Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-28, 10:04 Autor: PAP

Środa (28.09) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata [ZDJĘCIA]

Wyciek gazu z gazociągu Nord Stream 2 w pobliżu Bornholmu [fot. PAP/EPA/Danish Defence Command]
Wyciek gazu z gazociągu Nord Stream 2 w pobliżu Bornholmu [fot. PAP/EPA/Danish Defence Command]
(20:20) Na życzenie Rosji w piątek po południu zostanie zwołana w trybie pilnym sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ

Szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde powiedziała podczas środowej konferencji prasowej, że Rada zwróciła się do Szwecji i Danii z prośbą o przedstawienie członkom RB ONZ informacji na temat wycieku gazu z uszkodzonych gazociągów na szwedzkich i duńskich wodach terytorialnych.

Dowiedz się więcej.

(19:30) Ataki na gazociągi Nord Stream powodują, że „wyobrażenie o Morzu Bałtyckim, „jako wewnętrznym akwenie NATO jest błędne”, ponieważ Rosja może poprzez różne operacje dążyć do „zakłócenia transportu morskiego”

W Finlandii, jak w w wielu innych państwach mówi się, że po przystąpieniu Finów i Szwedów do NATO, Bałtyk stanie się wewnętrznym morzem Sojuszu, a zagrożenie ze strony Rosji będzie mniejsze.

Dowiedz się więcej.

(17:10) Za poniedziałkową akcją sabotażową na Bałtyku, w wyniku której rozszczelnione zostały gazociągi Nord Stream 1 i 2, mogą stać nurkowie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU

Poważne uszkodzenie trzech z czterech nitek rurociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2, w wyniku których gaz przedostał się do Bałtyku, był aktem sabotażu. Zgodne co do tego są m.in. Szwecja i Dania - kraje, na których wodach doszło do zdarzenia.

Dowiedz się więcej.

(16:00) Ministerstwo infrastruktury poinformowało o wtorkowym wystąpieniu, w trakcie uroczystości 100-lecia Portu Gdynia, ministra Andrzeja Adamczyka

"Decyzja o budowie portu w Gdyni podjęta przez Sejm u zarania II Rzeczypospolitej stała się wielkim symbolem odrodzonego państwa" - powiedział podczas uroczystości minister.

Dowiedz się więcej.

(15:10) Zakres stosowania diagnostyki w ramach budżetu powierzonego i konsultacje lekarza z lekarzem to dwa obszary, nad którymi trwają jeszcze dyskusje w ramach planowanych zmian w podstawowej opiece zdrowotnej.

Szef MZ był pytany na konferencji prasowej w Warszawie o zmiany, jakie mają objąć Podstawową Opiekę Zdrowotną. Chodzi o zmienione rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Dowiedz się więcej.

(14:30) Posłowie odesłali w środę do komisji rządowy projekt ustawy, przewidujący zamrożenie w 2023 r. do pewnego progu zużycia ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r.

Sejmowa komisja Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych ma się zająć projektem jeszcze w środę. W czasie pierwszego czytania w Sejmie złożenie poprawek zapowiedziały kluby KO i Lewicy. Koło Polska 2050 złożyło wniosek o skierowanie projektu także do komisji finansów publicznych. W głosowaniu został on jednak odrzucony.

Dowiedz się więcej.

(13:00) Obywatele Stanów Zjednoczonych nie powinni podróżować do Rosji, a przebywający już w Rosji powinni natychmiast opuścić ten kraj, gdy pozostają jeszcze ograniczone możliwości wyjazdu - przekazała ambasada USA w Moskwie w ostrzeżeniu dotyczącym stanu bezpieczeństwa.

"Rosyjski rząd rozpoczął 21 września mobilizację swoich obywateli do sił zbrojnych w celu wsparcia inwazji na Ukrainę. Rosja może odmówić uznania podwójnego obywatelstwa amerykańskiego, odmówić (takim osobom) dostępu do pomocy konsularnej USA, zapobiec ich wyjazdowi z Rosji i nakazać im mobilizację" - przekazała ambasada w oświadczeniu z 27 września zamieszczonym w środę na oficjalnej stronie internetowej.

Dowiedz się więcej.

(12:30) Od dawna wiadomo, że złe nawyki żywieniowe, choroby i nałogi wyniszczają organizm, przez co przyspieszają proces starzenia się. Teraz zespół badaczy złożony z naukowców z Uniwersytetu Stanforda oraz Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu udowodnił, że duży wpływ na starzenie się mają też kłopoty ze zdrowiem psychicznym. Jak się okazuje depresja czy długotrwałe poczucie samotności mogą być równie szkodliwe jak palenie papierosów.

Oprócz pojęcia "wieku chronologicznego”, czyli tego, który wynika po prostu z daty urodzenia, naukowcy już od dawna posługują się terminem „wiek biologiczny”, który odzwierciedla wynikłe ze starzenia się upośledzenie funkcji organizmu. Na ten ostatni wpływ ma genetyka, styl życia i inne czynniki. Żeby sprawdzić, jak duży wpływ na proces starzenia się ma zdrowie psychiczne, naukowcy z Uniwersytetu Stanforda i Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu oraz startupu Deep Longevity stworzyli cyfrowy model starzenia się. Wykorzystali do tego dane zebrane w 2015 roku od 4846 osób w ramach China Health and Retirement Longitudinal Study (CHARLS) - jest to badanie stanu zdrowia reprezentatywnej grupy Chińczyków w wieku powyżej 45 lat, które powtarzane jest co dwa lata. Obejmuje 16 biomarkerów krwi, w tym poziom cholesterolu i glukozy oraz m.in. ciśnienie krwi, wskaźnik masy ciała i pomiary czynności płuc.

Dowiedz się więcej.

(10:00) Sąd w Nowym Targu skazał we wtorek na 1,5 roku więzienia instruktora nauki jazdy, którego kursantka zginęła w zderzeniu auta z pociągiem.

Sąd w Nowym Targu skazał we wtorek na 1,5 roku więzienia instruktora nauki jazdy, którego kursantka zginęła w zderzeniu auta z pociągiem. Uznał go za winnego niezatrzymania samochodu przed niestrzeżonym przejazdem kolejowym i nie udzielenia pomocy zmarłej 18-latce.

Dowiedz się więcej.

(07:30) Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje w środę, tydzień po ogłoszeniu w Rosji mobilizacji na wojnę z Ukrainą, że na tereny okupowane przybywają oddziały złożone ze zmobilizowanych. Ludzie ci nie przechodzili żadnych przygotowań - ocenia sztab.

Jak podano w porannym komunikacie, zmobilizowani uzupełniają odziały 1. pułku pancernego 2. dywizji zmotoryzowanej 1. armii pancernej sił zbrojnych Rosji, które wyjeżdżają do strefy działań bojowych. Z nowo przybyłymi "nie przeprowadzano w ogóle żadnych przygotowań" - podkreśla sztab.

Dowiedz się więcej.

(07:10) Południowy Schneeferner (Sudlicher Schneeferner), największy lodowiec w Alpach Bawarskich, stracił swój status. Przez ekstremalne upały panujące w tym roku stopniał i stał się kolejną górą.. W poniedziałek ogłosiła to Bawarska Akademia Nauk w Monachium. I na tym złe wiadomości się nie kończą.

Zmiana statusu lodowca wynika z niespełnienia definicyjnych wymogów. Chodzi o to, że pokrywa lodowa (masa lodu powstała z nagromadzonego śniegu powyżej linii wiecznego śniegu), która leży na wysokim płaskowyżu na południe od najwyższego szczytu kraju, Zugspitze, jest już za cienka, by górę można było nadal nazywać lodowcem.

Dowiedz się więcej.

(06:10) Ekspozycja na zanieczyszczenia w powietrzu szczególnie do piątego roku życia upośledza rozwój niektórych rejonów mózgu. Zmiany w tych strukturach powiązano już tymczasem z różnymi zaburzeniami.

Autorzy badania opisanego na łamach pisma „Environmental Pollution” (https://doi.org/10.1016/j.envpol.2022.120109) donoszą o związku między stanem mózgu dzieci w wieku 9-12 lat a ich ekspozycją na toksyczne substancje w powietrzu, w okresie płodowym oraz w czasie pierwszych 8,5 lat życia.

Dowiedz się więcej.

(03:20) Co najmniej dwie osoby zginęły w efekcie huraganu Ian, który we wtorek nawiedził Kubę. Największe zniszczenia odnotowano w zachodniej części wyspy, szczególnie w prowincji Pinar del Rio. Żywioł uszkodził sieć elektryczną, pozbawiając cały kraj prądu.

Jak poinformował portal CiberCuba, powołujący się na doniesienia lokalnych władz, pierwszą z ofiar jest 43-letnia kobieta, która została przygnieciona przez jedną ze ścian swego domu. Konstrukcja nie wytrzymała silnego podmuchu wiatru.


Dowiedz się więcej.

(02:10) Nie można wykluczyć, że wycieki z gazociągów Nord Stream są częścią wojny hybrydowej Rosji przeciwko NATO - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas dyskusji w waszyngtońskim think-tanku CSIS. Jak stwierdził, celem tej operacji mogło być zastraszenie państw basenu Morza Bałtyckiego.

"Rosja straciła inicjatywę operacyjną na Ukrainie. W tym samym czasie zaczął działać Baltic Pipe. Eksplozje miały miejsce bardzo blisko duńskich wód terytorialnych, ale nie na wodach terytorialnych, bo to oznaczałoby terytorium NATO (...) To znaczyłoby, że ktoś chce zastraszyć państwa Morza Bałtyckiego. A poza Rosją wszystkie te państwa są członkami NATO lub aspirują do członkostwa" - powiedział Rau podczas wystąpienia w Center for Strategic and International Studies. "Jeśli weźmiemy to wszystko razem, to nie możemy odrzucić idei, że to może być element rosyjskiej wojny hybrydowej przeciwko NATO" - dodał.


Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2022-11-26, godz. 18:10 Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu Trójkąta Lubelskiego: Polska i Litwa będą wspierać Ukrainę tak długo, jak… - Kancelaria Premiera informuje: Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki spotkał się, w ramach formatu Trójkąta Lubelskiego, z premierem Ukrainy Denysem… » więcej 2022-11-26, godz. 18:10 Miasto Kraków: Strefa Czystego Transportu, jak każda zmiana, budzi wiele emocji i pytań Strefa Czystego Transportu jest to zmiana, która ma na celu przede wszystkim polepszenie jakości powietrza w Krakowie. Jak każda zmiana również ta budzi wiele… » więcej 2022-11-26, godz. 18:00 Tajwan/ Prezydent Tsai zrezygnowała z funkcji przewodniczącej partii po przegranej w lokalnych wyborach Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen zrezygnowała z funkcji przewodniczącej Demokratycznej Partii Postępowej. Decyzja została ogłoszona w sobotę, tuż po przegranych… » więcej 2022-11-26, godz. 18:00 MŚ 2022 - Ziober: zwycięstwo najważniejszym z pozytywów Jacek Ziober przyznał, że zwycięstwo polskich piłkarzy nad Arabią Saudyjską 2:0 w mistrzostwach świata jest tylko jednym z wielu pozytywów. 'Najważniejsze… » więcej 2022-11-26, godz. 18:00 Ekstraklasa piłkarek ręcznych - MKS Gniezno - FunFloor 28:28, karne 5-4 MKS PR Urbis Gniezno - FunFloor Lublin 28:28 (14:16), karne 5-4. Najwięcej bramek: dla PR Urbis - Monika Łęgowska 8, Justyna Świerżewska 6, Magdalena Nurska… » więcej 2022-11-26, godz. 18:00 Ekstraklasa piłkarek ręcznych - 7. kolejka (tabela) Wyniki meczów 7. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarek ręcznych: 2022-11-24:Eurobud JKS Jarosław - Galiczanka Lwów 25:27 (11:14) 2022-11-25:Zagłębie… » więcej 2022-11-26, godz. 18:00 Opolskie/ Masowe zatrucie w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy W ośrodku Banderoza w Głuchołazach, gdzie przebywa kilkuset uchodźców z Ukrainy, doszło do masowego zatrucia. Jak powiedział PAP dyrektor szpitala w Nysie… » więcej 2022-11-26, godz. 18:00 Premier Morawiecki w Kijowie: rozbudowujemy infrastrukturę graniczną, by wesprzeć eksport zboża z Ukrainy Polska rozbudowuje swoją infrastrukturę graniczną i przygotowuje transportowe „linie solidarności”, by wesprzeć eksport ukraińskiego zboża i innych… » więcej 2022-11-26, godz. 17:50 MŚ 2022 - FIFA oskarżyła Serbię za incydent ws. Kosowa Serbska federacja piłkarska została w sobotę oskarżona przez FIFA o wywieszenie w szatni drużyny politycznego transparentu szkalującego Kosowo. Incydent… » więcej 2022-11-26, godz. 17:50 MŚ 2022 - Francja - Dania 0:0 (do przerwy) Grupa D: Francja - Dania 0:0 do przerwy. Żółta kartka - Francja: Jules Kounde. Dania: Andreas Christensen, Andreas Cornelius. Sędzia: Szymon Marciniak… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »