Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-27, 16:00 Autor: PAP

Wiceszef MSZ o Baltic Pipe: po dziesiątkach lat kończymy z uzależnieniem od Rosji w zakresie surowców energetycznych

Nareszcie po dziesiątkach lat kończymy z uzależnieniem od Rosji w zakresie surowców energetycznych, to jest historyczny moment; dostawy gazociągiem Baltic Pipe wraz z wydobyciem krajowym i interkonektorami zapewniają nam całkowitą niezależność od Rosji - powiedział PAP wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

W tłoczni gazu w Goleniowie (Zachodniopomorskie) symbolicznie uruchomiono we wtorek przesył gazu przez gazociąg Baltic Pipe. Gazociąg tworzy nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii poprzez Danię do Polski. Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki.


"Nareszcie po wielu dziesiątkach lat kończymy z uzależnieniem od Rosji w zakresie surowców energetycznych, to jest historyczny, przełomowy moment" - podkreślił Wawrzyk.


Wiceszef MSZ pytany, jaki procent całkowitego zapotrzebowanie Polski na gaz zapewnią dostawy poprzez gazociąg bałtycki odparł: "Baltic Pipe plus własne (krajowe) wydobycie, plus gazoport, w zdecydowanej większości zaspokaja nasze zapotrzebowanie na gaz, nie tylko odbiorców indywidualnych, ale i przemysłu. Jeżeli dodamy do tego jeszcze interkonektory z Niemcami, Litwą i Słowacją (...) zapewnia nam to całkowitą niezależność od Rosji w zakresie zaopatrzenia w gaz".


Dopytywany w kontekście zawieranych umów na dostawy gazu, kiedy ta niezależność przy wykorzystaniu Baltic Pipe w praktyce stanie się faktem podkreślił, że w praktyce 1 stycznia 2023 r., kiedy osiągnie nie tylko pełną przepustowość techniczną, ale kiedy też zacznie płynąć zakontraktowany gaz.


Według wiceszefa MSZ, uruchomienie Baltic Pipe to także dla niego osobista satysfakcja, ponieważ kierował zespołem, który wynegocjował z Duńczykami porozumienie ws. stref ekonomicznych przy Bornholmie. Duńczycy uzależniali swoją zgodę na Baltic Pipe od wynegocjowania tego porozumienia - dodał.


Wawrzyk zaznaczył jednocześnie, że nie wszystkie ekipy rządzące w Polsce stawiały na realizację gazociągu bałtyckiego. "Projekt Baltic Pipe jest przykładem takiej inicjatywy, która powinna jednoczyć, ale tak naprawdę poprzednie ekipy nie chciały tego projektu. Przecież to rząd Lewicy Leszka Millera podjął decyzję o zerwaniu kontraktu norweskiego, który za rządów AWS-u już był podpisany. To rząd PO i PSL nic nie robił ws. budowy Baltic Pipe, po przejęciu (przez nich) władzy nic się w tej sprawie nie działo" - stwierdził wiceszef polskiej dyplomacji. (PAP)


autor: Karol Kostrzewa


kos/ par/


Kraj i świat

2022-12-07, godz. 13:40 Andrzej Bukowieck o Janie Nowickimi: wspólną cechą jego kreacji aktorskich jest polski duch romantyczny Nowicki zagrał w ponad 200 rolach filmowych. Gdy je porównamy ze sobą i zestawi, to okaże się, że świadczą o jego ogromnej wszechstronności' - powiedział… » więcej 2022-12-07, godz. 13:40 Nawet jeden napad padaczkowy może mieć dramatyczne skutki (MediaRoom) Zdecydowana większość pacjentów z padaczką dzięki leczeniu nie doświadcza napadów padaczkowych. Jednak około jedna trzecia boryka się z postacią lekooporną… » więcej 2022-12-07, godz. 13:40 Jan Jakub Kolski po śmierci Jana Nowickiego: nie będzie z kim pogadać Nie ma już takich ludzi, z którymi się tak rozmawia, jak z Jankiem Nowickim - powiedział PAP po śmierci aktora reżyser Jan Jakub Kolski. Niektórzy zapraszali… » więcej 2022-12-07, godz. 13:40 Andrzej Bukowiecki o Janie Nowickimi: wspólną cechą jego kreacji aktorskich jest polski duch romantyczny (korekta) Nowicki zagrał w ponad 200 rolach filmowych. Gdy je porównamy ze sobą i zestawi, to okaże się, że świadczą o jego ogromnej wszechstronności' - powiedział… » więcej 2022-12-07, godz. 13:30 Zgromadzenie Parlamentarne Litwy, Polski i Ukrainy przyjęło deklarację o współdziałaniu ws. integracji Ukrainy z… Zapewnienie o gotowości do ścisłej współpracy dwustronnej oraz w formacie wielostronnym w celu zapewnienia członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO… » więcej 2022-12-07, godz. 13:30 Wrocław/ Otwarto wystawę o Wiekim Głodzie na Ukrainie „Niepotępione ludobójstwo na Ukraińcach. Powtórka z historii” - to tytuł wystawy plenerowej otwartej we Wrocławiu. Opowiada o Wielkim Głodzie na Ukrainie… » więcej 2022-12-07, godz. 13:30 Lider PSL: dziwię się, że posłowie PO nie poparli kandydatury Bartoszewskiego na wiceszefa komisji spraw zagranicz… Dziwię się, że posłowie PO nie poparli kandydatury Władysława Teofila Bartoszewskiego na wiceszefa komisji spraw zagranicznych, kandydata partii demokratycznej… » więcej 2022-12-07, godz. 13:30 Puda: w nowej perspektywie budżetowej regiony będą zarządzały pulą 44 proc. funduszy dla Polski (krótka4) W nowej perspektywie budżetowej regiony będą zarządzały pulą 44 proc. funduszy dla Polski - mówił w środę minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz… » więcej 2022-12-07, godz. 13:30 Białystok/ Rozpoczyna się festiwal filmów krótkometrażowych "Żubroffka" Pokazy filmów, spotkania z twórcami, wystawy, warsztaty a także spotkania muzyczne znalazły się w programie rozpoczynającego się w środę, 16. Międzynarodowego… » więcej 2022-12-07, godz. 13:30 Łotwa/ Ponad 60 rosyjskojęzycznych mediów wystąpiło w obronie TV Dożd, której cofnięto koncesję Ponad 60 redakcji rosyjskojęzycznych mediów, zarejestrowanych na Łotwie, podpisało list w obronie telewizji Dożd, której Narodowa Rada Mediów Elektronicznych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »