Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-27, 16:00 Autor: PAP

Warmińsko-mazurskie/ Radni PiS: zarząd woj. wycofał wnioski dot. obwodnic; zarząd: trwają prace projektowe

Radni wojewódzcy PiS poinformowali, że zarząd woj. warmińsko-mazurskiego nie jest zainteresowany budową obwodnic mimo współfinansowania inwestycji przez państwo. Zarząd województwa odpowiedział, że nie rezygnuje z budowy obwodnic, a obecnie trwają prace nad dokumentacją.

"Podstawą rozwoju gospodarczego jest infrastruktura, która musi być stale budowana i uzupełniana. Nasze województwo niestety w tym nie przoduje. Od 20 lat region jest w sposób oczywisty zapóźniony. Pieniądze, które były dość duże ze środków europejskich, specjalnie zwiększone dla obszarów wschodnich i północnych, nie zostają właściwie do dziś wykorzystane" - podkreślił podczas wtorkowej konferencji prasowej radny wojewódzki Grzegorz Kierozalski (PiS).


Jak wskazał, na Warmii i Mazurach rozbudowuje się infrastruktura związana z rozwojem turystyki i rekreacji. "To jest rzecz bardzo ważna, ale niewystarczający jest rozwój tras kolejowych, dróg wodnych i dróg dla ruchu kołowego" - dodał.


Radny Paweł Czemiel (PiS) ocenił, że opóźnianie inwestycji drogowych w obliczu wieloletniego wykluczenia komunikacyjnego województwa warmińsko-mazurskiego jest nie do przyjęcia. "W przypadku budowy obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich państwo dofinansowuje w 50 proc. koszty budowy. Zarząd województwa złożył wnioski o dofinansowanie obwodnicy Kętrzyna i Nidzicy i takie dofinansowanie otrzymał. Jednak mamy informację, że zarząd województwa nie skorzysta z tego programu" - przekazał.


Podkreślił, że z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, który dofinansowuje budowę obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich, na planowaną kętrzyńską obwodnicę w latach 2022-2025, której koszt oceniono na 126 mln zł, dofinansowanie wyniesie 63 mln zł. Natomiast na obwodnicę Nidzicy w latach 2022-2024 która ma kosztować 49,5 mln zł dofinansowanie wyniesie 24,75 mln zł.


Biuro prasowe Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego przesłało PAP informację, zgodnie z którą zarząd województwa nie zrezygnował z udziału we wskazanym programie. "Obecnie trwają zaawansowane prace nad dokumentacją projektową dla obwodnic Nidzicy, Kętrzyna i Susza, które mają zakończyć się w 2023 roku"- poinformowało biuro prasowe urzędu marszałkowskiego. (PAP)


autor: Agnieszka Libudzka


ali/ mk/


Kraj i świat

2022-12-03, godz. 07:00 Raport: Kanadyjczycy nieświadomie inwestowali w chińskie obozy pracy przymusowej Kanadyjczycy nieświadomie inwestowali swoje składki emerytalne w chińskie obozy pracy przymusowej, a problem ten dotyczy także innych krajów. Zarządzający… » więcej 2022-12-03, godz. 07:00 RFN/ Ambasador Izraela: od początku urzędowania w Berlinie mierzyłem się z antysemityzmem w lewicowym wydaniu Niemcy w dużej mierze odeszli od brunatnego, wulgarnego antysemityzmu. Dlatego szokujące jest, że lewicowy antysemityzm stał się w tym roku społecznie akceptowalny… » więcej 2022-12-03, godz. 06:50 Beskidy/ Większość ośrodków narciarskich ruszy w połowie grudnia Beskidzkie ośrodki narciarskie, w tym te największe - w Szczyrku czy Wiśle, uruchomią wyciągi w połowie grudnia. Już teraz można jednak pozjeżdżać na… » więcej 2022-12-03, godz. 06:50 Małopolskie/ Ruszają kolejne wyciągi narciarskie; można szusować na Podhalu i Sądecczyźnie Mroźna aura w ostatnim tygodniu pozwoliła na pracę armatek śnieżnych i dzięki temu w sobotę ruszają kolejne stoki narciarskie. W weekend będzie można… » więcej 2022-12-03, godz. 06:30 Kofeina pomaga sprinterom Przeprowadzonym przez badaczy z Japonii eksperyment pokazał, że kofeina wyraźnie skracała czas sprinterskiego biegu na 100 m. W szczególności nasilała eksplozywne… » więcej 2022-12-03, godz. 06:30 Dr W. Frazik: komunistyczna propaganda przedstawiała proces III Zarządu WiN jako "sąd nad umierającym światem" Komunistyczna propaganda przedstawiała proces III Zarządu WiN jako 'sąd nad umierającym światem' - powiedział PAP historyk dr Wojciech Frazik z Oddziałowego… » więcej 2022-12-03, godz. 06:30 Badanie: 61,4 proc. Polaków zamierza w tym roku zaoszczędzić na prezentach dla swoich dzieci 61,4 proc. Polaków zamierza w tym roku zaoszczędzić na prezentach świątecznych dla swoich dzieci - wynika z przekazanego PAP badania. Ponad połowa z nich… » więcej 2022-12-03, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: sobota najchłodniejsza na Suwalszczyźnie; lokalnie możliwe marznące opady W sobotę biegunem zimna w Polsce nadal będzie Suwalszczyzna. Tam, jak podał PAP synoptyk IMGW Michał Folwarski, temperatura wyniesie maksymalnie do -3 stopni… » więcej 2022-12-03, godz. 06:20 Dużo sodu i mało potasu to większe ryzyko demencji Chińskie badanie pokazało, że nadmiar soli, szczególnie, jeśli w diecie brakuje potasu, przyspiesza pojawienie się problemów z pamięcią i myśleniem… » więcej 2022-12-03, godz. 06:20 W sobotę Rada Naczelna PSL omówi m.in. kwestie gospodarcze i demograficzne W sobotę w Warszawie odbędzie się posiedzenie Rady Naczelnej PSL; głównymi tematami spotkania - jak poinformował PAP szef Rady Waldemar Pawlak - będą m.in… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »