Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-26, 19:10 Autor: PAP

USA/ Dzieci z polskich szkół dokształcających dały koncert (nie)zakazanych piosenek w New Jersey

Ok. 600 osób oklaskiwało w niedzielę dzieci z polskich szkół dokształcających w stanie New Jersey w USA, występujących na koncercie “Wspólne śpiewanie (nie)zakazanych piosenek”. Wydarzenie było przeplatane wspomnieniami powstańców warszawskich, sybiraków i żołnierza wyklętego.

„Wojenko, wojenko”, „My, pierwsza brygada”, „Warszawo ma”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Pałacyk Michla, Żytnia, Wola” – to tylko niektóre z pieśni i piosenek prezentowanych przez chór uczniów klas 4-9 z polskich szkół dokształcających w New Jersey, wspieranych głosami grupy dorosłych na Uniwersytecie Sióstr Felicjanek w Lodi.


Utwory wokalne przeplatały się z nagraniami wideo przedstawiającymi wspomnienia uczestników powstania warszawskiego, sybiraków i żołnierza wyklętego.


Inicjatorką wydarzenia była Agnieszka Kasprzak – dyrektorka Polskiej Szkoły im. św. Stanisława Kostki w Wallington, pozostającej pod patronatem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.


Kasprzak nazwała koncert, który sponsorował Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w MSZ, tragiczną opowieścią o historii narodu polskiego, o męstwie i bohaterstwie. Wydarzenie nawiązywało też do zsyłki Polaków na Sybir, zbrodni katyńskiej, powstania warszawskiego, getta oraz losów żołnierzy niezłomnych.


„Jesteśmy zobowiązani do pamięci, wdzięczności i przekazywania naszych dziejów młodemu pokoleniu. Najważniejszym, co udało się nam osiągnąć, jest to, że te piosenki już w dzieciach żyją, są w ich sercach. Nucą je w domu, podczas drogi do szkoły. Odnalazły je w sobie też, kiedy były w Polsce, podczas zwiedzania Warszawy m.in. pod pomnikiem Małego Powstańca w Warszawie” – powiedziała PAP dyrektorka szkoły. Wskazywała przy tym na entuzjazm, z jakim dzieci odniosły się do projektu.


Honorowymi gośćmi koncertu byli Sybiracy, szefowa Korpusu Pomocniczego Pań przy Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) Helena Knapczyk oraz Fryderyk Dammont, weteran II wojny światowej. Przybył Jan Końsko z konsulatu generalnego RP w Nowym Jorku.


Wydarzenie objęte było patronatem honorowym konsula generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego, Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce oraz Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP) w Ameryce.


Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ad/ akl/


Kraj i świat

2022-12-07, godz. 08:40 Warmińsko-mazurskie/ Ostrzeżenie o marznących opadach deszczu Ostrzeżenie o marznących opadach deszczu, występujących we wschodniej części Warmii i Mazur wydali w środę synoptycy IMGW. Drogi mogą być śliskie. » więcej 2022-12-07, godz. 08:40 W Wilnie rozpoczęło się posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy Posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy rozpoczęło się w środę rano w Wilnie; Polskę reprezentuje marszałek Senatu Tomasz Grodzki… » więcej 2022-12-07, godz. 08:40 Hisense wdraża strategię rozwoju na rynku bliskowschodnim, wzmagając działania zmierzające do globalizacji (Media… QINGDAO, Chiny, 7 grudnia 2022 r. /PRNewswire/ -- Firma Hisense, jedna ze wschodzących sił w branży AGD, zrobiła kolejny krok w kierunku zwiększenia swoich… » więcej 2022-12-07, godz. 08:30 W Kanadzie powstanie kobieca liga piłkarska Krajowa zawodowa liga piłki nożnej kobiet ma wystartować w Kanadzie w 2025 roku, poinformowali we wtorek organizatorzy. W rozgrywkach będzie brało udział… » więcej 2022-12-07, godz. 08:30 Chiny/ Władze luzują politykę „zero covid”, zakażeni bez objawów nie będą już zabierani do izolatoriów Chińska państwowa komisja zdrowia ogłosiła w środę znaczne złagodzenie środków walki z pandemią, uznawane za sygnał odchodzenia od drakońskiej polityki… » więcej 2022-12-07, godz. 08:20 Fogiel: w deklaracji końcowej spotkania parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy będzie mowa o członkostwie Ukrainy w UE… Przyjęta podczas szczytu parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy deklaracja końcowa będzie jasno stwierdzać, że perspektywa członkostwa Ukrainy w UE i NATO… » więcej 2022-12-07, godz. 08:20 Śląskie/ Żałoba w gminie Herby po tragicznym wypadku drogowym W kilkutysięcznej gminie Herby w powiecie lublinieckim (Śląskie) rozpoczęła się w środę trzydniowa żałoba ogłoszona po wtorkowym wypadku drogowym, w… » więcej 2022-12-07, godz. 08:20 USA/ Pentagon: badamy zużycie amunicji na Ukrainie, by mieć pewność, że mamy jej wystarczający zapas Badamy zużycie amunicji w wojnie toczonej przez Rosją na Ukrainie, by upewnić się, że nasze zapasy przygotowane na ewentualne przyszłe konflikty są wystarczające… » więcej 2022-12-07, godz. 08:10 Marek Ast: tezy z uzasadnienia orzeczenia NSA to anarchizowanie wymiaru sprawiedliwości W orzeczeniu NSA, a właściwie jego uzasadnieniu, jest bardziej publicystyka - powiedział w środę przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw… » więcej 2022-12-07, godz. 08:10 ISW: Kreml próbuje wyciszyć doniesienia o nowej fali mobilizacji i kontrolować przekaz Kreml wezwał do 'ignorowania' nieoficjalnych doniesień o nowej fali mobilizacji, wyraźnie próbując uciszyć niepokój społeczeństwa i odzyskać kontrolę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »