Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-27, 10:04 Autor: PAP

Wtorek (27.09) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata [ZDJĘCIA]

Tłocznia gazu Goleniów przed uroczystym otwarciem gazociągu Baltic Pipe na terenie tłoczni gazu w okolicach Budna koło Goleniowa [fot. PAP/Marcin Bielecki]
Tłocznia gazu Goleniów przed uroczystym otwarciem gazociągu Baltic Pipe na terenie tłoczni gazu w okolicach Budna koło Goleniowa [fot. PAP/Marcin Bielecki]
Misja DART [fot. EPA/NASA/JOHNS HOPKINS APL/STEVE GRIBBEN HANDOUT]
Misja DART [fot. EPA/NASA/JOHNS HOPKINS APL/STEVE GRIBBEN HANDOUT]
(21:10) To jeden z najważniejszych dni od 1989 r. - mówił we wtorek wieczorem w Filharmonii Szczecińskiej o otwartym gazociągu Baltic Pipe prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że oznacza to faktyczne uniezależnienie państwa w kwestiach bezpieczeństwa energetycznego.

Prezydent przypomniał, że do tej pory w zakresie dostaw gazu byliśmy całkowicie uzależnieni od Rosji, co było spuścizną czasów komunistycznych i naszej obecności w sowieckiej strefie wpływów.

Dowiedz się więcej.

(20:00) Szwecja/ Ekspert o wycieku z gazociągów Nord Stream: to nie trzęsienie ziemi, to silna eksplozja w wodzie

Jestem pewien, że wyciek gazu z rurociągów Nord Stream nie został spowodowany przez trzęsienie ziemi, to była eksplozja w wodzie odpowiadająca sile wybuchu 100-200 kg dynamitu - oświadczył w rozmowie z gazetą "Expressen" sejsmolog z Uniwersytetu w Uppsali Bjoern Lund.

Dowiedz się więcej.

(18:00) Nasi europejscy partnerzy prowadzą w tej sprawie śledztwo, a my jesteśmy gotowi wesprzeć ich wysiłki - powiedział we wtorek przedstawiciel amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, komentując poniedziałkowy wyciek z gazociągów Nord Stream.

Odmawiając "spekulowania" na temat przyczyn wycieków, przedstawiciel władz USA dodał: "To ilustruje znaczenie naszych wspólnych wysiłków na rzecz znalezienia alternatywnych dostaw gazu dla Europy".

Dowiedz się więcej.

(17:00) Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową – zajmowało się nie tylko walką zbrojną, ale też administracją cywilną oraz pielęgnowaniem tożsamości, historii i języka - powiedział we wtorek, w 83. rocznicę powstania PPP prezes IPN Karol Nawrocki.

We wtorek przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Krakowie odbyła się uroczystość upamiętniająca 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uczestniczyli w niej kombatanci, uczniowie małopolskich szkół, poczty sztandarowe, wojsko i przedstawiciele władz regionalnych.

Dowiedz się więcej.

(16:10) Stacja pomiarowa szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej (SNSN) zarejestrowała w poniedziałek dwie silne podwodne eksplozje na obszarach, gdzie stwierdzono wyciek z gazociągów Nord Stream.

"Nie ma wątpliwości, że to eksplozje" - stwierdził Bjoern Lund z SNSN.

Dowiedz się więcej.

(15:50) Duńskie siły zbrojne opublikowały we wtorek zdjęcia świadczące o wycieku gazu w trzech miejscach z dwóch gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim. Na fotografii oraz filmie widać bąbelki rozchodzące się po powierzchni wody na dużym obszarze.

Najmniejszy okrąg z bąbelkami ma średnicę 200 metrów, a największy kilometr.

Dowiedz się więcej.

(15:10) Otwarcie gazociągu Baltic Pipe, którym norweski gaz popłynie do Danii i Polski, pozwala tej ostatniej zdywersyfikować dostawy surowca i wzmocnić swoje bezpieczeństwo energetyczne, natomiast Ukrainie może zapewnić niezawodność dostaw gazu - ocenił we wtorek minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko. Monopol Gazpromu to już nie wyrok - dodał.

tym roku zwiększyliśmy gwarantowaną zdolność importu gazu z Polski i nadal nad tym pracujemy - napisał Hałuszczenko na Facebooku. (https://tinyurl.com/53h42knt)

Dowiedz się więcej.

(13:50) Ukraina wygra wojnę, nie ma możliwości, by się załamała, poddała. Obserwowaliśmy już w historii, jak Rosja przegrywała inne konflikty i tak też będzie w tym przypadku - ocenił we wtorek w rozmowie z PAP ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski był we wtorek gościem specjalnym Polskiej Agencji Prasowej.

Dowiedz się więcej.

(13:40) Kończy się era dominacji rosyjskiej w sferze gazu; dzisiaj rozpoczynamy epokę suwerenności energetycznej, wolności energetycznej i zwiększonego bezpieczeństwa - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości otwarcia gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. Goleniowa (Zachodniopomorskie).

We wtorkowej uroczystości poza premierem Morawieckim uczestniczył również m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen, minister do spraw Ropy Naftowej i Energii Norwegii Terje Aasland oraz szefowa unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Energii Ditte Juul Jorgensen.

Dowiedz się więcej.

(13:00) Arnold Schwarzenegger, popularny aktor i były gubernator stanu Kalifornia, zwiedzi w środę były niemiecki obóz Auschwitz. Odwiedzi też oświęcimskie Centrum Żydowskie – podał Maciej Zabierowski z centrum żydowskiego.

„Jestem świadkiem zniszczenia wywołanego przez nazizm. Na własne oczy widziałem, jak nienawiść wymknęła się spod kontroli i dlatego dzielę się tymi bolesnymi wspomnieniami ze światem w nadziei, że w przyszłości uda się zapobiec takim tragediom. Wspieram Centrum Żydowskie w Oświęcimiu i ich misję, aby Holokaust nigdy więcej się nie powtórzył" - powiedział cytowany w komunikacie Schwarzenegger o swojej nadchodzącej wizycie.

(10:40) Od 21 lipca do 20 września 2022 roku zmniejszył się deficyt wody dla upraw rolnych - stwierdził Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Niedobory wody odnotowano tylko w 5 województwach, najbardziej dotykają one jesiennych zasiewów rzepaku - wyjaśnił Instytut.

"W trzynastym okresie raportowania, tj. od 21 lipca do 20 września 2022 roku, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -36 mm" - czytamy w raporcie IUNG. W stosunku do poprzedniego okresu (11 VII – 10 IX) deficyt wody zmniejszył się.

Dowiedz się więcej.

(09:30) Nie widzimy żadnych oznak wskazujących na to, że Chiny przygotowują się do wsparcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę lub pomagają Kremlowi w omijaniu zachodnich sankcji - oświadczył w nocy z poniedziałku na wtorek rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA Ned Price, cytowany przez stację CNN.

"Przyglądamy się wszystkim doniesieniom, jakie otrzymujemy (w tej sprawie). Jak dotąd nie dostrzegliśmy nic, co mogłoby wskazywać, że ChRL zmienia swoje (dotychczasowe) podejście. (...) Wypowiedzi chińskiego ministra spraw zagranicznych Wanga Yi świadczą (jednak) o tym, że Pekin wykazuje pewną dozę niepokoju w związku z tym, co Rosja robi na Ukrainie" - ocenił Price.

Dowiedz się więcej.

(07:30) Od czwartku do niedzieli w Paryżu rozegrany zostanie szósty turniej elity Beach Pro Tour w tym sezonie. Po raz pierwszy w historii rozgrywki siatkówki plażowej odbędą się na słynnych tenisowych kortach Rolanda Garrosa.

Do tej pory korty Rolanda Garrosa łączone były jedynie z wielkoszlemowym French Open. Zmieni się to w czwartek, kiedy centralny kort Philippe'a Chatriera stanie się areną zmagań siatkarek i siatkarzy plażowych.

Dowiedz się więcej.

(06:40) Polska przewiduje dostarczanie stronie niemieckiej pełnej nadwyżki ropy naftowej stanowiącej różnicę między potrzebami krajowych rafinerii a możliwościami technicznymi krajowej infrastruktury przesyłowej - poinformowało PAP Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Strona polska kontynuuje rozmowy z Niemcami w sprawie współpracy w zakresie dostaw ropy naftowej do tego kraju za pośrednictwem polskiej infrastruktury - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska w odpowiedzi na pytania PAP dotyczące współpracy z Niemcami po tym, jak rząd tego państwa odzyskał kontrolę zarządczą nad rafinerią w Schwedt, w której udziały mają Rosjanie.

Dowiedz się więcej.

(01:50) Sonda NASA zgodnie z planem zderzyła się we wtorek nad ranem z planetoidą Dimorphos w ramach misji DART - pierwszego w historii testu obrony planetarnej. Misja ma sprawdzić, na ile uderzenie w niewielkie ciało niebieskie zmieni jego kurs.

Do zderzenia sondy wielkości małego samochodu z kosmiczną skałą o średnicy ok. 160 m doszło we wtorek o godzinie 1.14 czasu polskiego ok. 11 mln kilometrów od Ziemi. To pierwsza w historii próba zmiany trajektorii ciała niebieskiego przez ludzi w przypadku gdyby zagrażałoby ono Ziemi.

Dowiedz się więcej.

(00:30) Na posiedzeniu rządu Czech, który zajmował się budżetem, podjęto w poniedziałek wieczorem decyzję o czasowym przywróceniu kontroli na granicy ze Słowacją. Kontrole, związane ze wzrostem liczby nielegalnych migrantów przekraczających granicę, zostaną wprowadzone o północy ze środy na czwartek.

O decyzji rządu poinformował w poniedziałek późnym wieczorem premier Petr Fiala. W pierwszej fazie kontrole zostaną przywrócone na dziesięć dni. Ten czas, zdaniem wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Vita Rakuszana zostanie wykorzystany na negocjacje ze stroną słowacką.

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2022-11-27, godz. 12:40 MŚ 2022 - Portugalczyk Danilo nie zagra w dwóch kolejnych meczach Danilo Pereira, środkowy obrońca piłkarskiej reprezentacji Portugalii i Paris Saint-Germain, doznał złamania trzech żeber na treningu i nie zagra w dwóch… » więcej 2022-11-27, godz. 12:30 Ekstraklasa piłkarska – prezes Wisły: wszyscy dostali szansę grania 28 piłkarzy Wisły Płock wróciło z tournee po Słowacji. „Wszyscy dostali szansę, by zaprezentować swoje umiejętności podczas rozgrywanych spotkań… » więcej 2022-11-27, godz. 12:30 Niedzielski: systematycznie zmierzamy w kierunku 7 proc. PKB na zdrowie - tempo szybsze niż zakładane Systematycznie zmierzamy w kierunku 7 proc. PKB na zdrowie. Tempo w ostatnich dwóch latach było szybsze niż zakładane. Do planów dołożyliśmy dodatkowe… » więcej 2022-11-27, godz. 12:20 Wrocław/ Wystawa eksponatów ze skarbca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Dotychczas nieudostępniane szerszej publiczności eksponaty pochodzące ze skarbca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu będzie można oglądać od poniedziałku… » więcej 2022-11-27, godz. 12:20 PŚ w skokach - Żyła piąty w Ruce, wygraną podzielili się Kraft i Granerud (opis) Piotr Żyła był piąty, a prowadzący po pierwszej serii Dawid Kubacki zajął szóstą lokatę w niedzielnym konkursie w fińskiej Ruce, ale obronił pozycję… » więcej 2022-11-27, godz. 12:10 Łotwa/ 1 osoba zginęła, 26 rannych w zderzeniu autokaru z ciężarówką Jedna osoba zginęła, a 26 zostało rannych w zderzeniu estońskiego autokaru z ciężarówką w sobotę wieczorem na północy Łotwy - pisze w niedzielę agencja… » więcej 2022-11-27, godz. 11:50 Przemyśl/ Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Jazz bez…” – od czwartku Trio Włodzimierza Nahornego, Kraków Street Band, polsko-niemiecko-ukraiński International Jazz Family, Bartek Halicki Septet - to gwiazdy, które wystąpią… » więcej 2022-11-27, godz. 11:50 MŚ 2022 - Japonia - Kostaryka 0:0 (do przerwy) Grupa E: Japonia - Kostaryka 0:0 do przerwy. Żółta kartka - Japonia: Miki Yamane. Kostaryka: Anthony Contreras. Sędzia: Michael Oliver (Anglia).(PAP)… » więcej 2022-11-27, godz. 11:40 Szydło dla i.pl: Tusk stawia w fatalnym świetle KE, ponieważ sugeruje, że bierze ona udział w walce politycznej Tusk stawia w fatalnym świetle przede wszystkim KE, ponieważ sugeruje, że bierze ona udział w walce politycznej i prowadzi intensywne działania, żeby doprowadzić… » więcej 2022-11-27, godz. 11:30 Łódzkie/ Policja bada okoliczności śmiertelnego wypadku niedaleko Kutna Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku na dk 92 między Kutnem a Krośniewicami (woj. łódzkie), gdzie auto osobowe potrąciło pieszego. Ustalono, że… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »