Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-26, 10:20 Autor: PAP

Prezydent: Polska, dążąc do rozwoju, dostatku i bezpieczeństwa, potrzebuje własnej nowoczesnej nauki

Polska, jako państwo dążące do rozwoju, dostatku i bezpieczeństwa, potrzebuje własnej nowoczesnej nauki, pomagającej sprostać licznym wyzwaniom - stwierdził prezydent Andrzej Duda w pisemnym przesłaniu z okazji inauguracji roku akademickiego 2022/2023.

W opublikowanym w poniedziałek przesłaniu do polskiej społeczności akademickiej prezydent Duda zauważył, że uroczystości inauguracyjne zawsze przypominają o "doniosłej roli", jaką nauka odgrywa we współczesnym świecie - jej wielkim wpływie na procesy gospodarcze i społeczne, zaspokajaniu potrzeb ludzkich i zwalczaniu masowych zagrożeń.


"Doświadczenia lat pandemii oraz roku 2022 – pierwszego od II wojny światowej roku pełnoskalowej wojny w Europie – uświadamiają nam to wszystko w sposób wyjątkowy. Polska, jako państwo dążące do rozwoju, dostatku i bezpieczeństwa, potrzebuje własnej nowoczesnej nauki, pomagającej sprostać licznym wyzwaniom" - napisał prezydent.


Podkreślił, że nauka ma zasadniczo charakter uniwersalny, a jej rozwój wymaga międzynarodowej współpracy.


"Wiążą się z tym dwojakiego rodzaju zadania. Z jednej strony, nasz kraj musi być mocnym, autonomicznym ośrodkiem rozwoju badań, ich finasowania i wdrażania, chcąc – poza wymienionymi celami praktycznymi – uniknąć statusu i wizerunku naukowej peryferii. Z drugiej strony, musimy prowadzić szeroko zakrojoną współpracę zagraniczną zarówno w dziedzinie nauk ścisłych, jak i humanistycznych. Do różnych działań, od lat prowadzonych w tym celu, w ostatnim czasie doszło powołanie szeregu nowych instytucji, takich jak Sieć Badawcza Łukasiewicz i Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Szczególną okazją do rozszerzenia i intensyfikacji takiej aktywności będzie 550–lecie urodzin Mikołaja Kopernika. Do promocji nauki polskiej w świecie powinna przyczynić się nowo powołana z tej okazji Akademia Kopernikańska i planowany na luty 2023 roku – wraz z jej inauguracją – pierwszy Światowy Kongres Kopernikański w Toruniu" - stwierdził prezydent.


Zwrócił jednocześnie uwagę, że "wojna tocząca się na Ukrainie, zaatakowanej przez imperialną Rosję, rzuca cień na wszystkie dziedziny polityki, gospodarki i życia społecznego".


"Rzeczpospolita otworzyła się na uchodźców wojennych, a polskie uczelnie na ukraińskich studentów i pracowników naukowych, którzy uzyskali możliwość kontynuowania edukacji i badań w naszym kraju. Życząc Ukraińcom rychłego zwycięskiego zakończenia działań zbrojnych i powrotu do normalności, trzeba jednak podkreślić, że współpraca między uczonymi i ośrodkami akademickimi z naszych krajów po wojnie powinna stać się jeszcze szersza i bardziej intensywna. Leży to w żywotnym interesie obu państw, służy bowiem nie tylko rozwojowi badań w poszczególnych dyscyplinach wiedzy i kształceniu młodzieży, ale także lepszemu poznawaniu się i wzajemnemu zrozumieniu obu tak bliskich sobie narodów" - napisał Duda.


Prezydent wskazał, że są wszelkie powody, by sądzić, że rok akademicki 2022/2023 "będzie wolny od trybu zdalnego pracy dydaktycznej na uczelniach, wymuszonego w poprzednich latach sytuacją epidemiczną". "I tego przede wszystkim dziś Państwu życzę" - napisał.


Przypomniał, że polskie instytucje akademickie od 2018 roku funkcjonują w nowych warunkach, określonych przez ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. "Zapewniam, że nadal będę wsłuchiwał się uważnie w opinie Państwa środowiska na temat tych regulacji. Zachęcam do podjęcia w ramach Narodowej Rady Rozwoju dyskusji nad kilkuletnimi już doświadczeniami i trudnymi zagadnieniami" - napisał Duda. (PAP)


Autorka: Agata Zbieg


agz/ mhr/


Kraj i świat

2022-12-06, godz. 08:40 Zrównoważony rozwój w branży kolejowej? DB Cargo mówi „tak!” (MediaRoom) Pojęcie zrównoważonego rozwoju staje się jedną z ważniejszych zasad organizacji przedsiębiorstw. » więcej 2022-12-06, godz. 08:30 Wicemarszałek Sejmu: sprawa uchwał ws. Rosji wróci na najbliższym posiedzeniu Uchwała uznająca Rosję za państwo sponsorujące terroryzm wróci na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Miejmy nadzieję, że tym razem opozycja nie będzie jej… » więcej 2022-12-06, godz. 08:20 P. Sałek o dostawie uzbrojenia z Korei Płd.: Polsce potrzeba dziś coraz więcej sprzętu do obrony Polsce potrzeba dziś coraz więcej sprzętu do obrony - podkreślił we wtorek doradca prezydenta Paweł Sałek. Potwierdził, że w odbiorze uzbrojenia z Korei… » więcej 2022-12-06, godz. 08:20 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki poniedziałkowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Atlanta Hawks - Oklahoma City Thunder 114:121 Charlotte Hornets - Los Angeles Clippers 117:119Dallas… » więcej 2022-12-06, godz. 08:10 Śląskie/ Trzy osoby zginęły w wypadku w Boronowie pod Lublińcem Trzy osoby zginęły wskutek wypadku drogowego, do jakiego doszło we wtorek rano w miejscowości Boronów nieopodal Lublińca (Śląskie). Przyczepa samochodu… » więcej 2022-12-06, godz. 08:00 Tatry słowackie/ 24-letni Polak zginął na Gerlachu Słowaccy ratownicy górscy odnaleźli ciało 24-letniego turysty z Polski, który samotnie wybrał się w poniedziałek na najwyższy szczyt w Tatrach - Gerlach… » więcej 2022-12-06, godz. 08:00 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki poniedziałkowych meczów hokejowej ligi NHL: Boston Bruins - Vegas Golden Knights 3:4 (po karnych)New York Rangers - St. Louis Blues 6:4Edmonton Oilers… » więcej 2022-12-06, godz. 07:50 Warmińsko-mazurskie/ IMGW przedłużył alert o marznących opadach Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedłużył do godz. 22 we wtorek czas obowiązywania ostrzeżenia przed marznącymi opadami w woj. warmińsko-mazurskim… » więcej 2022-12-06, godz. 07:40 GDDKiA: wszystkie drogi krajowe przejezdne; pracują 134 pojazdy zimowego utrzymania Wszystkie drogi krajowe są przejezdne, pracują na nich 134 pojazdy zimowego utrzymania dróg - poinformował we wtorek rano PAP Kryspin Wiktorowski z punktu… » więcej 2022-12-06, godz. 07:30 RFN/ Zbadano umysły pierwszych niemieckich nazistów z 1934 roku; "nienawiść do Żydów, kult Hitlera" W 1934 roku Theodore Abel, socjolog z Nowego Jorku, postanowił dowiedzieć się, co skłoniło ludzi do przyłączania się do partii nazistowskiej w Niemczech… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »