Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-27, 22:20 Autor: PAP

MRiRW: Kowalczyk rozmawiał z japońskim ministrem rolnictwa o zwiększeniu eksportu polskiej żywności

Wicepremier Henryk Kowalczyk zakończył dwudniową wizytę w Japonii; w jej trakcie reprezentował rząd na uroczystościach pogrzebowych b. premiera Japonii Shinzo Abego, rozmawiał też z japońskim ministrem rolnictwa o zwiększeniu eksportu polskiej żywności do Japonii - podał resort rolnictwa.

Jak poinformowało we wtorek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wicepremier Kowalczyk reprezentował rząd na uroczystościach pogrzebowych byłego premiera Japonii Shinzo Abego. W wydarzeniu uczestniczyło 218 delegacji zagranicznych, w tym 35 głów państw.


Wicepremier złożył w imieniu polskiego rządu kondolencje z powodu tragicznej śmierci byłego premiera Shinzo Abego i podkreślił zasługi polityka w rozwoju stosunków dwustronnych. Jak przypomniano, w trakcie sprawowania przez Abego funkcji premiera relacje z Japonią zostały podniesione do rangi Partnerstwa Strategicznego. "Szczególną rolę w umacnianiu przyjaznych kontaktów między obydwoma narodami odegrała małżonka Shinzo Abego. Pani Akie Abe propaguje jako honorowa przewodnicząca Ośrodka Opieki Społecznej Fukudenkai wiedzę o kilkuset osieroconych na Syberii polskich dzieciach, które znalazły schronienie w Japonii w latach 20-tych XX wieku" - podkreślił resort.


Podczas wizyty w Japonii Kowalczyk spotkał się też z premierem Japonii Fumio Kishidą oraz z ministrem rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa Tetsuro Nomurą.


Rozmowa z premierem Kishidą była okazją do wymiany opinii nt. aktualnej sytuacji międzynarodowej spowodowanej wojną w Ukrainie. Wicepremier Kowalczyk wyraził podziękowania dla japońskiego rządu i społeczeństwa za ofiarność i pomoc udzielaną ukraińskim uchodźcom przebywającym w Polsce.


Podczas rozmowy z japońskim ministrem rolnictwa szef MRiRW omówił stan i perspektywy rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej w ramach Partnerstwa Strategicznego, w tym zwiększenia eksportu polskiej żywności na rynek japoński. Jak podkreśliło MRiRW, spotkanie ministrów rolnictwa Polski i Japonii miało wymiar historyczny – ostatnie rozmowy na tym szczeblu odbyły się w 2009 r.


"Cieszy fakt, że polska żywność zyskała uznanie wymagających importerów i konsumentów japońskich. Liczę, że decyzja władz japońskich z sierpnia br. o przywróceniu możliwości eksportu mięsa drobiowego z Polski przyczyni się do dalszego zwiększenia obrotów handlowych" – powiedział cytowany w komunikacie wicepremier Kowalczyk.


Szef polskiego resortu rolnictwa wyraził również oczekiwanie zakończenia uzgodnień dotyczących eksportu z Polski przetworzonego termicznie mięsa drobiowego i produktów drobiowych oraz sprawnego przebiegu procedur mających na celu otwarcie rynku japońskiego dla polskich borówek.


Jak podano, szef japońskiego resortu rolnictwa podziękował delegacji polskiej za wizytę w Tokio i udział w uroczystościach pogrzebowych byłego premiera Shinzo Abego. Z uznaniem odniósł się do wsparcia niesionego przez Polaków wobec uchodźców z Ukrainy. Poinformował także o planach organizacji w Japonii w 2023 r. spotkania ministrów rolnictwa krajów G7 - podało MRiRW.


Rozmówcy wyrazili oczekiwanie zwiększenia polsko-japońskiej wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi, także w ramach Umowy o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a Japonią (EPA), która weszła w życie 1 lutego 2019 roku. W rozmowach nie zabrakło wątku bezpieczeństwa żywnościowego na świecie w kontekście wojny w Ukrainie.


Jak zaznaczył resort, Japonia jest istotnym partnerem Polski w sektorze rolno-spożywczym. W 2021 r. odnotowano 54 proc. wzrost wartości polskich towarów wysyłanych do Japonii do poziomu 95,2 mln euro (w 2020 r. wartość eksportu wyniosła 61,6 mln euro). Najważniejszą pozycję w eksporcie zajmuje mięso wołowe. W sierpniu 2022 r. władze japońskie uznały wybrane regiony Polski za wolne od grypy ptaków. Oznacza to przywrócenie możliwości eksportu mięsa i produktów drobiowych z 15 polskich województw.(PAP)


kmz/ pad/


Kraj i świat

2022-12-09, godz. 00:00 USA/ Kongres przegłosował ustawę kodyfikującą prawo do zawierania małżeństw jednopłciowych Izba Reprezentantów przyjęła w czwartek ustawę kodyfikującą w prawie amerykańskim uznanie małżeństw jednopłciowych i mieszanych rasowo. Ustawa miała… » więcej 2022-12-08, godz. 23:50 USA/ Rzecznik MSZ: Myślę, że są duże szanse na dalsze wzmocnienie wschodniej flanki NATO Myślę, że są duże szanse na dalsze wzmocnienie wschodniej flanki NATO - powiedział w czwartek rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Ocenił też, że wymiana więzionej… » więcej 2022-12-08, godz. 23:40 Rumunia/ Ambasador Austrii wezwana do MSZ w związku ze sprawą rozszerzenia strefy Schengen Szef rumuńskiej dyplomacji Bogdan Aurescu wezwał w czwartek wieczorem do MSZ ambasador Austrii w Bukareszcie Adelheide Folie, by przekazać jej notę protestacyjną… » więcej 2022-12-08, godz. 23:20 Ekstraklasa siatkarek - #VolleyWrocław - UNI 3:1 #VolleyWrocław - UNI Opole 3:1 (25:20, 20:25, 25:18, 25:23) #VolleyWrocław: Lucie Muhlsteinova, Regiane Bidias, Dominika Witkowska, Julia Szczurowska, Anna… » więcej 2022-12-08, godz. 23:20 Ekstraklasa siatkarek - 7. kolejka (tabela) Wyniki meczów 7. kolejki i tabela ekstraklasy siatkarek: #VolleyWrocław - UNI Opole 3:1 (25:20, 20:25, 25:18, 25:23) Pozostałe mecze kolejki2022-12-09:OnlyBio… » więcej 2022-12-08, godz. 23:10 S. Cenckiewicz dla tvpinfo: Sikorski wpuścił konia trojańskiego To Radosław Sikorski odpowiada za wprowadzenie Tomasza L. do komisji likwidacyjnej WSI - powiedział w programie 'Minęła 20' na antenie TVP Info szef Wojskowego… » więcej 2022-12-08, godz. 23:00 Komunikat Totalizatora Sportowego (08-12-2022) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2022-12-08 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2022-12-08, godz. 23:00 Soboń: mamy przestrzeń do tego, aby deficyt był wyższy (korekta) Mamy przestrzeń do tego, by deficyt - nie tylko budżetowy - był wyższy - powiedział w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że deficyt 'oczywiście'… » więcej 2022-12-08, godz. 22:50 Prezes PiS: jestem przekonany, że minister Ziobro zostanie obroniony Jestem przekonany, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zostanie obroniony podczas głosowania nad wnioskiem o wotum nieufności. Wiem, że z całą pewnością… » więcej 2022-12-08, godz. 22:50 Kamil Majchrzak z pozytywnym wynikiem kontroli antydopingowej Kamil Majchrzak uzyskał pozytywny wynik kontroli antydopingowych, które przeprowadzone zostały w październiku i listopadzie tego roku. Tenisista podkreśla… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »