Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-27, 16:30 Autor: PAP

Żeglarka Hanna Chojnicka laureatką Nagrody Fair Play PKOl

Żeglarka Hanna Chojnicka została laureatką 54. Nagrody Fair Play PKOl za „czyn czystej gry”. Uroczystość wręczenia wyróżnień przyznanych za rok 2021 odbyła się we wtorek w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Wyróżnienie Fair Play honoruje szczególny czyn "czystej gry", którego dokonał zawodnik lub zawodniczka, zespół sportowy, trener czy działacz. Czynem tym pomógł innym, dając tym samym wyraz humanistycznej postawy wobec drugiego człowieka.


Chojnicka to zaledwie 12-letnia żeglarka, zawodniczka Jacht Klubu Wielkopolski. W marcu na treningu odbywającym się podczas zgrupowania na jeziorze Garda zauważyła, że jedną z dziewcząt nieszczęśliwie i boleśnie uderzył w głowę bom, a jej łódka się wywróciła. Młoda zawodniczka błyskawicznie zareagowała – podpłynęła do koleżanki i pomogła jej wejść do swego Optymista. Następnie, nie mając na sobie suchego sztormiaka, wskoczyła do zimnej wody jeziora i - po postawieniu łódki – podpłynęła, przekazując ją poszkodowanej żeglarce. Ważne jest i to, że na krótko przed tą dość dramatyczną sytuacją sama Hania poślizgnęła się i uderzyła nosem w burtę. Mocno bolało, niemal cała twarz była zakrwawiona, ale – gdy trzeba było pośpieszyć z pomocą – dziewczynka nie zawahała się ani przez chwilę…


"Chciałam podziękować moim trenerom i rodzicom. Dzięki nim wiedziałam jak powinnam zachować się w tej sytuacji. Wiem, że moja koleżanka postąpiłaby tak samo" - skromnie przyznała Chojnicka.


Wyróżnienia Fair Play im. Zofii Żukowskiej za "promocję wartości fair play" otrzymali: Elżbieta Kwiatkowska, która w PKOl przepracowała 52 lata, Jerzy Kuciak - twórca „Domowego Muzeum Olimpijskiego" w swoim prywatnym mieszkaniu w Kościanie, Zbigniew Kulik od 46 lat kierujący Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu oraz Teatr WAM, czyli Warsztatowa Akademia Musicalowa za spektakl „Fair Play”.


Wyróżnieniami Fair Play PKOl za „całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu” zostali nagrodzeni wybitni sportowcy: lekkoatleci Monika Pyrek-Rokita i Tomasz Majewski, a także pływaczka Otylia Jędrzejczak.


Wyróżnienie Fair Play Dziennikarzy Sportowych otrzymała specjalizująca się w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska. Honorową Statuetkę Fair Play przyznawaną osobom i instytucjom wybitnie zasłużonym dla ruchu olimpijskiego odebrał dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej Michał Rynkowski. POLADA w tym roku obchodziła jubileusz 5-lecia działalności.


Gospodarz spotkania prezes PKOl Andrzej Kraśnicki otrzymał prestiżową nagrodę Międzynarodowego Komitetu Fair Play.


Wielu polskich sportowców imiennie, w tym Iga Świątek i Robert Lewandowski oraz związki sportowe, zostało uhonorowanych za pomoc okazaną sportowcom z Ukrainy. Za szczególną postawę oraz wsparcie w trudnym czasie wojny, za pośrednictwem filmu wyemitowanego z telebimu, podziękował prezes Ukraińskiego Komitetu Olimpijskiego Siergiej Bubka. (PAP)


mask/ cegl/


Kraj i świat

2022-12-04, godz. 18:30 Niemcy/ „Stern”: kremlowska propaganda przechodzi samą siebie i przekonuje, że protezy to „fajne gadżety” Kremlowska propaganda upada coraz niżej - pisze w niedzielę portal dziennika „Stern”. „W świecie równoległym, do którego Władimir Putin chce przenieść… » więcej 2022-12-04, godz. 18:30 Politycy po meczu Polska-Francja: jesteśmy z was dumni; było serce, były emocje, była walka 'Było serce, była walka, były emocje', 'Jesteśmy z was dumni', 'Za mało, by się cieszyć, wystarczy, by się nie wstydzić' - tak politycy zarówno PiS… » więcej 2022-12-04, godz. 18:30 MŚ 2022 - od 0 do 138, czyli liczby Lewandowskiego w reprezentacji Polski 138 meczów, 78 goli - to bilans ponad 14 lat występów w piłkarskiej reprezentacji Polski Roberta Lewandowskiego. Do najlepszego snajpera biało-czerwonych… » więcej 2022-12-04, godz. 18:20 MŚ 2022 - 138. mecz Lewandowskiego w kadrze (dokumentacja) Robert Lewandowski w niedzielnym meczu z Francją (1:3) w piłkarskich mistrzostwach świata po raz 138. wystąpił w reprezentacji Polski i jest liderem rankingu… » więcej 2022-12-04, godz. 18:20 MŚ 2022 - Michniewicz po meczu z Francją: chcieliśmy zagrać inaczej niż dotychczas (krótka) 'Zdawaliśmy sobie sprawę, że to będzie trudny mecz, ale chcieliśmy też zagrać inaczej niż dotychczas graliśmy w tym turnieju' - powiedział Czesław Michniewicz… » więcej 2022-12-04, godz. 18:10 MŚ 2022 - Mbappe najmłodszym strzelcem co najmniej ośmiu goli w mundialach Napastnik reprezentacji Francji Kylian Mbappe, który strzelił dwa gole Polsce w 1/8 finału mistrzostw świata, został pierwszym w historii strzelcem co najmniej… » więcej 2022-12-04, godz. 18:10 MŚ 2022 - 78 goli Lewandowskiego w reprezentacji (dokumentacja) Robert Lewandowski w niedzielnym meczu 1/8 finału mistrzostw świata z Francją (1:3) zdobył gola i powiększył do 78 dorobek strzelecki w piłkarskiej reprezentacji… » więcej 2022-12-04, godz. 18:10 Premier po meczu Polska-Francja: przegrać z aktualnymi, a być może i przyszłymi mistrzami świata, to nie wstyd Wynik meczu z Francją jest gorszy od naszej gry, ale przegrać z aktualnymi, a być może i przyszłymi mistrzami świata, to nie wstyd - napisał premier Mateusz… » więcej 2022-12-04, godz. 18:10 Ekstraklasa siatkarzy - Paweł Woicki: gra się, aby wygrywać Ekstraklasowi siatkarze Cerradu Enea Czarnych Radom przegrali w niedzielnym, wyjazdowym spotkaniu z Grupą Azoty Zaksą Kędzierzyn-Koźle 2:3. Po nim był chwalony… » więcej 2022-12-04, godz. 18:10 Prezydent: chciałbym, żeby nikt z cierpiących po tragediach w kopalniach nie czuł się opuszczony i sam (opis) Jesteśmy razem; chciałbym, żeby nikt z tych, którzy cierpią po tamtych wydarzeniach, nie miał poczucia, że jest dzisiaj sam czy jest dzisiaj opuszczony… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »