Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-28, 20:30 Autor: PAP

Marszałek Sejmu spotkała się z ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Zwaryczem

Polskie wsparcie dla Ukrainy, broniącej się przed rosyjską agresją i wzajemna współpraca między naszymi krajami - to tematy środowego spotkania marszałek Sejmu Elżbiety Witek z ukraińskim ambasadorem w Polsce Wasylem Zwaryczem.

Jak poinformowano na sejmowej stronie, w trakcie spotkania poruszono również kwestię niezbędnej pomocy dla ukraińskiej ludności cywilnej i wojska w obliczu zbliżającego się okresu zimowego.


Marszałek Elżbieta Witek zapewniła o dalszym zaangażowaniu Sejmu we wspieranie ukraińskiego sąsiada, tak jak czyni to od początku wojny, m.in. przyjmując w tym celu szereg ustaw i uchwał. Jak mówiła, to wojna o wspólny cel – wolność i bezpieczeństwo dla Europy.


Wskazała też na wykorzystywanie dyplomacji parlamentarnej, nawiązując do inicjatywy spotkań kobiet – przewodniczących parlamentów państw UE, organizowanych z myślą o działaniach politycznych i humanitarnych na rzecz ukraińskich uchodźców chroniących się przed wojną. Przypomniała, że współpraca w tym formacie odbyła się dotychczas w kwietniu w Polsce oraz w maju w formule online. Planowane jest kolejne spotkanie w październiku w Brukseli.


Ukraiński dyplomata wyraził wdzięczność za wszystko, co Polska robi dla Ukrainy i za solidarność okazywaną przez Europę; mówił o ogromnym zaangażowaniu i determinacji ukraińskiej armii. Podkreślił, że Kijów potrzebuje dalszego, nieprzerwanego wsparcia militarnego, o co cały czas prosi ukraiński prezydent i rząd.


Zwarycz wskazał również na solidarną postawę Ukrainy wobec Polski, której przykładem są dostawy węgla czy przyjęcie ustawy ws. ustanowienia dodatkowych gwarancji prawnych i socjalnych dla obywateli Polski przebywających na terytorium Ukrainy. Ambasador pogratulował także stronie polskiej otwarcia gazociągu Baltic Pipe i doprowadzenia do skutku tego przedsięwzięcia dającego Polsce niezależność.


Podczas spotkania poruszono też kwestia fikcyjnych referendów na terenach tymczasowo okupowanych przez Federację Rosyjską. Ambasador Zwarycz podkreślił, że nie mają one żadnego znaczenia i nie są uznawane przez większość krajów. (PAP)


agz/ godl/


Kraj i świat

2022-12-07, godz. 15:30 Czechy/ Rząd przedłuża o 14 dni kontrole na granicy ze Słowacją ze względu na migrantów Kontrole na granicy Czech ze Słowacją zostały przedłużone o kolejne 14 dni ze względu na sytuację z migrantami - zdecydował w środę rząd w Pradze. Gdyby… » więcej 2022-12-07, godz. 15:20 Mesko: podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia w Pionkach Branżowego Centrum Umiejętności Branżowe Centrum Umiejętności ma powstać w Pionkach (Mazowieckie) - poinformowała w środę spółka Mesko, która wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Radomiu… » więcej 2022-12-07, godz. 15:20 W. Brytania/ Rząd wycofuje się ze sprzeciwu wobec lądowych farm wiatrowych Brytyjski rząd zapowiedział złagodzenie faktycznego niemal całkowitego zakazu budowy nowych lądowych farm wiatrowych w Anglii i ogłosił przeprowadzenie… » więcej 2022-12-07, godz. 15:20 Prezydent Olsztyna: miasto przejęło od PTTK gotycką Wysoką Bramę i hostel Samorząd Olsztyna przejął od Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego jeden z najstarszych zabytków miasta - XIV w. Wysoką Bramę i przylegający… » więcej 2022-12-07, godz. 15:20 P. Gliński na Międzynarodowym Forum "Kreatywna Ukraina": kultura główną siłą napędową kreatywności społecze… Kultura jest główną siłą napędową kreatywności społeczeństwa; kluczowe jest ułatwienie dostępu do dziedzictwa kulturowego jako ważnego elementu wspólnej… » więcej 2022-12-07, godz. 15:20 Śląskie/ Śmiertelne potrącenie na S86 w Sosnowcu, zginął mężczyzna wykonujący prace drogowe 59-letni mężczyzna, wykonujący prace drogowe, zginął w środę po potrąceniu przez samochód na trasie S86 w Sosnowcu. Kierująca autem była trzeźwa, policja… » więcej 2022-12-07, godz. 15:10 Prognoza pogody na 8 grudnia Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą będzie dominował rozległy układ niżowy z ośrodkami nad Skandynawią, Zatoką Fińską… » więcej 2022-12-07, godz. 15:10 KE proponuje wzmocnienie organów ds. równości w państwach UE, by walczyć z dyskryminacją Komisja Europejska zaproponowała w środę nowe przepisy mające wzmocnić organy ds. równości w państwach UE, by lepiej walczyć z dyskryminacją. KE chce… » więcej 2022-12-07, godz. 15:10 Znamy datę premiery nowego filmu Wesa Andersona. „Asteroid City” trafi do kin 23 czerwca Od 16 czerwca w ograniczonej liczbie kin, a od 23 czerwca 2023 roku w ogólnej dystrybucji obejrzeć będzie można najnowszy film Wesa Andersona („Grand Budapest… » więcej 2022-12-07, godz. 15:10 Pomorskie/ Drogowcy zamknęli wiadukt nad zlikwidowaną linią kolejową w Dzierzgoniu (aktualizacja) Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zapowiedział, że pilnie zostanie zbudowany nowy wiadukt w Dzierzgoniu w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »