Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-27, 17:00 Autor: PAP

Prezes IPN: Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową

Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową – zajmowało się nie tylko walką zbrojną, ale też administracją cywilną oraz pielęgnowaniem tożsamości, historii i języka - powiedział we wtorek, w 83. rocznicę powstania PPP prezes IPN Karol Nawrocki.

We wtorek przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Krakowie odbyła się uroczystość upamiętniająca 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uczestniczyli w niej kombatanci, uczniowie małopolskich szkół, poczty sztandarowe, wojsko i przedstawiciele władz regionalnych.


„Gdy 83 lata temu powstawała konspiracyjna armia polska (…) to we wszystkich dokumentach programowych możemy przeczytać, że to była świadomość prowadzenia walki wojskowej, militarnej i zbrojnej, ale też konieczność dbania o administrację cywilną podziemnego państwa i w końcu pielęgnowania tożsamości, historii i języka. Takie było Polskie Państwo Podziemne” - mówił podczas krakowskiej uroczystości prezes IPN.


„Była to Polska walcząca i największa podziemna armia świata, była to Polska kształcąca tych najmłodszych i tych starszych, była to Polska karząca zdrajców i okupantów i Polska administrująca podziemnym państwem – fenomen na skalę całego świata” - zaznaczył dr Karol Nawrocki.


Jak podkreślił, Polska Walcząca pozostawiła nam swój testament. „Wierzę też głęboko, że ten testament pozna świat i zwróci dziś uwagę na naród, dla którego historia to nie tylko przeszłość, ale też refleksja o przeszłości dla lepszej przyszłości dla nas tutaj w Polsce i na całym świecie” - mówił szef IPN.


Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwrócił uwagę, że symbol Polski Walczącej „tak mocno jest zakotwiczony w sercach naszych przodków, tak mocno nasycony jest treścią narodowej tożsamości”.


„Dziś przywołujemy Polskie Państwo Podziemne - w tym imponującym z perspektywy czasu dziele chcemy wiedzieć nie tylko prawdziwy fenomen na skalę światową, ale i wyraźny dowód, jak cenna dla Polaków jest wolność, jak istotnym jest i była suwerenność i jak fundamentalną kwestią jest niepodległość” - zaznaczył Kmita.


„Żyjąc w imię tych wartości nasi przodkowie nie mogli przejść obojętnie wobec narzuconego zniewolenia. Wolność była dla nich jak tlen” - mówił wojewoda i podkreślił, że to przesłanie pozostaje aktualne również dziś.


Krakowską uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza zakończył apel poległych i salwa wojskowa.


27 września obchodzony jest Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. To tego dnia w 1939 r. w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów Wojska Polskiego, w porozumieniu z władzami cywilnymi, Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obu okupantom.(PAP)


Autor: Rafał Grzyb


rgr/ aszw/


Kraj i świat

2022-12-03, godz. 07:50 MŚ 2022 - tenisistka Naomi Osaka dumna z piłkarzy Japonii Naomi Osaka jest dumna z piłkarzy Japonii, którzy awansowali do 1/8 finału mistrzostw świata. Była liderka rankingu tenisistek WTA w jednym z postów porównała… » więcej 2022-12-03, godz. 07:40 P.Szrot: prace nad nowelą Prawa oświatowego odbywały się w absolutnej współpracy z ośrodkiem prezydenckim Prace nad nowelizacją Prawa oświatowego odbywały się w absolutnej współpracy z ośrodkiem prezydenckim, w innej atmosferze niż było to na wiosnę przy… » więcej 2022-12-03, godz. 07:40 GDDKiA: wszystkie drogi krajowe przejezdne; pracuje 746 pojazdów do zimowego utrzymania W sobotę rano wszystkie drogi krajowe są przejezdne; pracuje na nich 746 pojazdów do zimowego utrzymania dróg - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych… » więcej 2022-12-03, godz. 07:40 SG: kontynuowana jest budowa tymczasowej zapory na granicy z Rosją Kontynuowana jest budowa tymczasowej zapory na granicy z Rosją. Budowa przebiega na trzech odcinkach w okolicach Górowa Iławeckiego, Dubeninek i Gołdapi -… » więcej 2022-12-03, godz. 07:40 Lublin/ Po ponad 80 latach znaleziono list Pinchasa - studenta Jeszywas Chachmej Lublin Po ponad 80 latach znaleziono i odczytano list studenta Jeszywas Chachmej Lublin, który znajdował się w jednej z książek pochodzących z oryginalnego księgozbioru… » więcej 2022-12-03, godz. 07:30 Europa/ Od początku inwazji Rosji na Ukrainę zatrzymano szereg szpiegów pracujących dla Moskwy Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w Europie zatrzymano szereg szpiegów pracujących dla Moskwy. Tygodnik „Spiegel” szacuje, że na Zachodzie żyją dziesiątki… » więcej 2022-12-03, godz. 07:20 Polska stara się odzyskać dzieła sztuki zagrabione przez Niemcy podczas II WŚ; jest ich ponad pół miliona Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej i dokonanych w tym okresie kradzieży przez Niemcy i Związek Sowiecki są szacowane na 516 tys. obiektów… » więcej 2022-12-03, godz. 07:20 Prezes Związku Głuchych: osoby głuche są pełnosprawnymi pracownikami Osoby głuche są pełnosprawnymi pracownikami, potrzebują tylko komunikacji w polskim języku migowym, który jest ich naturalnym językiem - powiedział PAP… » więcej 2022-12-03, godz. 07:10 W sobotę ostatni raz w tym roku kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić światła w swoich pojazdach W sobotę po raz ostatni w tym roku kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić światła w swoich pojazdach w ramach ogólnopolskiej kampanii 'Twoje światła… » więcej 2022-12-03, godz. 07:10 MŚ 2022 - najciekawsze liczby fazy grupowej Awans przedstawicieli sześciu kontynentów do 1/8 finału, brak zespołów z kompletem punktów, trzech piłkarzy z golami w ostatnich trzech edycjach mistrzostw… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »