Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-28, 18:30 Autor: PAP

UE/ Ambasador Sadoś: w ósmym pakiecie sankcji jest szereg rozwiązań postulowanych przez Polskę

W projekcie ósmego pakietu sankcji przeciwko Rosji, przedstawionego w środę przez Komisję Europejską, znalazło się wiele propozycji postulowanych przez Polskę - poinformował szef stałego przedstawicielstwa RP przy UE Andrzej Sadoś.

"W ubiegłym tygodniu Polska zaprezentowała w grupie państw nowe propozycje do kolejnego pakietu sankcyjnego. Podjęliśmy rozmowy z Komisją Europejską i innymi państwami członkowskimi, pamiętając o tym, że musimy zachować jedność. Dzisiaj Komisja Europejska przedstawiła propozycje zapisów legislacyjnych regulacji sankcyjnych. W tej chwili analizujemy te propozycje, ale mogę powiedzieć, że w tym ósmym pakiecie znalazł się cały szereg rozwiązań zaproponowanych przez Polskę i przez grupę naszych koalicjantów" - podkreślił Sadoś.


"Między innymi kryminalizujemy obchodzenie sankcji. Osoby, czy podmioty uczestniczące w obchodzeniu sankcji zostaną nimi objęte. W pakiecie sankcyjnym znajduje się lista kilkudziesięciu osób zaangażowanych w rosyjski wysiłek wojskowy, przygotowanie fałszywych referendów. Wciągamy na listy sankcyjne cały szereg dóbr, produktów importowanych z Rosji. Szacujemy wartość tego importu na dobrze ponad 10 mld euro. Znajdzie się tutaj stal, produkty ze stali, drewno, papier, cały szereg innych produktów, których sprzedaż zasila rosyjski budżet" - wyliczał ambasador.


Po stronie eksportu, na listy sankcyjne mają być wciągnięte wyroby elektroniczne, mikroprocesory, wyroby wykorzystywane w przemyśle lotniczym, takie jak opony, czy oleje.


"Oczywiście propozycje przekazane przez Polskę i przez grono naszych koalicjantów były znacznie bardzie ambitne, niż te przedstawione w projekcie Komisji" - zastrzegł polski dyplomata.


"Mamy nadzieję ustanowienia mechanizmu, zapowiedzianego wcześniej w gronie państw G7, wprowadzenia maksymalnych cen na rosyjską ropę, która miałaby być transportowana tankowcami do państw trzecich. To jest mechanizm, który wymusza spadek ceny. Sama groźba wprowadzenia tej sankcji powoduje konsekwentne obniżanie się ceny za baryłkę rosyjskiej ropy. Mamy nadzieję, że prace będą finalizowane w kolejnych dniach roboczych, tak żeby ósmy pakiet mógł być przyjęty przed nieformalnym szczytem Rady Europejskiej, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Pradze" - skonkludował Sadoś.


Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ mal/


Kraj i świat

2022-11-30, godz. 20:30 Bułgaria/Prezydent: pomożemy Kosowu przezwyciężyć kryzys energetyczny Bułgaria, która jest największym eksporterem prądu na Bałkanach, pomoże władzom Kosowa w przezwyciężeniu poważnych problemów spowodowanych kryzysem… » więcej 2022-11-30, godz. 20:30 Łódź/ Z udziałem ministrów Raua i Cavusoglu otwarto konsulatu honorowego Turcji Relacje Polski i Turcji przez ponad 600 lat były i nadal są nacechowane wzajemnym szacunkiem - podkreślił szef MSZ Zbigniew Rau, który wraz szefem tureckiej… » więcej 2022-11-30, godz. 20:30 Poseł Maksymowicz: rozstaję się z partią Polska 2050; tak będzie lepiej dla organizacji i dla mnie Rozstaje się z partią Polska 2050. Po długich rozmowach z jej liderami uznaliśmy, że tak będzie najlepiej zarówno dla organizacji jak i dla mnie - oświadczył… » więcej 2022-11-30, godz. 20:20 Niemcy/ Rząd przedstawił narodową strategię walki z antysemityzmem, chce przeciwdziałać rosnącej wrogości do … W Niemczech rośnie liczba przestępstw antysemickich, w 2021 roku odnotowano ich ponad 3000. Rząd chce teraz podjąć bardziej ukierunkowane działania, by chronić… » więcej 2022-11-30, godz. 20:20 LM siatkarzy - Aluron CMC - Berlin Recycling 1:3 (wynik) Siatkarze Aluronu CMC Warty Zawiercie przegrali w Dąbrowie Górniczej z niemieckim zespołem Berlin Recycling Volleys 1:3 (21:25, 25:20, 27:29, 25:27) w swoim… » więcej 2022-11-30, godz. 20:20 LM piłkarzy ręcznych - Elverum - Łomża Industria 26:27 (wynik) Piłkarze ręczni Łomży Industrii Kielce wygrali na wyjeździe z norweskim Elverum Handball 27:26 (14:13) w meczu ósmej kolejki Ligi Mistrzów. To siódme zwycięstwo… » więcej 2022-11-30, godz. 20:20 Francja wyczarteruje dwa statki, by ratować migrantów na kanale La Manche Francja wyczarteruje dwa statki, by prowadzić akcje ratownicze na kanale La Manche, przez który migranci próbują masowo przedostać się do Wielkiej Brytanii… » więcej 2022-11-30, godz. 20:10 MŚ 2022 - rozpoczął się mecz Polski z Argentyną W Dausze rozpoczął się mecz Polski z Argentyną w piłkarskich mistrzostwach świata. Co najmniej remis zapewni biało-czerwonym awans do 1/8 finału. W przypadku… » więcej 2022-11-30, godz. 20:10 MŚ 2022 - Messi zagrał po raz 22. (dokumentacja) Argentyński piłkarz Lionel Messi wziął udział w środowym meczu mundialu w Katarze z Polską i był to jego 22. w karierze występ w mistrzostwach świata… » więcej 2022-11-30, godz. 20:10 Sejm/ Projekt ustawy o Systemie Informacji Finansowej wraca do komisji W związku ze złożeniem poprawek projekt ustawy o Systemie Informacji Finansowej trafił ponownie do komisji finansów. Zdaniem opozycji nowy system może służyć… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »