Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-28, 19:40 Autor: PAP

Holandia/ Media: od lutego holenderskie władze zatrzymały rosyjskie jachty i samoloty o wartości 2 mld euro

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w Holandii zatrzymano rosyjskie jachty i samoloty o wartości 2 mld euro - informuje w środę dziennik „NRC”. Najcenniejsze są samoloty Airbus o wartości około 400 mln euro.

„Unia Europejska zamroziła jachty, wille, firmy i aktywa bankowe oligarchów o wartości 13,8 mld euro. W USA to około 30 mld dolarów aktywów, w Wielkiej Brytanii - nawet 150 mld funtów” – czytamy w „NRC”.


W samych Niderlandach zatrzymano 26 jachtów i pięć samolotów o łącznej wartości 2 mld euro - podaje dziennik. Wśród najcenniejszych pozycji znajduje się pięć nowych samolotów Airbus, które należą do rosyjskiego przedsiębiorstwa państwowego GTLK, które od kwietnia br. znajduje się na liście sankcyjnej.


Z informacji, jaką uzyskała gazeta od niderlandzkiego MSZ, wynika, że samoloty mają wartość około 400 mln euro. Do tego dochodzi 26 superjachtów o wartości 1,6 mld euro, o czym informował niedawno członków izby niższej parlamentu (Tweede kamer) minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra.


„Dzięki zamrożeniu aktywów rozwiązaliśmy część problemu. Teraz musimy zrobić kolejny krok” – powiedział „NRC” rumuński eurodeputowany Vlad Gheorghe, który postuluje doprowadzenie do przejęcia własności oligarchów i przeznaczenia ich na sfinansowanie odbudowy Ukrainy.


„Jest dla mnie pewne, że tak się stanie, pozostaje tylko pytanie, jak możemy to technicznie zrealizować” – twierdzi Gheorghe.


Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)


apa/ mal/


Kraj i świat

2022-11-29, godz. 19:20 B. członek zarządu województwa śląskiego Beata Białowąs: informacje jakobym zniszczyła urzędową dokumentacje… W związku z informacjami podawanymi przez Urząd Marszałkowski w Katowicach jakobym zniszczyła urzędową dokumentację po złożeniu rezygnacji z funkcji członka… » więcej 2022-11-29, godz. 19:20 Wicepremier Gliński: podpisaliśmy z Radą Europy umowę na zorganizowanie w 2023 roku w Łodzi wydarzenia poświęconego… W Brukseli doszło do podpisania umowy z Radą Europy na organizację w Łodzi w przyszłym roku dużego wydarzenia poświęconego tzw. szlakom kulturowym. Będzie… » więcej 2022-11-29, godz. 19:20 MŚ 2022 - Szmel-Gowarzewska i Szpakowski z miniaturkami Pucharu Świata w Katarze Bożena Lidia Szmel-Gowarzewska z Wydawnictwa GiA oraz komentator TVP Dariusz Szpakowski uhonorowani zostali we wtorek w Katarze przez Światowe Stowarzyszenie… » więcej 2022-11-29, godz. 19:20 NATO/ Sekretarz generalny Stoltenberg: najlepszy sposób na zapewnienie trwałego pokoju na Ukrainie to dostarczanie jej… Najlepszy sposób na zapewnienie trwałego pokoju na Ukrainie to dostarczanie jej uzbrojenia - powiedział we wtorek w Bukareszcie Jens Stoltenberg, sekretarz… » więcej 2022-11-29, godz. 19:10 MŚ 2022 - Brazylijczycy skarżą się na murawę, na której w środę zagrają Polacy Brazylia poprosi FIFA o dokładne zbadanie murawy na stadionie 974 po tym, jak 'Canarinhos' skrytykowali jej stan po wygranym 1:0 meczu ze Szwajcarią. W środę… » więcej 2022-11-29, godz. 19:00 USA/ Prezydent Biden: Środki dla Ukrainy, budżet i uniknięcie strajku kolejarzy priorytetem przed świętami Przegłosowanie kolejnego pakietu pomocy dla Ukrainy, budżetu i uniknięcie strajku kolejarzy powinny być priorytetami Kongresu przed świętami Bożego Narodzenia… » więcej 2022-11-29, godz. 18:50 MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc… » więcej 2022-11-29, godz. 18:50 Szefowie MSZ krajów NATO: Będziemy wspierać niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy … Ministrowie spraw zagranicznych krajów NATO, którzy we wtorek spotkali się w Bukareszcie, wydali komunikat, w którym zapewniają, że Sojusz będzie 'niezłomnie… » więcej 2022-11-29, godz. 18:50 NATO/ Sekretarz generalny Stoltenberg: drzwi do NATO pozostają otwarte; Rosja nie ma w tej sprawie prawa veta (krótk… Drzwi do NATO pozostają otwarte; Rosja nie ma w tej sprawie prawa veta - powiedział we wtorek w Bukareszcie Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu, komentując… » więcej 2022-11-29, godz. 18:50 Premier: liczę, że na mundialu spotkamy się z Hiszpanią i przejdziemy dalej Liczę, że podczas Mistrzostw Świata w Katarze spotkamy się z Hiszpanią i przejdziemy dalej - powiedział premier Mateusz Morawiecki na nagraniu z liderem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »