Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-27, 16:40 Autor: PAP

Holandia/ Media: polskie szkoły dobrze sobie radzą z przyjmowaniem ukraińskich dzieci

Coraz więcej ukraińskich dzieci zaczyna naukę w polskich szkołach, które dobrze sobie radzą z przyjmowaniem najmłodszych uchodźców wojennych - informuje dziennik „De Volkskrant”. „Konflikty zdarzają się bardzo rzadko” – twierdzi pedagog Rafał Wawszkiewicz cytowany przez holenderską gazetę.

„Podczas gdy ich myśli są w ojczyźnie, dziesiątki tysięcy ukraińskich dzieci uczęszcza do szkół w Polsce” – napisał korespondent „De Volkskrant”.


Dziennikarz odwiedził m.in. Szkołę Podstawową nr 143 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie, gdzie rozmawiał zarówno z nauczycielami jak i uczniami. Z rozmów wynika, że choć nie brakuje problemów organizacyjnych, to jednak proces adaptacji ukraińskich uczniów do szkolnej rzeczywistości jest pozytywny.


„Pierwsi uczniowie z Ukrainy przybyli do nas już pod koniec lutego” – mówi dyrektor szkoły Krystyna Jakubowska i dodaje, że dzięki pomocy rodziców udało się zapewnić dodatkowe przybory szkolne oraz zatrudnić ukraińskich asystentów.


Ukraińskie dzieci w stolicy Polski uczą się także zdalnie w ukraińskich szkołach - informuje dziennik. „We współpracy z UNICEF Urząd miasta stołecznego Warszawy utworzył dla tej grupy kilkaset miejsc pracy z komputerami i szybkim internetem” – czytamy w „De Volkskrant”.


Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)


apa/ ap/


Kraj i świat

2022-12-03, godz. 07:00 Raport: Kanadyjczycy nieświadomie inwestowali w chińskie obozy pracy przymusowej Kanadyjczycy nieświadomie inwestowali swoje składki emerytalne w chińskie obozy pracy przymusowej, a problem ten dotyczy także innych krajów. Zarządzający… » więcej 2022-12-03, godz. 07:00 RFN/ Ambasador Izraela: od początku urzędowania w Berlinie mierzyłem się z antysemityzmem w lewicowym wydaniu Niemcy w dużej mierze odeszli od brunatnego, wulgarnego antysemityzmu. Dlatego szokujące jest, że lewicowy antysemityzm stał się w tym roku społecznie akceptowalny… » więcej 2022-12-03, godz. 06:50 Beskidy/ Większość ośrodków narciarskich ruszy w połowie grudnia Beskidzkie ośrodki narciarskie, w tym te największe - w Szczyrku czy Wiśle, uruchomią wyciągi w połowie grudnia. Już teraz można jednak pozjeżdżać na… » więcej 2022-12-03, godz. 06:50 Małopolskie/ Ruszają kolejne wyciągi narciarskie; można szusować na Podhalu i Sądecczyźnie Mroźna aura w ostatnim tygodniu pozwoliła na pracę armatek śnieżnych i dzięki temu w sobotę ruszają kolejne stoki narciarskie. W weekend będzie można… » więcej 2022-12-03, godz. 06:30 Kofeina pomaga sprinterom Przeprowadzonym przez badaczy z Japonii eksperyment pokazał, że kofeina wyraźnie skracała czas sprinterskiego biegu na 100 m. W szczególności nasilała eksplozywne… » więcej 2022-12-03, godz. 06:30 Dr W. Frazik: komunistyczna propaganda przedstawiała proces III Zarządu WiN jako "sąd nad umierającym światem" Komunistyczna propaganda przedstawiała proces III Zarządu WiN jako 'sąd nad umierającym światem' - powiedział PAP historyk dr Wojciech Frazik z Oddziałowego… » więcej 2022-12-03, godz. 06:30 Badanie: 61,4 proc. Polaków zamierza w tym roku zaoszczędzić na prezentach dla swoich dzieci 61,4 proc. Polaków zamierza w tym roku zaoszczędzić na prezentach świątecznych dla swoich dzieci - wynika z przekazanego PAP badania. Ponad połowa z nich… » więcej 2022-12-03, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: sobota najchłodniejsza na Suwalszczyźnie; lokalnie możliwe marznące opady W sobotę biegunem zimna w Polsce nadal będzie Suwalszczyzna. Tam, jak podał PAP synoptyk IMGW Michał Folwarski, temperatura wyniesie maksymalnie do -3 stopni… » więcej 2022-12-03, godz. 06:20 Dużo sodu i mało potasu to większe ryzyko demencji Chińskie badanie pokazało, że nadmiar soli, szczególnie, jeśli w diecie brakuje potasu, przyspiesza pojawienie się problemów z pamięcią i myśleniem… » więcej 2022-12-03, godz. 06:20 W sobotę Rada Naczelna PSL omówi m.in. kwestie gospodarcze i demograficzne W sobotę w Warszawie odbędzie się posiedzenie Rady Naczelnej PSL; głównymi tematami spotkania - jak poinformował PAP szef Rady Waldemar Pawlak - będą m.in… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »