PiS bowiem, mówił, bohatersko rozwiązuje problemy, które wcześniej sam sprokurował. To w ustawie z 2018 r. zdecydowano przecież o pięcioletniej kadencji samorządów, choć już wtedy było wiadomo, że wybory parlamentarne będą wypadać w 2023 r.


"Cała ta ustawa ma jedną stronę. Na tej jednej stronie jeszcze zrobiliście błędy. To proszę sobie wyobrazić jak wygląda stan projektów PiS, które mają 700 stron" - mówił Kamiński. Zapowiedział też poprawki Konfederacji, by znieść regułę parytetu płci w wyborach samorządowych oraz by znieść przywileje dla mniejszości narodowych.


Tomasz Zimoch (Polska 2050) zwracał uwagę, że wydłużanie kadencji jest zawsze wątpliwe konstytucyjne. "Ale można skrócić kadencję Sejmu i przeprowadzić wybory parlamentarne wiosną 2023" - zaproponował.


Joanna Senyszyn (koło PPS) przekonywała, że to "skandaliczny, niekonstytucyjny i antydemokratyczny projekt", który powinien zostać koniecznie odrzucony.


"Prawdziwym powodem jego zgłoszenia jest strach, że przegrane wybory samorządowe spowodują przegrane wyborach do Sejmu" - powiedziała. Na to jest jeden ratunek, dodała Senyszyn, rozwiązać Sejm i doprowadzić do wyborów parlamentarnych wiosną 2023 r.


Głosowanie nad projektem w czwartek. (PAP)


autor: Piotr Śmiłowicz


pś/ godl/


Kraj i świat

2022-12-07, godz. 15:30 Czechy/ Rząd przedłuża o 14 dni kontrole na granicy ze Słowacją ze względu na migrantów Kontrole na granicy Czech ze Słowacją zostały przedłużone o kolejne 14 dni ze względu na sytuację z migrantami - zdecydował w środę rząd w Pradze. Gdyby… » więcej 2022-12-07, godz. 15:20 Mesko: podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia w Pionkach Branżowego Centrum Umiejętności Branżowe Centrum Umiejętności ma powstać w Pionkach (Mazowieckie) - poinformowała w środę spółka Mesko, która wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Radomiu… » więcej 2022-12-07, godz. 15:20 W. Brytania/ Rząd wycofuje się ze sprzeciwu wobec lądowych farm wiatrowych Brytyjski rząd zapowiedział złagodzenie faktycznego niemal całkowitego zakazu budowy nowych lądowych farm wiatrowych w Anglii i ogłosił przeprowadzenie… » więcej 2022-12-07, godz. 15:20 Prezydent Olsztyna: miasto przejęło od PTTK gotycką Wysoką Bramę i hostel Samorząd Olsztyna przejął od Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego jeden z najstarszych zabytków miasta - XIV w. Wysoką Bramę i przylegający… » więcej 2022-12-07, godz. 15:20 P. Gliński na Międzynarodowym Forum "Kreatywna Ukraina": kultura główną siłą napędową kreatywności społecze… Kultura jest główną siłą napędową kreatywności społeczeństwa; kluczowe jest ułatwienie dostępu do dziedzictwa kulturowego jako ważnego elementu wspólnej… » więcej 2022-12-07, godz. 15:20 Śląskie/ Śmiertelne potrącenie na S86 w Sosnowcu, zginął mężczyzna wykonujący prace drogowe 59-letni mężczyzna, wykonujący prace drogowe, zginął w środę po potrąceniu przez samochód na trasie S86 w Sosnowcu. Kierująca autem była trzeźwa, policja… » więcej 2022-12-07, godz. 15:10 Prognoza pogody na 8 grudnia Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą będzie dominował rozległy układ niżowy z ośrodkami nad Skandynawią, Zatoką Fińską… » więcej 2022-12-07, godz. 15:10 KE proponuje wzmocnienie organów ds. równości w państwach UE, by walczyć z dyskryminacją Komisja Europejska zaproponowała w środę nowe przepisy mające wzmocnić organy ds. równości w państwach UE, by lepiej walczyć z dyskryminacją. KE chce… » więcej 2022-12-07, godz. 15:10 Znamy datę premiery nowego filmu Wesa Andersona. „Asteroid City” trafi do kin 23 czerwca Od 16 czerwca w ograniczonej liczbie kin, a od 23 czerwca 2023 roku w ogólnej dystrybucji obejrzeć będzie można najnowszy film Wesa Andersona („Grand Budapest… » więcej 2022-12-07, godz. 15:10 Pomorskie/ Drogowcy zamknęli wiadukt nad zlikwidowaną linią kolejową w Dzierzgoniu (aktualizacja) Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zapowiedział, że pilnie zostanie zbudowany nowy wiadukt w Dzierzgoniu w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »