Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-27, 16:30 Autor: PAP

Wielkopolskie/ Postępowanie WUW ws. zezwolenia na budowę obwodnicy Gostynia

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu wszczął postępowanie w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla obwodnicy Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 12 – poinformowała we wtorek GDDKiA.

Alina Cieślak z poznańskiego oddziału GDDKiA poinformowała, że uzyskanie decyzji umożliwi rozpoczęcie robót budowlanych. Umowę na zaprojektowanie i budowę 17-kilometrowej obwodnicy Gostynia podpisano w czerwcu.


"Jest to trzecia inwestycja w województwie wielkopolskim, realizowana w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic, dla której złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji ZRID" – podkreśliła Cieślak.


Inwestycję za ok. 246,8 mln zł realizuje konsorcjum firm Mirbud (lider) i Kobylarnia (partner). Umowa na zaprojektowanie i budowę obwodnicy została zawarta 30 czerwca.


"Wykonawca opracował projekt budowlany w oparciu o wykonaną już Koncepcję programową i złożył wniosek o uzyskanie decyzji ZRID. Po jej uzyskaniu wybuduje obwodnicę. Prace powinny zostać zrealizowane w ciągu 36 miesięcy od podpisania umowy z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych" - podała Cieślak.


Nową drogą kierowcy pojadą w I kwartale 2025 roku.


W ramach budowy obwodnicy Gostynia powstanie nowy odcinek drogi o długości 17 km i przekroju jednojezdniowym, po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Odcinkowo jeden kierunek będzie poszerzony o drugi pas.


Podstawowym celem budowy obwodnicy jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście na DK12. GDDKiA podkreśliła, że dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości innych dróg w Gostyniu.


Jak podkreślono, inwestycja poprawi warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego - w szczególności pomiędzy Lesznem a Jarocinem.


W ramach programu budowy 100 obwodnic w województwie wielkopolskim powstanie łącznie osiem obwodnic. Dotychczas GDDKiA zawarła umowy na zaprojektowanie i budowę obwodnic Gostynia, Grzymiszewa, Strykowa, Żodynia oraz Koźmina Wielkopolskiego. (PAP)


autor: Rafał Pogrzebny


rpo/ mk/


Kraj i świat

2022-12-08, godz. 13:00 Adam Niedzielski: na spotkaniu ministrów zdrowia UE m.in. o nadmiernych dostawach szczepionek przeciw COVID-19 Tematem piątkowego spotkania ministrów zdrowia Unii Europejskiej w Brukseli będzie problem nadmiernych dostaw szczepionek przeciwko COVID-19 i zdrowie psychiczne… » więcej 2022-12-08, godz. 13:00 Warmińsko-Mazurska SG: kontynuowana jest budowa zapory na granicy z Rosją Budowa tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim jest kontynuowana na odcinkach w okolicach Górowa Iławeckiego, Dubeninek i Gołdapi - przekazała… » więcej 2022-12-08, godz. 13:00 Czechy/ Media: w aptekach brakuje niektórych leków; Czesi jeżdżą po nie do Polski W Czechach brakuje niektórych leków, w tym przeciwbólowych i podstawowych antybiotyków; Czesi jeżdża po nie do Polski lub szukają ich w internecie - informuje… » więcej 2022-12-08, godz. 13:00 Szef dyplomacji UE: Europa musi nadal wspierać Ukrainę Europejczycy muszą kontynuować wojskowe i finansowe wsparcie dla Ukrainy - powiedział wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa… » więcej 2022-12-08, godz. 12:50 Posłowie KO: ws. informacji o osobie z komisji likwidacyjnej WSI trzeba zwołać sejmową komisję ds. służb specja… Informacja o tym, że w komisji likwidacyjnej WSI zasiadała osoba podejrzana obecnie o szpiegostwo na rzecz Rosji, jest druzgocząca z punktu widzenia polskiego… » więcej 2022-12-08, godz. 12:50 Niedzielski: Do Polski przybyło pół miliona dawek szczepionek przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do… 5 grudnia do Polski przybyło pół miliona dawek szczepionek przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. Ta liczba wystarczy na zaszczepienie… » więcej 2022-12-08, godz. 12:50 Pracownicy to fundament, na którym stoi sektor gamedev (MediaRoom) Pracownicy polskiego sektora gamingowego stanowią fundament firm, w których są zatrudnieni i mają wpływ na ich wartość - podkreślali uczestnicy IX edycji… » więcej 2022-12-08, godz. 12:50 Minister Niedzielski: Głównym problemem epidemicznym w kraju jest grypa (krótka 3) Głównym problemem epidemicznym w kraju są teraz zachorowania na grypę, a nie na COVID-19 - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zachęcił… » więcej 2022-12-08, godz. 12:40 Ukraina wytrwa i odrodzi się. Pierwszy dzień szczytu World for Ukraine niósł przesłanie nadziei (MediaRoom) Niemal 1000 osób uczestniczyło w pierwszym dniu szczytu W4UA w G2A Arena w Rzeszowie-Jasionce. „Polska nie czekała na decyzje żadnych organizacji. Od razu… » więcej 2022-12-08, godz. 12:40 Małopolskie/ 44–latek w ciężkim stanie trafił do szpitala po zatruciu czadem 44-letni mężczyzna w stanie ciężkim trafił do szpitala w wyniku zatrucia tlenkiem w domu w Chełmku - podała w czwartek rzecznik oświęcimskiej policji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »