Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-28, 18:10 Autor: PAP

Finlandia/ Prezydent Niinisto: po incydentach z gazociągami wzrosło zagrożenie bezpieczeństwa Europy

„Zagrożenie dla bezpieczeństwa całej Europy weszło na nowy poziom” – powiedział prezydent Sauli Niinisto, komentując incydenty związane z zarejestrowanymi wybuchami i wyciekami gazu z rurociągów Nord Stream 1 i 2.

Dla Niinisto incydenty z Nord Stream były „całkowitym zaskoczeniem”. W wywiadzie opublikowanym w środę w „Helsingin Sanomat” fiński prezydent przyznał, że nie pamięta, aby ktoś przy okazji możliwych zagrożeń związanych z projektami Nord Stream myślał o „rozerwaniu rurociągów na kawałki”.


Wielu komentatorów uważa, że za wybuchami, zarejestrowanymi przez duńskie i szwedzkie służby w pobliżu miejsc wycieków gazu z rurociągów, stoi prawdopodobnie Rosja. Niinisto nie chciał spekulować, kto jest sprawcą uszkodzeń gazociągów.


W środę Straż Przybrzeżna poinformowała, że wycieków nie zarejestrowano w fińskiej strefie, ale nadzór w okolicach przebiegu linii przesyłowych, zarówno Nord Stream jak gazociągu Balticconnector prowadzącego do Estonii został „wzmocniony”.


Linie przesyłowe Nord Stream, prowadzące od Rosji, przebiegają wzdłuż Zatoki Fińskiej, także przez wyłączną strefę ekonomiczną Finlandii na odcinku ponad 370 km. Z kolei regionalny Balticconnector łączący Finlandię i Estonię, przecina Zatokę na odcinku ok. 80 km. (PAP)


pmo/ tebe/


Kraj i świat

2022-12-02, godz. 10:30 Katowice/ Strażacy sprowadzili na ziemię ciało operatora dźwigu, który zmarł podczas pracy Strażacy z grupy ratownictwa wysokościowego przetransportowali na ziemię ciało operatora dźwigu, który w piątek rano zmarł na jednym z placów budowy w… » więcej 2022-12-02, godz. 10:30 Serbia/ Oskarżany o podsłuchiwanie rosyjskiej opozycji polityk został szefem serbskiego wywiadu Aleksandar Vulin, były minister spraw wewnętrznych Serbii oskarżany o podsłuchiwanie w trakcie swojej kadencji rozmów rosyjskich opozycjonistów i przekazywanie… » więcej 2022-12-02, godz. 10:30 Prezes PGG: zamiana polskiego węgla na importowany kosztowałaby 30 mld zł rocznie Zamiana własnego węgla kamiennego na węgiel z importu oznaczałaby dla podatników i przedsiębiorców dodatkowy koszt dla obywateli i gospodarki na poziomie… » więcej 2022-12-02, godz. 10:30 Gasiuk-Pihowicz: Zbigniew Ziobro, największy szkodnik w polskiej polityce, musi odejść Głosowania ws. noweli ustaw o notariacie i kuratorach sądowych to oczywista klęska Zbigniewa Ziobry; traktujemy to jako zapowiedź tego, co może się stać… » więcej 2022-12-02, godz. 10:30 Liga NHL - siódma z rzędu wygrana Seattle Kraken W czwartek w lidze NHL siódme zwycięstwo z rzędu odnotowali hokeiści Seattle Kraken. Tym razem we własnej hali pokonali po dogrywce Washington Capitals 3:2… » więcej 2022-12-02, godz. 10:20 Mazowieckie/ Jest akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego wypadku w Kobyłce Prokuratura Rejonowa w Wołominie skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego wypadku w Kobyłce - poinformowała w piątek PAP prokurator Katarzyna… » więcej 2022-12-02, godz. 10:20 Lubuskie/ Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami, które lokalnie mogą występować w piątek w siedmiu… » więcej 2022-12-02, godz. 10:20 Bieszczady/ Żubry z Dolnej Saksonii w zagrodzie w Mucznem Do zagrody pokazowej żubrów w Mucznem w Bieszczadach przybyły trzy młode żubry ze Springe w Dolnej Saksonii. » więcej 2022-12-02, godz. 10:20 Bank Pekao dzięki technologii zamierza lepiej dotrzeć do młodych (MediaRoom) W najbliższej przyszłości w sektorze bankowym najistotniejsza będzie ta technologia, która pozwoli skutecznie odpowiedzieć na potrzeby młodych ludzi - przekonywał… » więcej 2022-12-02, godz. 10:10 W. Brytania/ Mija 500 lat od pierwszego kontaktu dyplomatycznego Polski i Anglii 500 lat temu, jesienią 1522 r., na dwór króla Anglii Henryka VIII przybył sekretarz królewski Zygmunta I Starego, Ioannes Dantiscus (Jan Dantyszek). Był… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »