Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-28, 20:30 Autor: PAP

Szwecja/ Służby specjalne SAPO przejęły dochodzenie w sprawie sabotażu na Bałtyku

Szwedzkie służby specjalne SAPO przejęły w środę od policji dochodzenie w sprawie podejrzenia wystąpienia sabotażu, którego następstwem jest wyciek z gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim.

"Przejmujemy śledztwo, ponieważ mamy do czynienia z poważnym przestępstwem, które przynajmniej częściowo może być skierowane przeciwko szwedzkim interesom. Nie można wykluczyć, że stoi za tym obce mocarstwo" - podkreśliły służby w komunikacie.


Premier Szwecji Magdalena Andersson na zwołanej w środę wieczorem konferencji po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa podkreśliła, że "do tego rodzaju uszkodzeń gazociągów potrzebny jest dość duży ładunek wybuchowy". Towarzysząca jej szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde dodała, że "wszystko wskazuje, że wycieki są celowym działaniem, mającym zakłócić dostawy energii do UE".


Johan Norrman ze Szwedzkiej Straży Przybrzeżnej poinformował, że "z uzyskanych od koncernu zarządzającego gazociągiem informacji wynika, że wyciek z Nord Stream 1 zacznie się zmniejszać w niedzielę". "Jak na razie gaz wydobywa się z taką samą siłą" - podkreślił.


Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)


zys/ mal/


Kraj i świat

2024-04-25, godz. 13:50 TSUE: Polska ma zapłacić 7 mln euro za niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wcielić do swojego systemu prawnego przepisów unijnej dyrektywy… » więcej 2024-04-25, godz. 13:50 Konieczny: solidarność z Kijowem jest dzisiaj polską racją stanu (krótka4) Solidarność z Kijowem jest dzisiaj polską racją stanu i jestem bardzo szczęśliwy, że ten fakt rozumie dzisiaj prawie cała polska klasa polityczna - powiedział… » więcej 2024-04-25, godz. 13:50 Trzecia Droga: to historyczny dzień, bo po latach przerwy do Sejmu wracają informacje nt. kierunku polskiej dyplomac… To historyczny dzień; po latach przerwy do Sejmu wracają informacje nt. kierunku polskiej dyplomacji, a skuteczna dyplomacja to najważniejsze narzędzie gwarantujące… » więcej 2024-04-25, godz. 13:50 A. Grzyb: UE zmienia wraz z cyklem politycznych zmian, które odbywają się w państwach członkowskich (krótka5) Słychać opinie mówiące, że Unia Europejska nie jest już taka sama, jak ta, do której dołączaliśmy w 2004 r.; ona się przecież zmienia wraz z cyklem… » więcej 2024-04-25, godz. 13:50 Włochy/ Prezydent: konieczna jest jedność narodowa wokół antyfaszyzmu Kategorycznego rozrachunku z epoką włoskiego faszyzmu dokonał prezydent Sergio Mattarella w przemówieniu w czwartkowe Święto Wyzwolenia spod niemieckiej… » więcej 2024-04-25, godz. 13:50 Synoptyk IMGW: piątek w całym kraju z większą ilością słońca Piątek w całym kraju zapowiada się z większą ilością słońca. Nie można jednak wykluczyć przelotnych opadów na północy i południu kraju. Zaczyna… » więcej 2024-04-25, godz. 13:50 Gdańsk/ W mieście trwają ćwiczenie przeciwpowodziowe W czwartek w południe w Gdańsku rozpoczęły się dynamiczne ćwiczenia przeciwpowodziowe. W ramach działań ratowniczych miejskie służby zostały zadysponowane… » więcej 2024-04-25, godz. 13:50 Diamentowa Liga - Duplantis największą gwiazdą w Szanghaju Armand Duplantis w sobotę wystąpi w drugim w tym sezonie mityngu Diamentowej Ligi w Szanghaju. Szwed przed tygodniem w Xiamen kolejny raz poprawił rekord świata… » więcej 2024-04-25, godz. 13:40 T-Mobile otwiera w Warszawie innowacyjny salon Magenta Experience Center (MediaRoom) Pierwszy w Polsce Magenta Experience Center sieci T-Mobile został otwarty w 24 kwietnia w warszawskiej Galerii Mokotów. Naszpikowany najnowszymi technologiami… » więcej 2024-04-25, godz. 13:40 Litwa/ Wojsko: nie podejmowaliśmy żadnych wrogich działań wobec innych krajów Armia litewska nie podejmowała żadnych wrogich działań wobec innych krajów - podaje w czwartek agencja Reutera, powołując się na oświadczenie rzecznika… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »