Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-28, 20:50 Autor: PAP

Finlandia/ Rząd: po wyciekach z gazociągów Nord Stream bacznie nadzorujemy nasze wody

Sytuacja związana z wybuchami i wyciekami gazu z rurociągów Nord Stream jest „poważna” i „niepokojąca”; rząd i służby wnikliwie nadzorują sytuację - oświadczyła w środę wieczorem premier Finlandii Sanna Marin.

W świetle wszystkich dostępnych informacji wybuchy gazociągów były celowe; zamierzone uszkodzenie rur i sabotaż można połączyć z szerszą działalnością na obszarze Bałtyku, której celem jest zachwianie stabilnością i szerzenie strachu w Europie – oznajmiła Marin na nadzwyczajnej konferencji prasowej fińskiego rządu z udziałem szefów resortów spraw zagranicznych, obrony i spraw wewnętrznych.


Minister obrony Antti Kaikkonen przyznał z kolei, że napięcia w regionie wzrosły. Wiadome też było – zauważył, że „sabotaż na krytycznej infrastrukturze jest rzeczywistym zagrożeniem”. Dodał, że na fińskich wodach „nie zaobserwowano żadnej wyjątkowej, tj. odbiegającej od zwyczajnej, działalności wojskowej, a sytuacja jest spokojna”.


Wydarzenia związane z Nord Stream na tę chwilę nie stanowią zagrożenia militarnego dla Finlandii – zaznaczył minister.


Gazociągi Nord Stream 1 i 2, prowadzące z Rosji do Niemiec, przebiegają po dnie Zatoki Fińskiej, także przez wyłączną strefę ekonomiczną Finlandii na odcinku ponad 370 km. Przez Zatokę przechodzi także regionalny gazociąg Balticconnector, łączący Finlandię i Estonię. (PAP)


Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)


pmo/ mal/


Kraj i świat

2022-12-07, godz. 15:20 Mesko: podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia w Pionkach Branżowego Centrum Umiejętności Branżowe Centrum Umiejętności ma powstać w Pionkach (Mazowieckie) - poinformowała w środę spółka Mesko, która wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Radomiu… » więcej 2022-12-07, godz. 15:20 W. Brytania/ Rząd wycofuje się ze sprzeciwu wobec lądowych farm wiatrowych Brytyjski rząd zapowiedział złagodzenie faktycznego niemal całkowitego zakazu budowy nowych lądowych farm wiatrowych w Anglii i ogłosił przeprowadzenie… » więcej 2022-12-07, godz. 15:20 Prezydent Olsztyna: miasto przejęło od PTTK gotycką Wysoką Bramę i hostel Samorząd Olsztyna przejął od Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego jeden z najstarszych zabytków miasta - XIV w. Wysoką Bramę i przylegający… » więcej 2022-12-07, godz. 15:20 P. Gliński na Międzynarodowym Forum "Kreatywna Ukraina": kultura główną siłą napędową kreatywności społecze… Kultura jest główną siłą napędową kreatywności społeczeństwa; kluczowe jest ułatwienie dostępu do dziedzictwa kulturowego jako ważnego elementu wspólnej… » więcej 2022-12-07, godz. 15:20 Śląskie/ Śmiertelne potrącenie na S86 w Sosnowcu, zginął mężczyzna wykonujący prace drogowe 59-letni mężczyzna, wykonujący prace drogowe, zginął w środę po potrąceniu przez samochód na trasie S86 w Sosnowcu. Kierująca autem była trzeźwa, policja… » więcej 2022-12-07, godz. 15:10 Prognoza pogody na 8 grudnia Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą będzie dominował rozległy układ niżowy z ośrodkami nad Skandynawią, Zatoką Fińską… » więcej 2022-12-07, godz. 15:10 KE proponuje wzmocnienie organów ds. równości w państwach UE, by walczyć z dyskryminacją Komisja Europejska zaproponowała w środę nowe przepisy mające wzmocnić organy ds. równości w państwach UE, by lepiej walczyć z dyskryminacją. KE chce… » więcej 2022-12-07, godz. 15:10 Znamy datę premiery nowego filmu Wesa Andersona. „Asteroid City” trafi do kin 23 czerwca Od 16 czerwca w ograniczonej liczbie kin, a od 23 czerwca 2023 roku w ogólnej dystrybucji obejrzeć będzie można najnowszy film Wesa Andersona („Grand Budapest… » więcej 2022-12-07, godz. 15:10 Pomorskie/ Drogowcy zamknęli wiadukt nad zlikwidowaną linią kolejową w Dzierzgoniu (aktualizacja) Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zapowiedział, że pilnie zostanie zbudowany nowy wiadukt w Dzierzgoniu w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej… » więcej 2022-12-07, godz. 15:10 Politycy żegnają Jana Nowickiego: powiedzieć, że kończy się epoka, to nic nie powiedzieć Genialny aktor, wybitna postać polskiego kina i teatru. Niezapomniany „Wielki Szu”. To ogromna strata dla polskiej kultury - napisał o Janie Nowickim lider… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »