Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-28, 19:30 Autor: PAP

Czechy/ Kolejna wielotysięczna demonstracja przeciwko rządowi w Pradze i innych miastach

Kilkadziesiąt tysięcy osób zebrało się w środę, w dniu patrona kraju św. Wacława. Protest zwołali ci sami organizatorzy, którzy na początku września zgromadzili w Pradze co najmniej 70 tys. osób. Tym razem jest ich więcej - twierdzą organizatorzy. Demonstracje odbyły się także w innych miastach.

Organizatorzy nazwali trwające trzy i pół godziny demonstracje „Republika jest na 1. miejscu” i propagowali hasło „pokojowej rewolucji”, czyli pokojowego zwrotu kursu kraju o 180 stopni. Domagali się dymisji rządu, powołania gabinetu fachowców i przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych.


Ma temu służyć petycja skierowana do prezydenta, w której, powołując się na zapisy konstytucji, wezwano Milosza Zemana do zdymisjonowania rządu Petra Fiali. Organizatorzy chcą przekazać ją głowie państwa 10 października br. i wezwali uczestników demonstracji, aby im towarzyszyli.


Podczas protestu wielokrotnie krytykowano drożyznę i mówiono o obawach związanych z nadchodzącą zimą oraz z inflacją. Kilkakrotnie wskazywano, że rząd wciąga kraj do wojny w imieniu Unii Europejskiej i NATO. Pojawiały się wezwania do neutralności i sprzeciwu wobec ewentualnego przyjęcia euro. Odczytano wezwanie o zorganizowanie referendum, które ma umożliwić bezpośrednie zakupy gazu w Federacji Rosyjskiej.


Organizatorzy wypuścili gołębia pokoju, wzywając wszystkich posłów do opuszczenia swoich macierzystych partii i do stania się niezależnymi politykami oraz „pracy bezpośrednio dla dobra narodu czeskiego". Podczas prezentacji tekstu, uczestnicy demonstracji reagowali okrzykami „hańba” oraz „złodzieje”. Z mównicy skarżono się na brak wolności, cenzurę i inne praktyki totalitarne. „Jesteśmy jak dysydenci” – mówiono.


Wypowiedziom z trybuny towarzyszyły okrzyki poparcia z tłumu lub gwizdy sprzeciwu, gdy np. była mowa o zaopatrzeniu w gaz lub o UE. Korespondowały z nimi transparenty i hasła, które obok czeskich flag narodowych przynieśli demonstranci. Dominowały wezwania o dymisję rządu. Niektóre z nich bezpośrednio dotyczyły premiera. „Fialo, wystarczy. Jesteście wojennymi podżegaczami”. Były też transparenty: „Nie wygłupiajcie się. Tu są ludzie”.


Wśród mówców byli przedstawiciele inicjatyw społecznych oraz politycy reprezentujący małe i większe organizacje polityczne zarówno z prawej, jak i lewej strony spektrum. Byli komuniści, przedstawiciele skrajnej, antysystemowej, ale mającej swoja reprezentację w parlamencie partii Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD), a także ugrupowań pozostających poza głównym nurtem czeskiej polityki.


Podczas demonstracji w Pradze wystąpili też zagraniczni goście. Niemiecka eurodeputowana z partii Alternatywa dla Niemiec (Afd) Christine Anderson wsparła Czechów, nawiązując do ich walki z komunistycznym totalitaryzmem. Głos zabierał jej partyjny kolega poseł Bundestagu, pochodzący z Czech Petr Bystron. Występował także duński polityk i były bankier Mads Palsving.


Trwające trzy i pół godziny wydarzenia na Placu Wacława w Pradze były przez wideo przekazywane do miast w Czechach, w których demonstrowało od kilkuset do kilku tysięcy osób. Podczas protestu w Pradze i w innych miastach nie zgłaszano żadnych incydentów.


Z Pragi Piotr Górecki (PAP)


ptg/ mal/


Kraj i świat

2022-11-29, godz. 19:20 B. członek zarządu województwa śląskiego Beata Białowąs: informacje jakobym zniszczyła urzędową dokumentacje… W związku z informacjami podawanymi przez Urząd Marszałkowski w Katowicach jakobym zniszczyła urzędową dokumentację po złożeniu rezygnacji z funkcji członka… » więcej 2022-11-29, godz. 19:20 Wicepremier Gliński: podpisaliśmy z Radą Europy umowę na zorganizowanie w 2023 roku w Łodzi wydarzenia poświęconego… W Brukseli doszło do podpisania umowy z Radą Europy na organizację w Łodzi w przyszłym roku dużego wydarzenia poświęconego tzw. szlakom kulturowym. Będzie… » więcej 2022-11-29, godz. 19:20 MŚ 2022 - Szmel-Gowarzewska i Szpakowski z miniaturkami Pucharu Świata w Katarze Bożena Lidia Szmel-Gowarzewska z Wydawnictwa GiA oraz komentator TVP Dariusz Szpakowski uhonorowani zostali we wtorek w Katarze przez Światowe Stowarzyszenie… » więcej 2022-11-29, godz. 19:20 NATO/ Sekretarz generalny Stoltenberg: najlepszy sposób na zapewnienie trwałego pokoju na Ukrainie to dostarczanie jej… Najlepszy sposób na zapewnienie trwałego pokoju na Ukrainie to dostarczanie jej uzbrojenia - powiedział we wtorek w Bukareszcie Jens Stoltenberg, sekretarz… » więcej 2022-11-29, godz. 19:10 MŚ 2022 - Brazylijczycy skarżą się na murawę, na której w środę zagrają Polacy Brazylia poprosi FIFA o dokładne zbadanie murawy na stadionie 974 po tym, jak 'Canarinhos' skrytykowali jej stan po wygranym 1:0 meczu ze Szwajcarią. W środę… » więcej 2022-11-29, godz. 19:00 USA/ Prezydent Biden: Środki dla Ukrainy, budżet i uniknięcie strajku kolejarzy priorytetem przed świętami Przegłosowanie kolejnego pakietu pomocy dla Ukrainy, budżetu i uniknięcie strajku kolejarzy powinny być priorytetami Kongresu przed świętami Bożego Narodzenia… » więcej 2022-11-29, godz. 18:50 MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc… » więcej 2022-11-29, godz. 18:50 Szefowie MSZ krajów NATO: Będziemy wspierać niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy … Ministrowie spraw zagranicznych krajów NATO, którzy we wtorek spotkali się w Bukareszcie, wydali komunikat, w którym zapewniają, że Sojusz będzie 'niezłomnie… » więcej 2022-11-29, godz. 18:50 NATO/ Sekretarz generalny Stoltenberg: drzwi do NATO pozostają otwarte; Rosja nie ma w tej sprawie prawa veta (krótk… Drzwi do NATO pozostają otwarte; Rosja nie ma w tej sprawie prawa veta - powiedział we wtorek w Bukareszcie Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu, komentując… » więcej 2022-11-29, godz. 18:50 Premier: liczę, że na mundialu spotkamy się z Hiszpanią i przejdziemy dalej Liczę, że podczas Mistrzostw Świata w Katarze spotkamy się z Hiszpanią i przejdziemy dalej - powiedział premier Mateusz Morawiecki na nagraniu z liderem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »