Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-26, 16:40 Autor: PAP

Minister Niedzielski: aplikacja "mojeIKP" pomoże udzielić pierwszej pomocy

Od dziś w aplikacji "mojeIKP "dostępna jest nowa funkcjonalność wspierająca udzielanie pierwszej pomocy – przekazał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

"MojeIKP" to bezpłatna mobilna aplikacja, która daje dostęp do niektórych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta.


"Od dziś w aplikacji #MojeIKP nowa funkcjonalność wspierająca udzielnie pierwszej pomocy. Krok po kroku. Wystarczy zainstalować nową wersję w @AppStore lub @GooglePlay" – napisał na Twitterze szef MZ.


Na rządowej stronie pacjent.gov.pl dostępne są szczegóły dotyczące aplikacji i nowej funkcjonalności. Wyjaśniono tam m.in., krok po kroku, jak udrożnić drogi oddechowe, ułożyć kogoś w tzw. pozycji bezpiecznej (w której może oddychać i się nie zadławi), wykonać RKO (resuscytację krążeniowo-oddechową, czyli masaż serca i sztuczne oddychanie) – zarówno w przypadku dziecka, jak i dorosłego.


W razie potrzeby w odpowiednim wykonaniu czynności ratowniczych pomoże plik dźwiękowy "rytm masażu serca".


W informacji wskazano, że kiedy zaczniemy wyświetlanie pierwszej pomocy, telefon będzie pozostawał z włączonym ekranem, tzn. nie wygasi się on samoczynnie zgodnie z ustawieniami systemu. Dzięki temu zachowany będzie dostęp do niezbędnych czynności przy udzielaniu pierwszej pomocy.


W zakładce "Inne wypadki i zdarzenia" dostępne są opisy objawów i sytuacji oraz zalecenia, jak udzielić pierwszej pomocy. Można zapoznać się z nimi – jak podkreślono – w wolnym czasie, dzięki czemu w nagłej sytuacji będziemy lepiej przygotowani do udzielania pomocy.


W aplikacji znaleźć można zasady udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach utraty przytomności, braku oddechu, bólu w klatce piersiowej, udaru, alergii i wypadku komunikacyjnego. Znajdziemy także m.in. informacje, jak rozmawiać z dyspozytorem pogotowia i jakie informacje należy mu przekazać. (PAP)


Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl


ktl/ joz/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 12:40 Lubelskie/ Ponad 107 mln zł ze środków europejskich na sprzęt dla straży pożarnej Ponad 107,5 mln zł ze środków europejskich trafi do lubelskich strażaków na zakup specjalistycznego sprzętu do usuwania m.in. skutków nawałnic, powodzi… » więcej 2023-03-31, godz. 12:40 Chiny/ Kadry partyjne w całym kraju mają się uczyć „myśli Xi Jinpinga” Kierownictwo Komunistycznej Partii Chin (KPCh) zapowiedziało szkolenie kadr z „myśli Xi Jinpinga”, oficjalnej doktryny przywódcy kraju. Od objęcia władzy… » więcej 2023-03-31, godz. 12:40 Min. Niedzielski: od 15 kwietnia rozpoczniemy akcję szczepienia przeciw COVID-19 piątą dawką Rekomendujemy V dawkę szczepienia przeciw COVID-19 tym, którzy przyjęli jako IV dawkę szczepionkę jednowalentną, przekroczyli 60 lat lub mają upośledzoną… » więcej 2023-03-31, godz. 12:40 Hiszpania/ Wystawa „Prymaczenko i Nikofor” oraz koncert solidarności z Ukrainą na 25-lecie Konsulatu Honorowego RP… W Auli Biblioteki Regionalnej w hiszpańskiej Murcji otwarto w czwartek wystawę 'Prymaczenko i Nikifor. Malarskie Światy'. Ekspozycję zorganizował Instytut… » więcej 2023-03-31, godz. 12:30 Prezydent: budujemy Siły Zbrojne tak, by odstraszyły każdego potencjalnego przeciwnika (krótka3) Podpisane w piątek postanowienie ws. głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP wyznacza nam kolejne ramy działania na przyszłość; Siły Zbrojne budowane… » więcej 2023-03-31, godz. 12:30 Gaz-System: 300 tys. zł dla gmin i szkół na projekty dotyczące ochrony przyrody W miejscach, gdzie Gaz-System prowadzi kluczowe inwestycje, gminy, szkoły i organizacje pozarządowe będą mogły starać się o dofinansowanie działań na… » więcej 2023-03-31, godz. 12:30 Szef policji kieruje do sądu sprawę przeciwko autorowi artykułu w Gazecie Wyborczej Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk kieruje do sądu sprawę przeciwko autorowi artykułu w Gazecie Wyborczej, w którym podano pełne dane… » więcej 2023-03-31, godz. 12:30 Min. Niedzielski: od 15 kwietnia rozpoczniemy akcję szczepienia przeciw COVID-19 piątą dawką Rekomendujemy V dawkę szczepienia przeciw COVID-19 tym, którzy przyjęli jako IV dawkę szczepionkę jednowalentną, przekroczyli 60 lat lub mają upośledzoną… » więcej 2023-03-31, godz. 12:20 Błaszczak: w piątek zostanie podpisana umowa o powołaniu konsorcjum, które zajmie się produkcją czołgu K2 w Polsce… Jeszcze w piątek zostanie podpisana umowa, która stanowi o powołaniu konsorcjum między Polską Grupą Zbrojeniową a Hyundai Rotem, które zajmie się produkcją… » więcej 2023-03-31, godz. 12:10 Do 2030 r. sprzedaż samochodów całkowicie elektrycznych w Polsce wzrośnie ponaddziesięciokrotnie (MediaRoom) Prawie 170 tys. sztuk już za osiem lat wyniesie liczba nowo rejestrowanych osobowych i dostawczych samochodów całkowicie elektrycznych w Polsce - wynika z najnowszej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »