Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-26, 06:40 Autor: PAP

Lublin/Niższa temperatura w szkołach, ograniczenia w oświetleniu ulic - sposoby na zmniejszenie zużycia energii

Obniżenie temperatury o ok. 1 st. C w wybranych szkołach i wcześniejsze wyłączanie oświetlenia miejskiego nad ranem – to niektóre sposoby na oszczędzanie, wprowadzone w Lublinie w związku z wysokimi cenami energii. Miasto rozważa też ograniczenie iluminacji budynków, fontann, pomników.

„Proponowane przez rząd zmniejszenie zużycia prądu o 10, 20 czy 30 proc. nie zrekompensuje drastycznej podwyżki cen energii. Jest to więc dla samorządów duży problem" - poinformował PAP zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju Artur Szymczyk. Dodał, że aktualna umowa na zakup energii elektrycznej obowiązuje od 1 lipca br. do 30 czerwca 2024 r. Ceny na dostawę energii elektrycznej wzrosły o ponad 250 proc. w stosunku do poprzednio obowiązujących stawek, a nowe stawki na zakup energii elektrycznej dla zasilenia latarni w stosunku dwuletnim są wyższe od poprzednich o około 345 proc.


Podkreślił jednocześnie, że ratusz podejmuje wiele działań zmierzających do zmniejszenia zużycia energii, starając się dobierać je tak, by były jak najmniej odczuwalne przez mieszkańców. „Przy realizacji nowych inwestycji staramy się stosować różne rozwiązania, które pozwalają na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej z sieci, m.in. poprzez zastosowanie oświetlenia ledowego oraz odnawialnych źródeł energii. Natomiast w obiektach już istniejących wprowadzane są kompensacje mocy biernej, co pozwala na zmniejszenie wysokości opłat” – wyjaśnił.


Jak przekazał lubelski ratusz, od czerwca wprowadzono korektę godzin włączania i wyłączania oświetlenia ulicznego, co również przekłada się na zmniejszenie zużycia energii. Chodzi o wcześniejsze o około 30 minut wyłączanie oświetlenia w porze porannej oraz późniejsze o 5 minut jego włączanie w porze popołudniowo-wieczornej. Przekłada się to na oszczędności w kwocie około 75 tys. zł za czerwiec oraz około 170 tys. w następnych miesiącach.


„Jednak z uwagi na wpływające w ostatnim czasie wnioski mieszkańców i zbliżający się okres jesienno-zimowy, zrezygnowano z późniejszego włączania oświetlenia w porze popołudniowo-wieczornej. Nadal natomiast obowiązuje zmiana w godzinach porannych i wcześniejsze o około 40 minut wyłączanie oświetlenia” – dodała Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego ratusza.


Poinformowała również, że na podstawie szczegółowej analizy zużycia ciepła w miejskich placówkach oświatowych, tam gdzie było to możliwe, zdecydowano o obniżeniu temperatury ogrzewania w szkołach o ok. 1 st. Celsjusza – jak zaznaczyła - bez pogorszenia komfortu cieplnego w tych obiektach.


„Regulacja parametrów węzła cieplnego w placówkach oświatowych już się rozpoczęła i potrwa do końca października. Dodatkowo, prowadzone są spotkania z dyrektorami placówek oświatowych, podczas których przedstawiamy możliwości oszczędzania oraz racjonalnego korzystania z energii cieplnej. Średnie obniżanie temperatury w pomieszczeniach o 1 st. Celsjusza w sezonie grzewczym pozwala na zredukowanie zużycia ciepła o 5-8 proc., nie obniżając tym samym komfortu cieplnego” – wyjaśniła Góźdź.


Przekazała, że aktualnie nie jest planowana rezygnacja z miejskiej iluminacji świątecznej, ale pod uwagę brana jest zmiana sposobu i godzin jej funkcjonowania. „Aktualnie analizowane są także możliwości ograniczenia zużycia energii elektrycznej elementów oświetlenia na Placu Litewskim czy deptaku, w szczególności iluminacji fontann, budynków, pomników i drzew, mając jednocześnie na uwadze konieczność zapewnienia bezpieczeństwa w tym centralnym punkcie miast” – dodała. (PAP)


Autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ pad/


Kraj i świat

2024-04-24, godz. 05:30 Prognoza pogody na 24 i 25 kwietnia Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, centralna oraz częściowo północna i południowa Europa są pod wpływem rozległego niżu, którego… » więcej 2024-04-24, godz. 05:10 Ukraina/Zełenski podziękował Senatowi USA za uchwalenie pomocy dla Ukrainy Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w środę Senatowi USA za uchwalenie pomocy militarnej i ekonomicznej dla jego kraju w wysokości 60,8 mld… » więcej 2024-04-24, godz. 04:50 USA/Biden potwierdził, że podpisze pakiet pomocowy w środę Prezydent Joe Biden oświadczył we wtorek wieczorem czasu lokalnego, że podpisze uchwalony przez Kongres USA pakiet pomocowy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o… » więcej 2024-04-24, godz. 04:20 USA/ Senat przyjął pakiet pomocowy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 mld dol. (opis) Amerykański Senat przegłosował we wtorek wieczorem pakiet środków na wsparcie Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 mld dolarów. Długo oczekiwana ustawa… » więcej 2024-04-24, godz. 03:30 USA/ Senat przyjął pakiet pomocowy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu (krótka) Amerykański Senat przegłosował we wtorek wieczorem pakiet środków na wsparcie Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 mld dolarów. Długo oczekiwana ustawa… » więcej 2024-04-24, godz. 03:20 Argentyna/ Ponad 150 tysięcy osób na marszu w obronie edukacji publicznej Co najmniej 150 tysięcy osób przeszło we wtorek ulicami Buenos Aires w marszu w obronie edukacji publicznej. Protestowały przeciwko cięciom budżetowym i… » więcej 2024-04-24, godz. 02:40 Delegacja Korei Płn. udała się do Iranu Delegacja Korei Północnej na czele z ministrem ds. handlu międzynarodowego Yun Jong Ho udała się wtorek z wizytą do Iranie - poinformowała w środę oficjalna… » więcej 2024-04-24, godz. 01:50 Amnesty International: w Turcji w 2023 roku mężczyźni zabili 315 kobiet W 2023 roku w Turcji nadal powszechny był problem przemocy wobec dziewcząt i kobiet: 315 kobiet zostało zabitych przez mężczyzn, a 248 zmarło w niewyjaśnionych… » więcej 2024-04-24, godz. 01:30 Hiszpania/ Rząd obiecał odszkodowania dla ofiar nadużyć seksualnych ludzi Kościoła Rząd Pedro Sancheza zapowiedział we wtorek wypłatę odszkodowań finansowych dla ofiar nadużyć seksualnych popełnionych przez ludzi Kościoła, zarówno… » więcej 2024-04-24, godz. 01:20 Peru przeżywa najcięższy od 20 lat kryzys polityczny - Waszyngton zaniepokojony Peru, 33-milionowy kraj zachodniej części Ameryki Łacińskiej przeżywa najcięższy od dwóch dziesięcioleci kryzys zaufania do władzy. Według wszystkich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »