Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-27, 17:10 Autor: PAP

Gdynia/ Uroczystości z okazji 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przed pomnikiem Armii Krajowej w Gdyni odbyły się uroczystości upamiętniające 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Miejskie uroczystości odbyły się we wtorek przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki. W obchodach wzięli udział m.in.: samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, uczniowie i nauczyciele z gdyńskich szkół oraz mieszkańcy.


Uroczystości rozpoczęły się od odegrania hymnu państwowego. Prezes okręgu pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. Jerzy Grzywacz przypomniał, że Polskie Państwo Podziemne, którego podstawą były tajne organizacje wojskowe, w 1944 roku liczyło 380 tys. ludzi. "Było najpotężniejszą organizacją wojskową w całej okupowanej Europie. Świadczy to o wielkim umiłowaniu Polaków do wolności i walki o niepodległość. Cieszę się, że wśród nas są młodzi ludzie. Najmłodsi powinni wiedzieć, że ich dziadkowie to ci bohaterowie, którzy przysłużyli się do tego, abyśmy mogli żyć w wolnej, niepodległej Polsce i spotykać się w tym miejscu– mówił prof. Jerzy Grzywacz.


Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni Jakub Ubych podkreślił, że gdyby nie tysiące osób, dla których wolność była rzeczą najważniejszą, o którą walczyli każdego dnia, losy naszego kraju mogłyby się potoczyć inaczej. "Historia naszego kraju pokazuje, że nie było rzeczy niemożliwych i że mamy w sobie zakorzenione bohaterstwo, które okazujemy w życiu codziennym. Dlatego każdego dnia musimy przypominać o tym, jak ważna jest wolność dla kolejnych pokoleń – mówił Ubych.


Podczas uroczystości został także odczytany apel pamięci, a żołnierze oddali salwę honorową. Uczestnicy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem. Obchody uświetniła wojskowa asysta honorowa.


Uroczystościom towarzyszyło dodatkowe wydarzenie. Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 26 im. Żołnierzy Armii Krajowej zostali pasowani na uczniów. (PAP)


Autor: Krzysztof Wójcik


kszy/ aszw/


Kraj i świat

2022-12-03, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: sobota najchłodniejsza na Suwalszczyźnie; lokalnie możliwe marznące opady W sobotę biegunem zimna w Polsce nadal będzie Suwalszczyzna. Tam, jak podał PAP synoptyk IMGW Michał Folwarski, temperatura wyniesie maksymalnie do -3 stopni… » więcej 2022-12-03, godz. 06:20 Dużo sodu i mało potasu to większe ryzyko demencji Chińskie badanie pokazało, że nadmiar soli, szczególnie, jeśli w diecie brakuje potasu, przyspiesza pojawienie się problemów z pamięcią i myśleniem… » więcej 2022-12-03, godz. 06:20 W sobotę Rada Naczelna PSL omówi m.in. kwestie gospodarcze i demograficzne W sobotę w Warszawie odbędzie się posiedzenie Rady Naczelnej PSL; głównymi tematami spotkania - jak poinformował PAP szef Rady Waldemar Pawlak - będą m.in… » więcej 2022-12-03, godz. 06:10 Drzewa ratują zdrowie i życie mieszkańców miast Obecność drzew w mieście przekłada się na mniej problemów zdrowotnych u mieszkańców - piszą naukowcy na łamach „Environment International”. Wnioski… » więcej 2022-12-03, godz. 06:10 Sztuczna inteligencja bada dinozaury Drapieżny dinozaur okazał się niegroźnym roślinożercą - dowodzą badania przeprowadzone przy użyciu sztucznej inteligencji. Ich wyniki opublikowano w „Journal… » więcej 2022-12-03, godz. 06:00 Kanada inwestuje w roboty, które myślą i uczą się jak ludzie Kanada inwestuje w budowę robotów, które wyglądają i myślą jak ludzie, będą mogły pracować na niebezpiecznych stanowiskach i tam, gdzie brakuje pracowników… » więcej 2022-12-03, godz. 06:00 Premier Finlandii: "Bez USA bylibyśmy teraz w dużych tarapatach" Europa nie jest wystarczająco silna, aby samodzielnie przeciwstawić się rosyjskiej inwazji na Ukrainę i musi liczyć na wsparcie Stanów Zjednoczonych. Bez… » więcej 2022-12-03, godz. 06:00 W sobotę obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami; Szacuje się, że 80 proc. osób z niepełnosprawnościami żyje w krajach o… » więcej 2022-12-03, godz. 05:50 MŚ 2022 - w sobotę początek fazy pucharowej W sobotę odbędą się pierwsze mecze 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. O godzinie 16.00 Holandia zagra z USA, a cztery godziny później… » więcej 2022-12-03, godz. 05:40 Prognoza pogody na 3 i 4 grudnia Jak informuje IMGW, niemal cała Europa pozostaje w zasięgu rozległego wyżu znad Rosji, tylko południowy zachód znajduje się w zasięgu niżów. Polska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »